Hlavička
24/04/2023

Aktuální sezona medvědího česneku přidělává vrásky zdravotníkům. Jak ho odlišit od jedovatého ocúnu?

Sezona medvědího česneku je v plném proudu. Zatímco někteří si ale pochutnávají na této zdravé a chutné rostlince, méně znalí v botanice mohou skončit s otravou v nemocnici. Jen za minulý týden přijali třeba zdravotníci z Kroměřížské nemocnice a.s. dvě pacientky, které si známou rostlinu spletly s ocúnem a otrávily se. Jak tyto rostliny od sebe odlišit?

reklama

reklama

Obě otrávené ženy byly přijaty ve vážném stavu. Zatímco jedna již byla přemístěna na standardní oddělení, druhá stále zůstává na jednotce intenzivní péče.

Medvědí česnek lze v nekvetoucím stavu zaměnit s konvalinkou vonnou nebo právě s ocúnem jesenním. Obě tyto rostliny jsou přitom jedovaté a životu nebezpečné, požití může mít až fatální následky.

Obrázek: Medvědí česnek včetně květu (zdroj: Shutterstock)

reklama

„Požití ocúnu je velmi nebezpečné. U poškozených může dojít až k selhání jater a ledvin či narušení krvetvorby,“ upozornil primář interního oddělení Pavel Třeštík s tím, že první známkou otravy bývá úporné zvracení a průjem.

Doplnil, že pokud lidé tuto rostlinu omylem požijí, mají okamžitě vyvolat zvracení, užít černé uhlí a volat sanitku.

Jak rozpoznat medvědí česnek a ocún?

Při rozeznání rostlin použijte vaše smysly. Hned prvním a základním smyslem je čich. Listy medvědího česneku mají ihned po rozemnutí česnekové aroma, jsou bohaté na silici, sirné složky a čpavek. Chutnají po česneku, ale aroma není tak silné a nezanechává v ústech česnekový odér. Listy konvalinky ani ocúnu nejsou vůbec cítit.

Obrázek: Ocún jesenní - listy (zdroj: Shuttertock)

Obrázek: Medvědí česnek (zdroj: Shutterstock)

Listy jsou odlišné i na pohled. „U medvědího česneku vyrůstají jednotlivé lístky přímo ze země a tvoří skupinky. U konvalinky rostou lístky v páru na stopce, u ocúnu vyrůstají z jednoho stonku a tvoří růžici. Zcela průkazným znakem je pak květ – u konvalinky typické zvonečky, ocúny kvetou až ke konci léta fialovým květem podobným krokusu. Medvědí česnek má první dva týdny pouze listy a pak se od středu objevují bílé hvězdičkovité kvítky. V tuto chvíli však listy začínají hořknout a přestává být pro sběr atraktivní. Můžete si rostlinu ale označit pro příští rok,“ popisuje vlastnosti rostlin Ing. Kateřina Jindrová, projektantka zahrad pro děti.

Základní pravidlo každopádně zní, že stejně jako u hub pokud si nejste 100procentně jistí, raději rostlinu nesbírejte. Medvědí česnek je dnes běžně dostupný na trzích i v běžných obchodech s potravinami.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama