Hlavička
23/11/2017

Dojemné foto: Lékařku záchranky přemohly emoce. Zachránila život

Mimořádný zájem vzbudila dojemná momentka po náročném zásahu, kterou zveřejnila pražská záchranka na svém facebookovém profilu. Zachycuje lékařku, kterou přemohly emoce po záchraně života mladého muže. Fotografii sdílejí stovky lidí, další záchranářům děkují.

reklama

reklama

Ta fotografie opravdu nepotřebuje komentář, ale zaslouží si ho. Je na ní zachycená lékařka pražské záchranky Katarína Veselá po náročné resuscitaci mladého muže, kterého na stavbě zasáhl elektrický proud. Zjevně je přemožena emocemi i prožitým napětím.


Fotka, která obletěla Česko

reklama

Záchranka ji zveřejnila na svém facebookovém profilu s poděkováním práci svých zaměstnanců s dovětkem: \""Příklad toho, jak mohou vypadat emoce po předání pacienta v nemocnici.\"" 

Nikdo asi netušil, jakou odezvu to na sociálních sítích vyvolá. Příspěvek má už stovky sdílení a alespoň \""lajkem\"" ji ohodnotily více než dva tisíce lidí. Další se v komentářích přidali se svými díky záchranářům za jejich náročnou práci. 

\""V povědomí lidí jsou záchranáři otrlejší než ostatní, protože se setkávají s neštěstím a bolestí denně. My jsme jen chtěli ukázat, že záchranáři mají také emoce, ale mohou si je dovolit až po zásahu,\"" vysvětlila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. 


Lékařka Katarína: Přemýšlela jsem nad jeho osudem

Mladému muži se po zásahu proudem zastavilo srdce. Nejdříve mu první pomoc dávali kolegové podle pokynů operátorky záchranná služby. Když dorazili policisté a záchranáři, v resuscitaci pokračovali. \""Předávali jsme ho do nemocnice na mimotělní oběh, což je relativně raritní procedura. Záchrana pacienta pokračovala kontinuálně a všechno klapalo,\"" řekla Katarína Veselá v rozhovoru pro TN.cz

\""Přestože jsme profesionálové, i my jsme jen lidi. Během výjezdu dokážeme pracovat klidně a profesionálně, po výjezdu už si dovolíme mít emoce. Výjezd zvládáme jako profesionální tým, ale tam probíhalo takové mé zamyšlení nad osudem toho pacienta,\"" naznačila, co se jí při pořízení snímku honilo hlavou.


Každý má spouštěč jinde. Nejčastěji u výjezdů k dětem

Vypětí a krizové situace, za jakých záchranáři často pracují, mohou být velmi nebezpečné. \""Každý má někde ten spouštěč a někdy to takhle vyplave. U dětí je to nejčastěji, to zasáhne asi každého. Někdo jiný ale může mít třeba nemocnou babičku a dostane ho podobný výjezd,\"" řekla v rozhovoru pro Naše zdravotnictví mluvčí záchranky Jana Poštová.

Také proto mají záchranáři k dispozici tzv. službu psychosociální intervenční péče. \""To jsou vlastně také kolegové záchranáři. Monitorují tyhle psychicky náročné výjezdy a pak nabízejí zasahujícím záchranářům pomoc formou rozhovoru. Přece jen, kolega vás lépe vyslechne i pochopí. Je to důležitá prevence, která u záchranářů předchází vyhoření z náročných situací, ve kterých se ocitají,\"" uzavřela mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. města Prahy.

David Garkisch

reklama

reklama

reklama

reklama