Hlavička
Rady a tipy -
07/05/2019

Astma má skoro každý desátý člověk. Mnozí to ani nevědí. Vyzkoušejte test

Astma je až překvapivě časté. Ve svém okolí patrně nějakého astmatika najdete a dost možná o tom ani sám neví. Neléčené astma přitom lidem výrazně zhoršuje život a může být i nebezpečné. Připomíná to Světový den astmatu. Jak rozpoznat astma a jeho příznaky?

reklama

reklama

O tom, jak je astma rozšířené, svědčí fakt, že nejčastější chronickou nemocí mezi dětmi je právě průduškové astma. Není to diagnóza, kterou by někdo chtěl slyšet, ale děti mají alespoň to štěstí, že při preventivních prohlídkách lékař nemoc zpravidla odhalí.

Dospělí prevenci často zanedbávají, a tak o svém astmatu ani nevědí. \""Celkově odhadujeme počet nemocných v České republice na asi 800 000 až 900 000 lidí. Mnozí nemocní ale svou nemoc nemají řádně sledovanou a léčenou a mohou tak nejen mít zbytečné potíže a omezení, ale mohou být i ohroženi těžkým záchvatem dušnosti,“ vysvětlil profesor Petr Pohunek z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol, ředitel České iniciativy pro astma (ČIPA).


reklama

Astma ročně zabije několik desítek Čechů

Astma může i zabíjet, a také to dělá. Ročně mu u nás podlehne několik desítek lidí. \""Zatímco u dětí úmrtnost prakticky úplně vymizela, u dospělých byl v posledních několika letech zaznamenán zřetelný vzestup,\"" upozornil profesor Pohunek.

Přitom současná preventivní léčba astmatu je vysoce účinná a bezpečná a pro nemocného nepředstavuje ani žádné významné omezení. \""Je podávána především inhalačně a její aplikace zabere obvykle asi jednu minutu jednou nebo dvakrát denně,“ dodal ředitel České iniciativy pro astma.

Právě na to upozorňuje Globální iniciativa pro astma svojí dlouhodobou kampaní „I Vaše astma může být pod kontrolou!“. Proto se také vyhlašuje Světový den astmatu, který letos připadá na 7. května.


Nemoc může přijít i v dospělosti. Jak astma odlišit od běžného kašle?

I když astma může vzniknout v každém věku, většina případů začíná už v předškolním a školním věku. Zvýšené riziko vzniku nemoci hrozí dětem v rodinách, v nichž už se astma a jiné alergie vyskytly dříve, například ve formě alergické rýmy nebo ekzému.

Pro včasné rozpoznání nemoci je třeba znát možné příznaky a při jejich objevení včas upozornit praktického lékaře, který případně doporučí další vyšetření. Dávat pozor byste si měli především na následující projevy:

- Dechové potíže při tělesné zátěži nebo i v klidu, provázené ztíženým průtokem vzduchu do plic.

- Náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek.

- Dlouhodobý suchý kašel, který může být doprovázen i dušností. Dušnost se pozná podle obtížného ztíženého výdechu, který je často provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky.

- Nepříjemný tlak nebo pocit sevření hrudníku.

Pokud máte i podle výše uvedených příznaků podezření na astma, můžete si vyzkoušet krátký test na astma on-line, kde zodpovíte několik krátkých otázek.

Dobrým znamením je, že s příchodem moderní preventivní léčby astmatu koncem 90. let 20. století významně poklesl hospitalizací astmatiků. To souvisí s lepší diagnostikou a především s moderními a bezpečnými léky, které umožňují astmatikům žít plnohodnotný život a předcházet akutním těžkým záchvatům dušnosti. Dobře léčený nemocný je schopen žít plnohodnotný produktivní život a věnovat se i sportu, přinejmenším na rekreační úrovni.


Vyšetření je snadné: Dýchnete do spirometru

Pokud si myslíte, že vy nebo někdo z vašich blízkých možná má astma, stačí s takovým podezřením zajít k praktickému lékaři. Využít ale můžete i akcí, které se u příležitosti Světového dne astmatu konají ve všech větších nemocnicích. Po celý květen je na různých místech v zemi bude také pořádat Česká iniciativa pro astma.  

Například příští týden 16. května v Praze na náměstí Míru iniciativa otevře svůj tradiční spirometrický stan. Lidé si v něm mohou nechat zdarma a bez doporučení lékaře změřit funkci plic a prověřit si, jak jsou na tom s dýcháním.

Pomocí spirometrie přítomní zdravotníci zjistí, jak jsou plíce schopné nádechu a výdechu. Tohle vyšetření může pomoci včasnému stanovení diagnózy astmatu nebo některých dalších plicních nemocí v době, kdy ještě člověk nevnímá příznaky onemocnění.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, (CC BY 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama