Hlavička
Kauzy -
07/01/2018

Černý trh s léky na heroin kvete. Nahrazuje lidem nedostupnou léčbu

S léky nahrazujícími heroin se mezi narkomany v Česku čile obchoduje. Není to ale proto, že by léků bylo tolik. Naopak, léčba náhražkami heroinu je pro většinu závislých nedostupná. Pomoc proto shánějí na černém trhu. Podle lékařů jde o \""nevídanou situaci\"".

reklama

reklama

Náhražky metadon a buprenorfin pomáhají narkomanům překonat závislost na heroinu. Pro mnoho z nich jde o jedinou možnou cestu z mimořádně silné závislosti. Dalším alespoň zkvalitňuje život, takže se mohou třeba vrátit do práce a nemusejí shánět peníze na drogy. To v druhotném efektu znamená i snižování kriminality, odkud poměrně často peníze na drogy pocházejí. To je v zásadě princip tzv. substituční (náhražkové) léčby. Profit by z ní měla mít i společnost.

V Česku ale tahle metoda léčby vázne. Zjistil to deník Právo. Podle něj je substituční léčba pro spoustu narkomanů nepřístupná. Situaci komplikuje složitá legislativa, kvůli které lékaři náhražkové drogy nechtějí předepisovat a zdravotní pojišťovny proplácet. To ale jen nahrává černému trhu. A na něj se navalují další negativní jevy, kvůli kterým jsou mnozí závislí nedoléčení a další do závislostí upadají. Oslovení lékaři Právu dokonce řekli, že je taková situace drogově závislých za hranicemi Česka nevídaná.


reklama

Složitá legislativa dělá léčbu nedostupnou

Situace je následující: na metadon a buprenorfin lidé, kteří by se chtěli léčit, legálně nedosáhnou. Velmi nákladně tak musejí shánět léky na černém trhu. Za měsíc údajně vydají až 24 000 korun. Část své dávky ale lidé přeprodávají znovu dál, aby si vlastní léčbu mohli dovolit. Jsou tak poddávkovaní a jejich léčba proto často selhává. Podle lékařů jde o začarovaný kruh.

A v čem je problém? Podle primáře kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Popova je substituční léčba hlavně kvůli nárokům zdravotních pojišťoven i pro lékaře zbytečně složitá. Většina lékařů ji proto nevyužívá. \""Způsob schvalování úhrady jediného hrazeného léku je komplikovaný a lékaře tento systém zatěžuje,“ řekl primář Popov Právu. Například každý měsíc musí doktor pojišťovně u každého pacienta zdůvodňovat nasazení léku.


Léčba je dostupná jen v deseti centrech ve čtyřech městech

Dalším problémem je i jaksi logistická nedostupnost náhražek heroinu. V celé zemi je mohou vydávat jen v deseti specializovaných centrech. Ta přitom najdete jen ve čtyřech městech: v Praze, Mělníku, Hradci Králové a v Plzni. Tam mohou závislí dostat své léky zdarma. Jinde mají smůlu.

Kapacita programů léčby navíc zdaleka nedostačuje poptávce. Podle nejnovější Výroční zprávy o stavu ve věcech drog v ČR v r. 2016, je nejvíce \""problémových uživatelů\"" pervitinu (až 34 900), které hned následují problémoví uživatelé buprenorfinu (až 7 600) a teprve po nich jsou uživatelé heroinu (až 3 600). 

\""Hlavní problémovou nelegální drogou v ČR je pervitin (metamfetamin), z opioidů jsou to buprenorfin a heroin, ale i opioidní analgetika - fentanyl, morfin, hydromorfon, oxykodon a tramadol. V letních měsících se objevuje užívání opia na makových polích,\"" uvádí výroční zpráva o stavu drog za loňský rok.


Ministerstvo: O nedostupné léčbě víme, budeme to řešit

Podle Práva ale kritiku lékařů k nedostupnosti subsituční léčby Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odmítá s tím, že postupuje podle platné legislativy. List upozorňuje, že změna je tak na ministerstvu zdravotnictví. 

Podle svého mluvčího Jana Brodského o problému ministerstvo ví a hodlá ho řešit. Mluvčí řekl, že už teď ministerstvo vede diskusi s odborníky, jak dostupnost substituční léčby v Česku zvýšit.

David Garkisch


reklama

reklama


reklama

reklama