Vláda prezentuje jako svůj úspěch, že zdravotním pojišťovnám narostly úspory na desítky miliard. Pro veřejnost to ale není dobrá zpráva. Jsou to peníze, které chybí v českém zdravotnictví, na což doplácejí pacienti, říká v komentáři šéf Asociace českých a moravských nemocnic.
Ministryně financí Alena Schillerová se dnes na Facebooku pochlubila rostoucími rezervami zdravotních pojišťoven. Ty dokázaly ušetřit už celkem 55 miliard korun, které drží jako rezervy na svých účtech. Při podrobnějším výkladu se to už jako tak dobrá zpráva nejeví, tvrdí nemocnice a zdravotnické odbory. Pojišťovny by podle zákona měly mít na rezervních účtech desetkrát méně a ostatní peníze by měly obíhat ve zdravotnictví.
Fiala: Zdravotní pojištění je ve skutečnosti zdravotní daň
Většina veřejnosti netuší, že zdravotní pojištění je spíše zdravotní daní. Zdraví lidé teď platí na nemocné, aby jim napříště v nemoci nebo po úraze pomohli svým zdravotním pojištěním znovu ti zdraví.
Jde o průběžný systém, upozorňuje ve svém komentáři (viz níže) místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala. „Naše ‚zdravotní pojištění‘ nemá nic společného s pojištěním aut či domů. Je to solidární daň, kterou povinně odvádíme, abychom měli k dispozici peníze na péči, až ji budeme potřebovat. Je nastavena jako průběžný systém,“ vysvětlil Petr Fiala.
Peníze, které zdravotní pojišťovny ušetřily na průběžném systému, tak podle Fialy v podstatě vyčerpaly z českého zdravotnictví. Argumentuje k tomu dluhy nemocnic, či dokonce jejich krachy v mnoha menších regionech anebo úpadkem domácí péče. Tu si přeje většina pacientů, pokud je to možné, a pro státní pokladnu je rovněž výhodnější. Pojišťovny ale hradí jen 60 procent nákladů na domácí péči.
Miliardy na účtech pojišťoven opticky snižují státní dluh
Ministryně financí Alena Schillerová se dnes na Facebooku úsporou systému zdravotního pojištění pochlubila: „Ten dosáhl v loňském roce přebytku 14,5 mld. Kč! Jedná se o nejlepší výsledek od ekonomické krize v roce 2009. Tahle čísla mi udělala velkou radost.“
Petr Fiala tuto radost vysvětluje třemi důvody: Přebytky pojišťoven může vláda využít na cokoli jiného, premiér nechce zvyšovat platby za státní pojištěnce (děti, senioři, nemocní), a navíc se o rezervy pojišťoven dá opticky snížit státní dluh.
Poslední argument hned v úvodu zmiňovaného příspěvku na Facebooku uvádí i ministryně Schillerová: „Jaký argument mám jako ministryně financí nejraději? Čísla. (...) Čísla o státním dluhu už znáte: Od roku 2014 pokles o 61 miliard korun.“
(gar)
Foto: Pixabay.com, CC0
Petr Fiala: Neplatíme zdravotní pojištění, ale zdravotní daň. A scházejí z ní peníze
Naše „zdravotní pojištění“ nemá nic společného s pojištěním aut či domů. Je to solidární daň, kterou povinně odvádíme, abychom měli k dispozici peníze na péči, až ji budeme potřebovat. Je nastavena jako průběžný systém: vždy začátkem měsíce sem proudí peníze z odvodů, aby vzápětí odešly těm, kdo zdravotní péči poskytují. A další měsíc znovu.
Nehrozí zde živelné pohromy jako pojišťovnám, když přijdou povodně. Proto jsou ze zákona rezervy jen ve výši 1,5 procenta výběru kvůli překlenutí nepravidelností v platbách. Při výběru kolem 300 miliard je to (má být) 4,5 až 5 miliard.
Proč jsou peníze na účtech pojišťoven? Vládě se to hodí
Teď je na účtech zdravotních pojišťoven přes 55 miliard korun, tedy desetkrát víc, než ukládá zákon. A podle premiéra Babiše to má být příští rok dokonce až 64 miliard! Jak si to vyložit? Existují nejméně tři důvody, proč se to vládě hodí:
Zaprvé: Opticky klesá vládní dluh, neboť kladné saldo se započítá do veřejných financí. V roce 2019 by byl bez toho deficit 100 mld. Kč, a ne jen plánovaných 40 mld.
Zadruhé: Premiér nechce navyšovat platby na státní pojištěnce. Zde má důvod, proč tak neučinit – vždyť má zdravotnictví peněz víc než dost!
Zatřetí: Přebytky lze použít na cokoliv jiného, co se právě hodí, například na sanaci zadlužených (fakultních) nemocnic a podobně.
Pojišťovny vydělávají, pacienti jsou biti
Proti tomu jdou požadavky pacientů a zdravotníků, aby byly disponibilní zdroje využity v jejich prospěch teď, jak to má být. Existují pro to nejméně tři dobré důvody:
ČR dává na zdraví jen 7 % HDP, vyspělé země EU 10–11 %. Částka 55 miliard je 1 procento našeho HDP. Tak by se výdaje našeho zdravotnictví navýšily aspoň na 8 procent.
Zavírají se oddělení i celé nemocnice, péče v regionech vázne ve všech krajích, už i v Praze a Brně: namátkou Rumburk, Sušice, Karlovarsko, Jeseníky, severní Morava atd. Kolabuje i následná a domácí péče – u obou zdravotní pojišťovny hradí jen asi 60 procent jejich nákladů. Kam pak mají pacienti jít?! Kdyby mohly nemocnice nabídnout sestrám víc než supermarkety, mohly by zůstat a řada dalších by se vrátila.
Horší časy už nastaly
Pacienti potřebují péči teď a v celé zemi, ne až někdy a jen někde. Kdo jim ji poskytne, když personál odejde a zavřou se další nemocnice? Mají pocit, že jsou okrádáni o to, co jim právem náleží (podraz). Mnozí z nich se už žádných lepších zítřků nemusí dožít…
Klinicky je na tom náš pacient – zdravotnictví bídně. Možná nejhůř po roce 1989. Systém se řízeně rozpadá. A co hůř – naděje slábne, když vidíme, že vláda nechce podat život zachraňující transfuzi, kterou má po ruce! Jaké má vláda úmysly s těmito penězi pacientů, kteří je potřebují právě teď, ví jen Bůh, možná premiér. Jisté je jen to, že na žádné „horší časy“ to není. Ty nastaly právě teď.
Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic
Anketa
Bylo by podle vás přesnější nebo spravedlivější říkat zdravotnímu pojištění zdravotní daň?
-
Roman Dron Pan Fiala to napsal krásně. Jsem zvědav, kdy těm 30 % voličů ANO dojde, že nás Andrejko a jeho banda jen opíjejí rohlíkem a chlubí se cizím peřím. -
Pet Pre nechapavých( a že sa ich tu motá dosť) Mám firmu. Faktúry platím s meškaním niekoľkých mesiacov, časť dodávateľov mi vyhrožuje, že so mnou už nebudú obchodovať. Pracovný tým sa mi rozpadá, pretože základné platy majú nízke a tak si u mňa zarobia len ak odmakaju 1000-1500 hodin přesčasov ročně. Kvalita produktov mojej firmy klesá... Ale som v pohode, na účte v banke mám tučný balík peňazí na horšie časy. -
václav Už mne nebaví číst bláboly a oblbování lidí , kteří se zrovna v této pasáži zdravotnictví neumí orientovat.Kecy, kecy ,a jen kecy. Ať se vláda zamyslí nad tím, zda by nebylo lepší vzít si pod ,,Svá křídla" jedinou zdravotní pojišťovnu a nebojím se prohlásit, že by státní pokladna se pěkně naplnila a lidé by to měli vše jednodušší. -
ola tj. současné socialistické české zdravotnictví znárodnit? Něco jako v Británii? Co takhle švýcarský systém? Ale to je asi nad vaše znalosti...
-
-
Terminator Pan Fiala to napsal super, ale jsou lidé podvodníkům a lharům ?????♀️ -
Jan Žáček Kde berou nemocnice/ordinace peníze? Od pojišťoven. Jací lidé jsou nyní zaměstnáni jako "doktoři"? Ukrajinci a podobná havěť. Můj děda měl problém s prostatou (kdo v jeho věku ne) a kdyby to doktory alespoň trochu zajímalo tak nemusel být hospitalizován znovu (ti kreténi tam způsobili zánět a obvodak na něj taky sral až byl v horečkách a hrozila smrt tak si zavolal sanitku). Takže teď už vím kam ty prachy jdou, né na platy ani na vybavení ale na účet pojišťovny aby se z toho mohl krýt státní dluh. Doufám že se nedožiju věku kdy budu od "doktorů" v tomhle absurdistanu něco potřebovat. Vyjebat s vládou!!! Vyjebat s Andrejem!!! Vyjebat s touhle pseudo-demokracií!! -
ola dodatek. Ty nemocnice/ordinace berou peníze ze zdravotní daně. ( ne z pojištění, to bychom museli mít smlouvy s pojišťovnou my občané a ne lékaři...). A víte kolik se vybere, třeba na jednoho občana ročně? Je to cca 1200 Euro( 300 mld kč celkem jde na zdravotní péči) Vedle v Rakousku je to přes 3000 Euro. Závěr- za 3x méně peněz má český občan i lepší péči, než rakouský a k tomu se spoluúčastí 14%( nejmenší v EU) než v tom Rakousku s 25% spoluúčastí. A když nejsou sestry, nejsou doktoři a je málo peněz, tak co byste čekal? Prostě je hluboká krize a tu jste cítil vy, resp. váš děda. České zdravotnictví je Titanic, tj. bude to jenom horší. Ale která politická strana by zavedla systém jako v Rakousku? To by hned prohrála volby. A v tom je ten pes zakopán.
-
-
Lékař důchodce Ano, dostat za málo peněz hodně muziky není dlouho možné. Dokud pracovala naše generace,mohlo to ještě fungovat.Ted odcházíme do penze, máme ještě nějaké úvazky, vypadá to, že je nás ještě dost,ale průměrný věk trvale stoupá, mladí už nejsou tak hloupí jako my. Až definitivně skončíme,pak teprve bude krize! -
Irena Vážený pane, můj manžel platí zdravotní něco mezi 2500-3000 tisíci měsíčně a u lékaře nebyl ani nepamatuji. Za to když jde k zubaři a nechce do zubu cement, ale slušnou výplň tak si vše zaplatí. Proč se nemůže toto proplatit pokud jinak nečerpá? Mně to připadá spíš za hodně peněz málo muziky. -
ola Pro Irenu: Ale to je věc politiků, ne lékařů. Dále: je to přehnanou tzv. solidaritou v tom našem socialistickém zdravotnictví. Pak Váš manžel i když odváfí 300 měsíčně, tak za 8 milionů tzv. státních pojištěnců přicmrndává stát cca 1000 Kč. A nedejbože aby Váš onemocnněl, takový infarkt, čí rakovina by těch pár milionů tzv. vašim manželem vložených by se hned spotřebovalo. V každém pří případě je třeba zavést připojištění, snížit současnou zdravotní daň. Ale kdyby to nějaká strana prosadila, tak další volby by nevyhrála...
-
-
Cy To Irena: protoze az jeden clen z vasi rodiny dostane rakovinu (tyka se kazdeho ctvrteho v CR, takze to tak nejak statisticky vychazi) tak jeho lecba bude stat nekolik milionu korun a nebudete platit nic. Porad Vam to pripada hodne penez za malo muziky? -
Irena Tak já už tu rakovinu v mojí rodině za sebou mám.Dotyčná umřela ve 40 letech a miliony to rozhodně nestálo.Odvolávat se na platy v zahraničí je úplně stejné jako kdyby se na ně odvolávali všechny ostatní profese, hlavně pak ty které pracují na hranici minimální mzdy.Česká ekonomika je pochopitelně mnohem slabší než ekonomiky západní. Zároveň vysoká míra korupce odčerpává již tak omezené zdroje. Pokud si člověk přečte různé odhady, kolik peněz ve zdravotnictví tzv. zmizí, tak je celkem jasné, kde by se především mělo začít. Pokud se domníváte, že nejlepší cestou je strašit pacienty tím, že péče bude ještě horší, pokud do zdravotnictví nenasypou další peníze z nichž značná část opět pochopitelně zmizí v nějaké černé díře, zdravotnictví jako takovému to asi moc nepomůže. -
X Strasit ? Proc strasit, to je uz dnes realita. A pacienti jsou jedini kdo s tim muze neco delat. Nebo je lepsi lhat a rikat jak je vsechno perfektni? Onkologicka lecba miliony stoji, bohuzel - leky kupujete za normalni celosvetove trzni ceny -
Pup Jaké strašení, to je prostě fakt. A asi už nejde o peníze, s kterými tu péči opakovaně voliči spojují. Péče se zhorší nedostatkem personálu, ale ušetří se na výplatach těch, co už chybi. Kde ty prachy ale tedy jsou?
-
-
Irena Pokud myslíte, že to /budu to nazývat strašení/ je k něčemu dobré klidně pokračujte, ale stejně to ničemu nepomůže. Onkologická léčba možná stojí miliony v případě určité skupiny lidí u těch ostatních určitě ne. Já vím bezpečně, že v případě mojí rodiny to miliony nebyly.Perfektní není vůbec nic a nikdy nebylo právě proto, že hromada prostředků mizí a bude mizet i nadále. -
xy Jestli jste zvyklá popis reality nazývat strašením, tak prosím. Zkuste si najít cenu chemoterapie a biologické léčby, uvidíte sama. A to se bavíme jen o ceně léků. Stejně tak můžu tvrdit že já si myslím že za výplň Váš manžel platil 25 Kč. Myslet znamená h..o vědět. Btw, zdravotnictví = černá díra apod. Jen pro zajímavost, kdo podle vás ty peníze tuneluje, to by mne opravdu zajímalo. Předem děkuji za odpověď -
ola do zdravotnictví jde cca 300 mld kč, což je cca 1150 Eur na občana na rok, spoluúčast 14%- nejmenší v EU ( převážně za léky a zuby), vedle v Rakousku je to 3000 Eur a spoluúčast 25%. Otázka: Jak je možné, že chudé české zdravotnictví poskytuje tak kvalitní léčbu i při personální devastaci? Za peníze na Fabii mít Octavii lze jenom díky odírání zdravotníků, a chtít Superba, je drzost občanů- voličů-pacientů.
-
-
Lékař důchodce Realita stále stoupajícího věku lékařů je strašení? Kdo nás bude léčit? Kdo je za tuto situaci zodpovědný? Politici, kteří se bojí říci pravdu, protože by je pak nezvolili! Péče bude buď dražší,nebo vůbec nebude. -
Irena Pro Olu, můj muž nic neodváfí nýbrž odvádí a nikoli 300, ale bezmála 3000. Ano je to z části věc politiků, ale také věc lékařů a personálu vůbec. Proč na to má doplácet pacient, který platí a po doktorech nechodí? Ještě jste zapomněla zmínit Vaši oblíbenou Fabii, Octavii a Superba. -
Lékař důchodce Paní Ireno, péče je zde ve srovnání s cizinou stále ještě dobrá, a neuvěřitelně levná, přitom náklady, kromě platů zdravotníků,jsou stejné ,jako v zahraničí. Systém "pojištění" je tak nastaven, jak je, taky jsem zaplatil mnoho peněz, a skoro nic jsem nepotřeboval. Zesměšňování srovnání Fabie a Superba pravdu nezakryjete. Systém už na úkor platů fungovat nebude,my, kteří jsme to tak byli ochotni dělat končíme a mladí už takoví nebudou -
Irena Pane doktore, reagovala jsem na příspěvek od Ola. Budiž. Myslím, že péče zde vůbec není dobrá i když jak pro koho. Obyčejný pojištěnec co si nezaplatí to nemá.Před několika lety fungovala pojišťovna ČNZP, která zohledňovala kdo kolik čerpá a následně měl dotyčný určitý bonus.Po čase byla zlikvidována, nevím komu všemu se to nezamlouvalo, ale nemyslím, že by to byla věc jen a jen politiků. Srovnávání Fabie a Superba používá Ola v každém druhém příspěvku, mě by to ani nenapadlo.