Hlavička
Zprávy -
24/10/2018

Spor o platy? Debaty skončily, přišel čas protestů, říká vyjednavač lékařů

Zvrátit plánované protesty zdravotníků už asi nebude možné. Jednání s ministerstvem o dohodnutém plošném zvýšení platů zkrachovala. Odboráři teď chystají ohlášené protesty, potvrdil v rozhovoru předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

reklama

reklama

Ani dlouhá vyjednávání mezi Ministerstvem zdravotnictví, odbory a zaměstnavateli nevedla k dohodě o plošném zvýšení platů ve zdravotnictví. Pravidelné plošné zvedání platů přitom zdravotníkům slíbila už předchozí vláda, aby stabilizovala situaci.

Ministr Vojtěch i premiér Babiš ale plošné přidávání odmítli. Více v článku Vojtěch: Všem platy nezvýšíme, nejsou peníze. Lékaři a sestry trvají na svém. Zdravotnické odbory proto plánují protesty formou odmítání nezákonných přesčasů.

Lékařský odborový klub se na přesné podobě protestů dohodne v listopadu. Lékaři se budou snažit, aby protesty nemířily proti pacientům, ale proti vedením nemocnic a ministerstvu, prozradil v rozhovoru pro Naše zdravotnictví předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

reklama


Jednáte ještě s ministrem o plošném navýšení platů, nebo už není šance na dohodu? Pokračují nějak ta vyjednávání?

Nic nepokračuje. Ministerstvo dalo návrh na navýšení tabulek v tom svém rozhodnutí, v té výši a tím to skončilo. 

Takže už žádné setkání s odboráři?

To je zbytečné. O čem jednat? Vyjednávání skončilo, já žádnou naději na jeho obnovení nevidím. Už není cesta, jak to udělat. Samozřejmě že když se chce, tak to jde, ale stávající mechanismy jsou vyčerpané, objem peněz i tabulka platů je navržená, takže si myslím, že tím je to vyřízené.

Předpokládal jsem, že nejzazší hranicí pro vás bude až schválení státního rozpočtu sněmovnou. Pak už s platy zdravotníků nebude možné hnout.

Ano, jistě, rozpočet budou poslanci schvalovat sice až v prosinci, ale to by se z nějakých rezerv musely najít peníze a řešení na plošný růst platů. My jsme ještě na tripartitě zkoušeli variantu, že by část peněz určených pro zdravotní sestry šla z jiných zdrojů a uvolnil by se prostor pro navýšení platů obecně, ale ani to neprošlo. Tím je to vyřízené.

Takže teď už zbývají jen ty avizované protesty? Půjde o tu formu dodržování zákonných přesčasů?

Ano, to připravujeme. Ještě jde o to, kdy, ale nějakou formou tohle chceme aplikovat.  

Mluví se i o aktivnějším odporu podáváním podnětů o porušování zákona na inspektoráty práce. 

Inspektoráty práce zatím nikdy nic neobjevily a nevyřešily. Na to musíte být trochu sofistikovanější, vědět, co chcete a které dokumenty k tomu potřebujete. Jinak to totiž může zdánlivě vypadat, že všechno běží lege artis (podle pravidel, pozn. red.).

Budete protesty koordinovat i se zdravotnickými odbory?

Ano, ale tam je problém, že sestry ve směnách dostaly výrazně přidáno, mnohem víc nad požadovaný rámec. U sester ve směnném provozu je to asi 22 procent, takže u nich se asi logicky moc velká iniciativa očekávat nedá.

Termín zahájení protestů už je znám?

My budeme mít 21. listopadu ještě poradu předsedů Lékařského odborového klubu. Tam na základě nejnovějších dat a situace přijmeme nějaký závěr a opatření. 

Vysvětlil vám nějak ministr tu svou změnu názoru k plošnému zvyšování platů? Premiér se z toho vyvlékl tvrzením, že žádný slib nedal a požadavek jen podpořil.

Slib, že se budou pravidelně a plošně zvyšovat platy ve zdravotnictví, dala koaliční trojka před třemi lety. Nás především podvedli zaměstnavatelé. Dvakrát se ve dvou letech zvyšovaly plošně platy o deset procent a s tím zaměstnavatelé souhlasili. Teď mají najednou s plošným přidáním problém. 

Co říkáte na argumenty ministra Vojtěcha, že lékaři mají peněz dost?

Co chcete od člověka, který prodělá půl miliardy v nákupu energií a nemocnicím vzkáže, že mají peněz dost, ať si to zaplatí ze svého. Od člověka, který rozvrtá vedení nemocnic a nově jmenovaného ředitele mu zavřou. Od člověka, který není schopen vysvětlit, z čeho se platilo jeho studium, proč dostal stipendium přes sto tisíc a z čeho šel dvojnásobný zbytek nákladů studia...

Možnost dohody o slíbeném růstu platů zřejmě už padla a na řadu přijdou protesty. Myslíte, že budou mít sílu ochromit chod nemocnic, potažmo celého zdravotnictví?

Nemocnici dnes už dokáže ochromit i to, že dají dva lidi výpověď. Musíme ale zvážit i možné dopady, protože nechceme, aby tím trpěli pacienti. Chceme protesty zaměřit proti ministerstvu a zaměstnavatelům, kteří tu situaci vyvolali.


David Garkisch

Foto: Flickr.com, (CC BY 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama