Hlavička
Kauzy -
17/12/2021

Slovních i fyzických útoků vůči zdravotníkům přibývá. ČLK pro ně žádá vyšší ochranu i finanční kompenzace

Vulgarit, slovních a bohužel i fyzických agresí vůči zdravotníkům přibývá stále více, přitom sami zdravotníci za epidemii nemohou. Prohlásila to Česká lékařská komora (ČLK) s tím, že všechny tyto útoky odsuzuje.

reklama

reklama

„Zdravotníci jsou profesionálové, kteří se snaží zachraňovat lidské životy a zdraví a mírnit tak dopady epidemie nemoci covid-19. Zdravotníci jsou však zároveň také lidé a jako občané České republiky mají také oni svoji důstojnost a svá práva,“ shodlo se představenstvo ČLK.

I proto lékařská komora důrazně žádá Policii ČR, aby netolerovala útoky vůči zdravotníkům, a to ani ty, které jsou vedeny na sociálních sítích. 

„ČLK trvá na dodržování právního řádu České republiky, a tedy na potrestání viníků těchto útoků i osob, které je k takovým útokům nabádají,“ dodává komora ve společném prohlášení. 

reklama

Česká lékařská komora zdůraznila, že díky mimořádnému nasazení zdravotníků zatím nedošlo k zásadnímu ochromení fungování společnosti, které by mělo závažné sociální a ekonomické dopady. I to jsou důvody, proč požaduje pro všechny zdravotníky za pracovní nasazení v současné vlně epidemie covidu-19 mimořádné finanční ohodnocení.


Agresivita roste

S agresivním chováním se potýkají zdravotníci v nemocnicích, v záchranné službě, ale i v ambulancích. Zatímco dříve se agresivně projevovalo pár jedinců, dnes počet agresivních výpadů ve společnosti roste. Více k tématu si můžete přečíst v článku Roste agresivita pacientů i rodičů při hospitalizaci dětí. Na co ještě je a není nárok?.

„Když lidé přicházejí, pociťujeme s lékaři zvýšenou agresivitu pacientů a jejich rodin. Vychází to z toho, že je tu covid už dlouho a lidé začínají tušit, že tu ještě nějakou dobu bude,“ myslí si primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle.

Podle něj bývají lidé hlavně netrpěliví. „Štve je, že zrovna oni chytili covid a zrovna jim je blbě, a chtějí, ať s tím rychle něco uděláme,“ dodává Chrdle.

Stejnou zkušenost zaznamenal i lékař Rolando Arias Anaya ze společnosti Diakom. „Agrese u některých pacientů je neuvěřitelná. Nenutím do očkování, je to plně na jejich rozhodnutí. Někteří lidé ale přijdou do ambulance a začnou na nás řvát. Jednou mi dokonce rvali respirátor z úst,“ popisuje zkušenosti Arias.


Muž vyhrožoval zastřelením

Slovním útokům nedávno čelil přímo na ulici prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vše si přitom agresoři nahrávali na video. 

Na začátku prosince zase záchranáři Jihomoravského kraje ošetřovali muže, který jim vyhrožoval zastřelením. Kousek od něj ležela pistole. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová. 

Záchranáři přitom ve stejném týdnu zaznamenali historický rekord přes 380 událostí za den, takže jsou na hranici svých možností.

Podle Bothové agresivita pacientů narůstá. Nedávno jeden pacient zranil tři záchranáře, proti kterým použil pěsti, kopal, škrábal a kousal. Dva museli jít na ošetření do nemocnice. Vyjíždíme k lidem, abychom jim pomohli, pokud jsou ohroženi na zdraví či životě. Obrovským a smutným paradoxem je fakt, že nastávají situace, kdy se naše posádky samy ocitnou v ohrožení,“ dodala Bothová.


Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama