Dnes je Světový den nemocných a chřipková epidemie vrcholí. Jak jsou na tom jednotlivé kraje?
Světový den nemocných připadá každoročně na 11. únor. Cílem je upozornit nejen na nemocné, ale také na všechny, kteří o ně pečují - lékaře, zdravotníky, ale i rodiny, ošetřovatele a další. Toto období je specifické, protože celkem pravidelně se mnoho lidí vedle mnoha nemocí potýká častěji s respiračními onemocněními, a ne jinak je tomu letos. Hlášená celková nemocnost akutních respiračních infekcí (ARI) v Česku je na úrovni 2 219 nemocných na 100 000 obyvatel, což oproti předchozímu týdnu představuje mírný pokles, a to o 1,4 procenta.
reklama
reklama
Počty nemocných s respirační nákazou včetně chřipky se stále ještě zvyšují u dospělých, ale u dětí již začaly klesat. Ukazují to data Státního zdravotního ústavu (SZÚ). V kategorii chřipkových onemocnění (ILI), se oproti minulému týdnu nemocnost mírně snížila, a to o 2 procenta. V této kategorii se počty nemocných stále ještě zvyšují u dospělých, zatímco u dětí již také začínají klesat.
„V aktuální chřipkové sezoně bylo do 7. 2. 2025 hlášeno celkem 235 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 54 osob následkům infekce bohužel podlehlo,“ říká vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.
Nejvyšší nemocnost ARI je aktuálně v Karlovarském kraji a nemocnost se ještě zvyšuje v šesti krajích, celkově ale mezi regiony nezaznamenáváme významné rozdíly.
reklama

Zdroj: SZÚ ČR
Co se týče ILI, tak v polovině krajů počty nemocných stoupají, ve druhé polovině již klesají. Podle SZÚ se nacházíme na vrcholu letošní chřipkové epidemie.

Zdroj: SZÚ ČR
Vysoký výskyt chřipky nadále přetrvává i v evropských zemích a ve vyšetřovacích vzorcích stále v laboratořích evidují vysoké počty pozitivních záchytů virů chřipky. Ty jsou dominantními původci respiračních onemocnění, aktuálně s převahou virů chřipky typu A a B.
Bez prevence a opatrnosti to nejde
I když to vypadá, že se situace zlepšuje, stále bychom měli myslet nejen na sebe, ale také na okolí, na což upozorňuje i výše zmíněný Světový den nemocných. Tento den má zvláštní význam, protože připadá na svátek Panny Marie Lurdské, který je spojen s uzdravováním a zbožností vůči Panně Marii. Světový den nemocných poprvé vyhlásil papež Jan Pavel II. v roce 1992.
Během tohoto dne se koná řada osvětových kampaní zaměřených na zlepšení zdravotní péče. Nemoc může vstoupit do života nás nebo našich blízkých kdykoliv, a proto je důležité nezapomínat na prevenci, zdravou výživu a pravidelný pohyb. Odborníci zdůrazňují význam dostupnosti kvalitní zdravotní péče, pravidelných preventivních prohlídek, screeningů a aktivního přístupu k vlastnímu zdraví včetně zdravého životního stylu.
„Byť ve výskytu akutních respiračních infekcí došlo k mírnému poklesu, je nutné si uvědomit, že probíhající jarní prázdniny mohou čísla zkreslit. Vzhledem k tomu, že se nacházíme na vrcholu chřipkové epidemie, nadále apeluji na dodržování respirační hygieny a vzájemnou ohleduplnost, abychom chránili nejen sebe, ale především imunitně oslabené jedince, kteří jsou k závažnému průběhu onemocnění zvláště náchylní,“ připomíná hlavní hygienička MUDr. Barbora Macková, MHA.
K prevenci imunitně oslabených jedinců patří také očkování. „Od 1. září 2024 podstoupilo očkování proti chřipce 730 tisíc osob, proti covid-19 pak v témže období přes 300 tisíc osob. V obou případech je zájem primárně u osob vyššího věku,“ doplnil na tiskové konferenci Mgr. Matyáš Fošum, ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví MZČR a zástupce hlavní hygieničky.
V ČR je proočkovanost proti chřipce, ale třeba i proti pneumokokové infekci velmi nízká. „Proti pneumokokům je u dětí proočkovanost zhruba 66 % populace, horší je ale situace u seniorů starších 65 let, kde se proočkovanost pohybuje okolo 20 %. U chřipky je situace také velice nepříznivá, proočkovanost celé populace je pouze mezi 7 a 8 % a problém spatřujeme zejména u rizikových skupin, jako jsou senioři, u kterých je proočkovanost mezi 25 až 30 %. Přitom optimálně by to mělo být 75 %,” dodal MUDr. Jan Kynčl.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama