Hlavička
Zprávy -
04/02/2021

Blatný: Opatření nefungují. Kvůli jejich nedodržování i kvůli britské mutaci

Epidemická situace je špatná, opatření přestala fungovat, kapacity nemocnic jsou na hraně a v Česku se navíc šíří agresivnější, britská mutace koronaviru. Tak dnes shrnul stav v zemi ministr zdravotnictví. Vyzval k dodržování opatření a k trpělivosti veřejnosti.

reklama

reklama

Neradostný popis situace doplnil ministr Jan Blatný výtkou těm, co nedodržují platná protiepidemická opatření. Právě to je podle něj důvodem, proč je nutné zákazy a omezení stále prodlužovat. Naznačil, že je možné je dokonce ještě zpřísnit.



reklama

Britská mutace je hrozbou, opatření nefungují


Nejenže v souboji s virem nevyhráváme, ale podle Blatného může být i hůř. „Je smutným faktem, že epidemická situace u nás se nelepší. Ba co hůř, statistika nekompromisně ukazuje, že v České republice je přítomna britská mutace viru, která je agresivnější a šíří se daleko rychleji,“ konstatoval ministr.


Tato varianta viru se podle něj šíří nejméně o 35, ale možná až o 70 procent rychleji. „Dokazuje to jednoduchý fakt. Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat. Situace je špatná,“ prohlásil ministr zdravotnictví.



Nemocnice na hraně sil a kapacit


Sám se dnes v Chebu přesvědčil, jak vážná je situace v tamní přetížené nemocnici. Přesto odmítl pomoc nemocnic v Sasku a Bavorsku, které se nabídly, že některé pacienty převezmou. Namísto toho začaly sanitky i vrtulníky stěhovat české pacienty do jiných krajů, často i poměrně vzdálených. Dva vrtulníky budou létat ve dne i v noci. Kromě toho přislíbil ministr sehnat chebské nemocnici tři atestované lékaře k posílení nedostatkového personálu.


V této souvislosti Blatný varoval před zahlcením českých nemocnic covidovými pacienty, pokud by se situace vyvíjela k horšímu. „Řada nemocnic je nyní na hraně své kapacity urgentní péče. Jsou kraje, kde zbývá doslova pár míst na ARO. Pokud opravdu nezačneme dodržovat existující opatření, tak se stane, že nemocnice třeba nebudou moci přijmout lidi s infarktem nebo s úrazem,“ varoval ministr.



Lékařská péče se kvůli covidu zhoršila


Blatný také přiznal, že dostupnost lékařské péče už se zhoršila: „Cítím povinnost vám také sdělit, že kvůli covidu se už rok lékaři nemohou dostatečně starat o jinak nemocné lidi, než o ty v kritickém stavu. V posledním roce nejsme plně schopni zajistit prevenci rakoviny. V době jarního lockdownu poklesl například screening rakoviny prsu, tzv. mamograf, o více než 40 procent. Nyní je to možná ještě horší.“


Mezi březnem a květnem loňského roku také skoro o polovinu ubylo preventivních prohlídek u praktických lékařů. To může a pravděpodobně také bude mít dopady na nemocnost v blízké budoucnosti.


Ani nemoc covid-19 podle ministra nezůstává bez následků. „Rapidně poklesla kvalita života řady z těch, kteří tuto nemoc prodělali. Evidujeme nárůst komplikací spojených s fungováním plic a srdce. A i když si to nechceme přiznat, tak covid-19 změnil i naši duševní kondici. Míra nevraživosti ve společnosti dramaticky roste,“ uvedl.



Zpřísnění? Třeba zákaz pohybu mezi kraji


Ministr Blatný sice výslovně nezmínil, že by se vláda chystala ke zpřísnění opatření, ale přesto tuto možnost nevyloučil. „Nechci hovořit o dalším zpřísňování, i když i to je samozřejmě možné. Můžeme například stejně jako okolní země uvažovat o dalších překážkách pro setkávání lidí,“ řekl ministr a zmínil Slovensko nebo Izrael, kde úřady zakázaly cestování na delší vzdálenosti.


Lze také omezit pohyb mezi kraji,“ varoval vzápětí Blatný veřejnost. „To všechno samozřejmě můžeme udělat, ale bez vašeho pochopení a bez vaší sounáležitosti to nebude mít smysl,“ dodal smířlivěji.



Obcházení opatření není frajeřina ani mazanost


Ministr kritizoval nedodržování opatření, byť uznal, že chápe, že lidé jsou unavení a vyčerpaní. „Vím, že je tu ta nemoc dlouho, ale je prostě fakt, že ji neporazíme jinak než očkováním a tím, že budeme dodržovat nařízená opatření. Jejich obcházení není žádná frajeřina. Není to ani důkaz, že je někdo mazaný. Je to důkaz bezohlednosti proti ostatním. Nedodržování existujících opatření je jedním z hlavních důvodů, proč je musíme neustále prodlužovat,“ apeloval Jan Blatný.


Zmínku o očkování doplnil slibem, že od března se začne očkovat v rychlejším tempu. „ Už v březnu dostaneme více vakcín, než jsme původně předpokládali. A další měsíce budou následovat. Spolu s hejtmany se připravujeme na to, abychom pak mohli očkovat co nejrychleji,“ slíbil.


Po celou dobu mluvil přímo k veřejnosti, kterou nakonec vyzval: „Chtěl bych vás všechny poprosit o jednu věc – pojďme to vydržet.“



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0




reklama

reklama

reklama

reklama