Hlavička
Zprávy -
18/12/2023

Až 40 procent lékařek na mateřské zvažuje odchod z oboru. Pomoci mají dětské skupiny a zatím zaměstnavateli odmítané zkrácené úvazky

Sladit rodinný a pracovní život ve zdravotnictví je nesmírně složité, což potvrdilo i 55 procent respondentů průzkumu s názvem “Ženy ve zdravotnictví”, jehož se účastnilo 2 149 respondentů, z toho přes 60 procent žen. V současné době je přitom na mateřské dovolené více než 3000 mladých lékařek a podle průzkumu 40 procent z nich v případě rodičovství zvažuje změnu oboru, odchod z nemocnice nebo i mimo zdravotnictví. Co s tím?

reklama

reklama

Řešení je hned několik, a právě na ně se chce v blízké době zaměřit ministerstvo zdravotnictví (MZ) ve spolupráci s dalšími organizacemi včetně Sekcí mladých lékařů České lékařské komory (ČLK). 

„Z dotazníku jasně vyplynulo, že ženám ve zdravotnictví brání v návratu do zaměstnání především sladění rodinného života s tím pracovním. Je proto naší prioritou usilovat o harmonizaci a podporu rovnosti ve zdravotnictví. Společně s ministerstvem práce a sociálních věcí v tomto směru chystáme změny, které situaci významně posunou do 21. století,” řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic po čtvrtečním jednání strategické skupiny pro personální stabilizaci resortu zdravotnictví.

Jako možný krok, který by tuto otázku mohl zlepšit, uvedlo 60,7 procenta respondentů možnost dětské skupiny v místě výkonu práce. Jak uvedla Sekce mladých lékařů ČLK na Facebooku, ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) a se spolkem Sto skupin vznikne návod a řešení na zřizování dětských skupin ve zdravotnických zařízeních

reklama

„K tomuto začne docházet již z kraje příštího roku a zjednodušeně řečeno by v této kooperaci mělo být po žádosti konkrétní nemocnici nabídnuto řešení "na klíč",“ dodali zástupci mladých lékařů s tím, že v lednu podepíší MZ i MPSV memorandum, které dá plánům přesnější rámec. 

„Dáme návody přímo řízeným nemocnicím a ostatním zdravotnickým zařízením," řekla tajemnice Andrea Daňková a dodala, že jim bude k dispozici externí skupina, která bude skupiny organizovat včetně zařízení prostoru nebo najímání pečovatelek. „Veškerá administrativa přejde z nemocnic na tu externí skupinu," doplnila pro ČTK. Ve výjimečných případech by podle účastníků jednání mohly dětské skupiny v nemocnicích hlídat děti i přes noc.

Zkrácené úvazky stále chybí

Mezi další hlavní kroky, které by podle respondentů pomohly zlepšit možnost sladit pracovní a rodinný život, patří přehledné centralizované informace o podmínkách mateřské a rodičovské dovolené, digitalizace systému vzdělávání a částečné nebo zkrácené úvazky. 

Právě neochotu přistoupit k částečným úvazkům ze strany zaměstnavatele uvádí 53,5 procenta respondentů jako překážku. Celkem 62,4 procenta mužů a 79,8 procenta žen uvedlo, že pokud by byl zaměstnavatel progresivní, zvážili by částečný úvazek i během mateřské dovolené.

Česká republika je zatím ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie s částečnými úvazky na štíru a máme jeden z nejnižších podílů zkrácených úvazků vůči celkové zaměstnanosti, ve třetím kvartálu roku 2022 to bylo pouze 6,2 procenta.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama