Hlavička
06/04/2023

Covid-19 už nebude na seznamu nakažlivých lidských nemocí, jejichž šíření je trestné. Zruší se tak i povinná týdenní izolace

Covid-19 už nepatří na seznam nakažlivých lidských nemocí, jejich zavinění šíření je trestné. Vláda přijala ve středu novelu nařízení vlády, kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za nakažlivé lidské nemoci, nakažlivé nemoci zvířat, nakažlivé nemoci rostlin a škůdce užitkových rostlin. Důvodem je podle ní skutečnost, že oproti jaru 2020, kdy byl covid-19 na tento seznam zařazen, mají lékaři o této nemoci mnohem více poznatků a také možností, jak ji léčit nebo předcházet jejím závažným projevům.

reklama

reklama

Tato změna je nezbytná, aby mohla být zrušena povinná sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid. K uvedení změny do praxe by mělo podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dojít v polovině dubna, jakmile vyjde dané nařízení.

Ministr Válek na včerejší tiskové konferenci přesto zdůraznil, že covid zůstává stále jedním z nejvážnějších virových onemocnění na světě a bude tady stále. 

„Víme ale jak ho diagnostikovat, jak ho léčit, jak se chránit," zdůvodnil změnu s tím, že nyní to znamená, že míru individuálního rizika u pacientů s tímto opravdu stále závažným virovým onemocněním posoudí praktický lékař, popřípadě praktický lékař ve spolupráci s odborníky z Krajské hygienické stanice. „Ti mohou nařídit individuální izolaci tak, jak je to běžné u jiných infekčních onemocnění, a nebo doporučit jiná karanténní opatření,“ dodal.

reklama

Šíření nakažlivé lidské nemoci je trestným činem, za který trestní zákoník v základní sazbě ukládá šest měsíců až tři roky vězení. Na vládním seznamu nadále zůstanou například AIDS, cholera, mor, pohlavní nemoci, salmonelózy, SARS, záškrt nebo tuberkulóza. 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama