Hlavička
Zprávy -
15/02/2018

Čína hlásí první přenos ptačí chřipky H7N4 na člověka. Žena se uzdravila

První případ lidské infekce ptačím kmenem chřipky H7N4 na světě oznámila Čína. Starší žena ji zřejmě chytila od drůbeže, které se dotýkala. Po měsíci se uzdravila, aniž by nemoc přenesla na někoho jiného. Jde přesto o alarmující zprávu. Ptačí chřipka dovede masivně zabíjet.

reklama

reklama

To, že se kmen ptačí chřipky H7N4 přenesl historicky poprvé na člověka, oznámily čínské úřady ve středu. Neblahé prvenství drží osmašedesátiletá žena z východní pobřežní provincie Jinagsu.


Dotýkala se drůbeže, uvedli lékaři

reklama

První symptomy nemoci se u ní rozvinuly 25. prosince. Do nemocnice ji přijali 1. ledna a už koncem měsíce ji jako uzdravenou lékaři propustili.

\""Před nástupem příznaků se dotkla živé drůbeže. Všechny její blízké kontakty neměly během sledování žádné příznaky,\"" oznámila vláda v Hongkongu. Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí mezitím zjistilo, že šlo o ptačí virové geny, napsala agentura Reuters.


Ptačí chřipka H7N9 zabila čtyři lidi z deseti

I když tento kmen ptačí chřipky tentokrát nezabíjel, jde o znepokojivou zprávu. Je to další druh ptačí chřipky přenosné na člověka. Svět - a Čína především - má se smrtící ptačí chřipkou už smutné zkušenosti. 

Od roku 2013 v Číně jiný kmen ptačí chřipky (H7N9) zabil nejméně 600 lidí a celkem jí ve světě podlehlo už 1500 nemocných. Alarmující je na ní vysoký počet mrtvých. Této ptačí chřipce podlehlo čtyřicet procent z těch, co jí onemocněli. 

David Garkisch

Foto: Flickr, Creative Commons 2.0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama