Aktivita klíšťat prudce roste. Kde na vás číhají pomáhá odhalit i nová mobilní aplikace
Slunce svítí, teplé suché dny střídají ty deštivé, což svědčí klíšťatům, přenašečům nejen boreliózy, ale i klíšťové encefalitidy. Toto závažné virové onemocnění se neobejde bez hospitalizace a často zanechává trvalé následky. Jak se chránit? Kde je infikovaných klíšťat nejvíce?
reklama
reklama
Na klíšťata nemusíte narazit jen v lese, ale také v městských parcích a na zahradách chat a chalup. Lymeskou boreliózou i klíšťovou encefalitidou se můžeme nakazit ve všech regionech ČR, v horách i v nížinách. Mezi lety 2017 až 2021 vzrostl počet nakažených klíšťovou encefalitidou v Česku o 43 procent.
Jen na jihu Čech hygienici zatím registrovali 90 případů lymeské boreliózy, což je o 14 více než loni ve stejnou dobu. Za minulý týden přibylo deset nových pacientů. Aktivita klíšťat může být navíc v těchto dnech vysoká, vyplývá z informací hygieniků.
„Klíšťata nemají ráda vyloženě suché počasí, vyhovuje jim spíše vlhké počasí, takové, jaké v našem regionu dosud převládalo. Proto obvykle sledujeme dva sezonní vrcholy, a to v jarně – letních a letně – podzimních měsících. Musíme si uvědomit, že klíšťata se zdržují ve vysoké trávě, v křovinách na okrajích lesů, ale i v parcích, u vodních toků a ploch, tedy obecně ve vlhčím prostředí. To, co pak pozorujeme v posledních zhruba 15 letech, je migrace populace klíšťat do vyšších nadmořských výšek," uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Její mínění vychází z dat. Postupně rostou počty onemocnění klíšťaty přenášených infekcí v okresech Prachatice a Český Krumlov, které leží ve vyšší nadmořské výšce.
reklama
„Co se týče klíšťové encefalitidy, letos jsou evidovány zatím dva nahlášené a potvrzené případy onemocnění, a to na Strakonicku a Prachaticku. Vloni bylo v kraji v tomto období šest případů. Jsme zatím na začátku sezony, pro ilustraci za celou sezonu loňského roku, která patřila k těm průměrným, onemocnělo v Jihočeském kraji celkem 529 lidí lymeskou boreliózou a 130 klíšťovou encefalitidou," dodala pro ČTK ředitelka protiepidemického odboru jihočeských hygieniků Hana Bendíková.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit lze antibiotiky. Nebezpečnější pro lidi může být klíšťová encefalitida.
Jak poznat lymeskou boreliózu
Zatímco nákaza lymeskou boreliózou lze poznat podle červené skvrny kolem místa přisátí, klíšťová encefalitida je v počátku méně nápadná. V první fázi má příznaky jako klasická chřipka s bolestmi hlavy, horečkou a nevolnostmi, poté následuje několikadenní klidové období a někdy zde i končí.
Může ale nastat druhá, dramatičtější část nemoci, kdy už je napaden nervový systém. „Objevují se silné bolesti hlavy, světloplachost, poruchy paměti, spánku, závratě nebo třes a pacient musí podstoupit léčbu v nemocnici,“ vysvětluje MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP s.r.o.
„Nejtěžší formy mohou skončit obrnou, a dokonce i selháním životně důležitých funkcí. I z mírnějšího průběhu si ale pacient může odnést trvalé následky, jako jsou chronické bolesti hlavy nebo poruchy sluchu,“ doplňuje lékařka.
Jedinou ochranou zůstává očkování. Ačkoli je Česko zemí s nejvyšším hlášeným počtem klíšťové encefalitidy v EU, od loňského roku je pro lidi nad 50 let očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno zdravotními pojišťovnami a zájem o něj u některých pojišťoven stoupnul až trojnásobně.
Například u Všeobecné zdravotní pojišťovny šlo o trojnásobek a vakcinaci loni podstoupilo 155 tisíc pojištěnců oproti 44 tisícům z roku 2021. „Jde o pozitivní trend, protože v rámci EU jsme země s jedním z nejvyšších počtů nakažených touto nemocí. To by se mohlo nyní změnit,“ říká MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP.
Mladším lidem pak na vakcínu zdravotní pojišťovny přispívají, u VZP jde o příspěvek až 500 korun pro dospělého. „Očkování probíhá ve třech dávkách, a i když je ideální podstoupit ho ještě před sezonou klíšťat, existuje možnost i zrychleného očkovacího schématu. Takže ani teď, na jaře, není na očkování pozdě, právě naopak. Pár minut v ordinaci lékaře mu opravdu stojí za to obětovat,“ podotýká MUDr. Světlana Kiričenková.
Mobilní aplikace ukáže, kde klíšťata jsou
Předpověď aktivity klíšťat, která se odvíjí nejen od teplot vzduchu, ale díky rozsáhlým sběrům klíšťat po celé České republice i od typu lesa, krajinných parametrů a nadmořské výšky, odhaluje nová mobilní aplikace Klíšťapka. Ta navíc přináší i novou informaci o infikovanosti klíšťat borreliemi. Infekci u nás přenáší zhruba každé desáté klíště v lesích mimo města a zástavbu.
Aplikaci vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické České zemědělské univerzity ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem (SZÚ), Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti.
Data v aplikaci vycházejí z testování odchycených klíšťat z různých typů lesa ze všech krajů v České republice, a to metodou PCR, která je velmi citlivá. Vzorky testovala právě Národní referenční laboratoř pro lymeskou borreliózu SZÚ.
„V průměru byla klíšťata z lesů po celé České republice pozitivní na borrelie v 10,4 procenta. Pozitivita klíšťat se mezi různými lokalitami velmi lišila. Klíšťata ze sedmi lokalit z různých krajů nebyla vůbec infikována. Naopak jsme zjistili nejvyšší pozitivitu, zhruba 30 až 40procentní, hned ve čtyřech lokalitách. Jde o místa v Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji,“ uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu SZÚ, RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D.
Tyto rozdíly v přítomnosti infikovaných parazitů v jednotlivých krajích jsou způsobeny ohniskovým výskytem nákazy lymeskou borreliózou. Jejím rezervoárem jsou především hlodavci a ptáci. V přírodě můžeme narazit na ohnisko, kde bude promořeno až 50 procent klíšťat jako přenašečů onemocnění a o kilometr dále nalezneme klíšťata neinfikovaná.
„Zjistili jsme i rozdíly mezi jednotlivými kraji. Nejvyšší promořenost klíšťat borreliemi jsme detekovali u klíšťat z Jihočeského kraje a to 23 procent, což odpovídá i vyššímu počtu hlášených případů onemocnění lymeskou borreliózou v tomto kraji, které jsou každoročně hlášeny do systému ISIN,“ doplňuje doktorka Kybicová.
Ochrana před klíšťaty v přírodě
Vzhledem k tomu, že na rozdíl od klíšťové encefalitidy na lymeskou borreliózu ještě neexistuje dostupné očkování, je potřeba se před klíšťaty aktivně chránit. Státní zdravotní ústav doporučuje při pobytu kdekoli v přírodě, tedy například i při procházce v městském parku vhodný oděv, na kterém budou klíšťata dobře viditelná, a hlavně použití repelentu s účinnou látkou DEET nebo IR3535. Při delším pobytu v přírodě je nutné nástřik repelentem, především na nohou, opakovat.
„V následujících letech chceme pracovat na rozšíření dat o analýzu klíšťat z dalších lokalit, jako např. z městských parků, a to v rámci projektu „Klíšťata ve městě“. Zacílíme i na další lokality a biotopy z celého území České republiky, a to v rámci mezinárodního projektu „SURVector“. Zaměříme se na výskyt ve městech, neboť z výsledků naší laboratoře vyplývá, že v městských parcích může být infikováno každé třetí klíště. Pustíme se také do testování dalších klíšťaty přenášených infekcí. Můžeme vám slíbit, že Klíšťapka se bude ve spolupráci s ČZU, Biologickým centrem AVČR a VŠB-TUO dále vyvíjet a obohacovat o nová data,“ popisuje plány na rozvoj aplikace Kateřina Kybicová.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama