Hlavička
Zprávy -
24/02/2020

Studuj zdrávku? S kampaní na Facebooku ministr pohořel a sestry naštval

Náborový videoklip, který by měl mladé přitáhnout ke studiu „zdrávky“, v ostrém testu na Facebooku zatím docela pohořel. Zveřejnil ho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a podle prvních reakcí vyvolal spíše vlnu výsměchu, hněvu a kritiky od sester a zdravotníků.

reklama

reklama

Příspěvek ministra zdravotnictví byl na Facebooku sotva sedm osm hodin a už stačil nasbírat desítky nelichotivých komentářů, které naprosto převážily kladné či spíše neutrální reakce, pokud se vůbec nějaké objevily. I když náborový videoklip zjevně míří na školáky a teprve budoucí zdravotníky, u těch současných zjevně propadl.


Hrdinové, kteří čelí výzvám

reklama

Ministr nebo jeho PR tým zveřejnil na facebookovém profilu Adama Vojtěcha krátké video lákající nové studenty ke studiu zdravotnických škol. Doprovázelo ho sdělení: „Jít studovat zdravotnickou školu je volbou na celý život. Podívejte se na krátký spot, proč to má smysl. #studujzdravku.“ Podle označení Facebooku k němu náležela i zpráva, že ministr „má inspiraci“.

Spot skutečně není dlouhý. Obsahuje režírované záběry několika mladých zdravotníků při práci v nemocnici a doprovází ho pouze tento komentář: „Dny, měsíce, roky. Neustále čelí novým výzvám. Hrdinové, kteří pomáhají druhým ve dne v noci, kteří neřeší, zda se jim to hodí nebo zda jsou unaveni. Pomáhají, protože chtějí pomáhat. Je to výzva, je to poslání. Přidej se k nim, studuj zdrávku...“


Sestra: Připomíná mi to předminulé století

Není pochopitelně dosud jasné, jaký zásah bude mít spot u cílové skupiny, tedy u žáků, kteří se rozhodují, kde dál studovat po střední škole. Jejich zkušenější kolegové z praxe ho ale příliš vřele nepřijali.

„Co mi to jen připomíná? Takové pracovní podmínky měly sestry v 19. století. Tohle někdo může myslet vážně? Sestry spaly v pokojích společně se svými pacienty, aby byly k dispozici i v noci, neměly žádný prostor pro osobní volno, spaly v podkroví nebo ve sklepě v nemocnicích. Pokud spaly na pokojích společně s pacienty, byly od nich odděleny pouze plentou. Jen zřídka jim bylo povoleno opustit nemocnici po setmění. Disciplína v ubytovnách sester byla striktní. Finanční ohodnocení sester v 19. století bylo velice nízké. Mzda se pohybovala okolo 16 - 14 až 22 liber ročně...“ napsala v reakci ministrovi Monika Švanová.

Další komentující přidal zkušenosti ze současnosti: „Doufám, že jim říkáte o těch tisících hodin odpracovaných zadarmo při terciálním vzdělávání, o žádném osobním životě, a že není výjimkou pracovat 240 hod/měsíc, protože v nemocnici chybí 250 sester.“


Ohlasy z praxe: Zaplaťte lidi a nebuzerujte je

Ministr na svém profilu reagoval dosud jen na jediného diskutujícího. Ten vyjmenoval nejpalčivější problémy oboru: „Normálně lidem zaplatit a nechat jim v systému kompetence odpovídající jejich inteligenci. Nebuzerovat je administrativou a audity a vymést ze zdravotnictví subdodavatelské pijavice...“

Podle reakce Adama Vojtěcha se situace zlepšuje. Na Facebooku odpověděl: „V posledních dvou letech se daří navyšovat počty studentů na zdravotnických školách, pokud se nám podaří tento pozitivní trend udržet, můžeme situaci do budoucna stabilizovat. Všechno o čem píšete, se postupně děje, ale bez nových mladých lidí, kteří půjdou pracovat do zdravotnictví, to zkrátka nepůjde. Proto jdeme za žáky přímo do škol, proto kampaň Studuj zdrávku, kdyby se o toto staral někdo před námi, mohli jsme být dnes v jiné situaci. Bohužel ale personální nedostatek nelze vyřešit mávnutím kouzelného proutku, vyžaduje to čas. Pracujeme na tom, aby se situace do budoucna zlepšila.“


Zdravotní sestry? Svým dětem by takovou práci vymluvily

Optimismus ministra ovšem trochu zhatily i následující příspěvky z praxe zdravotních sester. „Jsem sama zdravotní sestra, své povolání miluju, ale kdyby s tím přišla má dcera, tak jí to hodně rychle vymluvím,“ napsala například Simona Šebestová.

Naprosto totožně reagovala další čtenářka: „Kdyby jednou moje dítě mělo ambice jít studovat zdrávku, určitě se mu to budu snažit vymluvit. Pokud se to náhodou razantně nezmění, což pochybuji.“

Patrně nejde v mnoha rodinách zdravotních sester o okrajové téma, protože podobný článek jsme na portálu Naše zdravotnictví zveřejnili už loni v září: Zdravotní sestra: Dceři jsem zdrávku zakázala, zkazila by si život.


Zdravotníci vzkazují: Naše poslání naše složenky nezaplatí

Mnoho dalších příspěvků pak ministra upozorňovalo, že problém leží především v nedostatečném finančním ohodnocení práce zdravotních sester. „Poslání? Já myslím, že je to zaměstnání, které je podhodnocené. Nikomu se nedivím, že ze zdravotnictví odejde. Taky přemýšlím, že za takových podmínek se už nevrátím. Půjdu do fabriky za víc peněz a méně odpovědnosti,“ uvedla další z diskutujících, zjevně bývalá zdravotní sestra.

„Pane ministře, vy jste se asi zbláznil. Je to poslání? Co takhle z toho udělat povolání a řádně ho ohodnotit,“ uvedl například David Řezáč. „A už jste slyšel o tom, že poslání složenky nezaplatí?“ přidala si ke zmíněnému termínu „poslání“ další diskutující.


Ministr na roadshow napříč Českem

Spot, který se objevil na facebookovém profilu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je součástí mnohem větší kampaně, s níž teď ministr osobně obráží regiony v zemi. Ministerstvo zdravotnictví to označuje za „roadshow“. Už se konala v Praze, Ostravě, Hradci Králové a Plzni.

Její součástí jsou i návštěvy ministra Vojtěcha na základních školách. Při jedné z návštěv uvedl: „Jsme tu dnes pro vás, abychom vám s kolegyněmi společně ukázali, že pokud se rozhodnete pro některý zdravotnický obor jako je třeba zdravotnický záchranář, sestra, laborant a řada dalších, je to nejen práce, ale i životní poslání. I vy se tak můžete podílet na pomoci naší společnosti. Vaše práce bude navíc vždy potřeba a za sebe mohu říct, že se budu i nadále intenzivně snažit pro tuto práci vytvořit co nejlepší možné podmínky.“

Zmiňovaný spot nebude letos jediný. Už loni mu navíc předcházela videa v českých kinech. „V letošním roce připravuje ministerstvo zdravotnictví řadu kratších spotů. Tyto spoty cílí právě na studenty ZŠ, kteří se budou nejen tuto zimu, ale i následující měsíce rozmýšlet, jakou střední školu si vybrat. První ze spotů přibližuje zdravotnické povolání jako poslání s hrdinským aspektem a altruistickým přístupem, bez kterého se budoucí sestry, porodní asistentky, záchranáři či laboranti neobejdou,“ uvedlo ministerstvo ve své tiskové zprávě.


David Garkisch

Foto: David Garkisch, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama