Hlavička
25/02/2021

Do práce a domů. Vláda zakáže pohyb mezi okresy, uzavře školy, omezí obchod

Vláda se dnes dohodla na přísnějších opatřeních proti epidemii koronaviru. Nezastaví průmysl, ale zakáže pohyb lidí mezi okresy, uzavře školky a školy, omezí další dosud otevřené obchody a plánuje povinné testování zaměstnanců. Opatření prý budou trvat nejméně tři týdny.

reklama

reklama

Nová opatření jsou ale závislá na vyhlášení nouzového stavu. Ten by měl o víkendu skončit, pokud ho zítra poslanci neprodlouží. Žádá je o to vláda, která chce nouzový stav protáhnout až do konce března. Jasno o osudu vládních opatření tedy bude až zítra, v pátek.reklama

Lidé musí omezit kontakt, nesmí za humna


Ještě minulý týden vláda plánovala otevírání obchodů i škol. Teď je všechno jinak – vláda sáhla naopak k přísnějším omezením a pravidlům. Přestože byla ve hře i varianta lockdownu celé země, průmysl se nezastaví. Opatření zasáhnou spíše obyvatele.


Nejrazantnější změnou podle plánů vlády bude omezení svobody pohybu. Až do odvolání chce od pondělí zakázat cestování lidí mezi okresy. Výjimkou budou cesty do zaměstnání a zpět nebo například péče o osobu blízkou v sousedním okrese.


To jediné, co funguje, je omezení kontaktu. Potřebujeme, aby lidi byli doma, chodili do práce a maximálně omezili kontakt, protože ty nové mutace, které máme, ta britská a jihoafrická, jsou skutečně agresivní, chovají se úplně jinak, než předtím a na JIP končí naši spoluobčané všech věkových kategorií. To je situace, kterou musíme řešit omezením pohybu,“ odůvodnil to premiér Andrej Babiš.


Hranice okresů nebudou fyzicky uzavřené, ani nebudou na všech cestách a silnicích kontroly. Počítá se s tím, že policisté budou namátkově kontrolovat místo nebo důvod pobytu či cesty.Zavírají se školy a školky, virus se rychle šíří i mezi dětmi


Dalším významným zpřísněním je úplné uzavření všech škol a nadto i dosud fungujících školek nebo speciálních škol pro hendikepované. Základní školy zatím měly otevřené první dvě třídy pro nejmenší školáky a ty mateřské fungovaly bez omezení. Teď bude platit jediná výjimka – do školek smí odložit děti jen zdravotníci a pracovníci integrovaného záchranného systému.


Důvodem uzavření školek pro ostatní děti je britská varianta viru. „Shodně s tím, co je patrno z britských ostrovů, tak nová mutace se velice rychle šíří i mezi dětmi, včetně malých dětí,“ vysvětlil po večerním zasedání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný.


Celkem se toto uzavření prvních a druhých tříd ZŠ, školek a speciálních škol dotkne více než 600 tisíc dětí, které je doteď navštěvovaly. Pokud vláda u poslanců uspěje s nouzovým stavem, školy a školky se uzavřou paradoxně v den, kdy je vláda původně plánovala otevřít.Učitelé dostanou očkování přednostně


Přestože učitelé teď budou vyučovat výhradně distančně přes počítač, vláda dál plánuje jejich postupné očkování. Systém registrací by se měl pro pedagogy otevřít tuto sobotu. Nejprve budou mít přednost učitelé od 55 let, pracovníci školek, speciálních škol a ústavů a učitelé prvních, druhých a devátých ročníků ZŠ a ti, co budou vyučovat maturanty až se opatření rozvolní.


Konkrétní výběr lidí z těchto skupin, kteří budou mít v očkování přednost, ponechávají pravidla na ředitelích jednotlivých škol. Očkování ale nelze nařídit, bude výhradně dobrovolné a zájemci se o musí sami přihlásit a zaregistrovat.Omezení obchodů, delší karanténa, konec dvojích roušek


Nová opatření dopadnou i na některé obchody. Vláda chce povolit jen prodej nezbytného zboží. Detaily ještě oficiálně nezveřejnila, ale iDnes.cz tvrdí, že získal seznam povolených výjimek. Je jich celá řada, takže budou moci zůstat otevřené třeba i autoservisy, prodejny náhradních motodílů, servisy elektroniky, zámečnictví, domácí potřeby, železářství, prodejny dětského oblečení či prodejny malých domácích zvířat a další.


Kromě toho se opět prodlužuje povinná karanténa z deseti dnů na čtrnáct. Důvodem je v tomto případě znovu fakt, že v Česku převažuje nakažlivější britská mutace covidu-19.


Vládní představa nových protiepidemických opatření zahrnuje i úpravu pravidel pro nošení roušek a respirátorů. Od 1. března už nelze nahradit respirátor dvěma chirurgickými rouškami na sobě. Vláda za toto nařízené opatření sklidila kritiku odborníků, protože takto nasazené roušky buď netěsní nebo mohou dokonce škodit.Průmysl se nezastaví, zaměstnanci ale budou muset na testy


Průmysl se ale nezastaví, jen budou ve všech fungujících firmách s nepřerušeným provozem nutné testy zaměstnanců a pracovníků. Vláda to označuje termínem „plošné testování“, ale firmám nabízí proplatit jen čtyři testy na zaměstnance měsíčně po 60 korunách.


Budeme firmám proplácet čtyři testy měsíčně na jednoho zaměstnance skrz zdravotní pojišťovny. Fungující to bude od pondělí 1. března. Firma si vybere dodavatele ze schváleného seznamu, od nich si nakoupí určité množství testů,“ popsal vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).Volných je jen 150 covidových lůžek na odděleních JIP


Statistiky o nákaze se nevyvíjejí pozitivně. Takřka každý den přibývá více nově odhalených případů. V úterý se tento údaj vyšplhal na číslo 15 672, což je šestý největší počet zachycených případů za den od počátku epidemie před rokem.


Celkem se už covidem-19 v Česku prokazatelně nakazilo téměř 1200 000 lidí. Aktivním případů je přes 130 tisíc, téměř sedm tisíc lidí pak leží s různě těžkým průběhem nemoci v nemocnicích. K dnešnímu dni bylo v celé zemi volných jen 150 lůžek na covidových jednotkách JIP.David GarkischIlustrační foto: Pixabay.com, CC0

reklama

reklama

reklama

reklama