Hlavička
20/08/2020

Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos

Pouhý jeden den platila nová pravidla proti šíření koronaviru, která od září naplánovalo Ministerstvo zdravotnictví. Po schůzce premiéra Babiše a ministra Vojtěcha je zase všechno jinak. Opozice mluví o chaosu, Vojtěch se brání, že Babiš o všech změnách věděl dopředu.

reklama

reklama

Cirkus, amatérismus, populismus, neuvěřitelný chaos, šaráda – tak mluví nejen politici o dalším zásadním obratu v boji Česka proti nákaze covidem-19. Pravidla, která den předtím vyhlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, už zase neplatí. Změnila se poté, co se setkal s premiérem Babišem.


Babiš: Jsem v šoku z toho, co vypadlo z Ministerstva zdravotnictví

reklama

Ministr Vojtěch ve středu oznámil, jak bude vypadat život v Česku od počátku září. Povinné roušky se měly vrátit do škol, obchodů, restaurací, divadel nebo veřejné dopravy. Zároveň ovšem měly z jejich nošení platit nejrůznější výjimky, takže nebylo úplně jasné, kde a proč se roušky nosit musí a kde to nutné není.

Rozhodnutí ministra Vojtěcha mezi veřejností okamžitě vyvolalo bouři kritiky a vzápětí se ozval i premiér Babiš. „Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí. Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere,„“ řekl Radiožurnálu Babiš.


Hodí to Babiš na Vojtěcha, nebo Vojtěch na Babiše?

Dnes se proto odehrála schůzka Vojtěcha s Babišem a po ní se oznámená, i když dosud neplatná pravidla opět změnila a poměrně zmírnila. Takže už například není pravda, jak jsme psali v článku Manuál pro fungování škol: Kašel žáka může znamenat okamžitou izolaci, že roušky na školách budou povinné.

Pozoruhodná jsou ovšem vysvětlení, proč k takovému chaosu došlo. Andrej Babiš prohlásil, že komunikace o opatřeních a rouškách není ideální. Zároveň popřel, že by opatření vyhlášená ministrem Vojtěchem znal. Proti tomu ovšem Vojtěch tvrdí, že se opatření dohodla na pondělním jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, kterého se Babiš osobně účastnil. Je navíc předsedou rady.

Zprvu oznámená pravidla, která mají začít platit od 1. září, vypadala poměrně přísně. Po dnešní schůzce se ale radikálně změnila. „My jsme si to dnes vysvětlili a dospěli jsme k názoru. Myslím, že ve veřejné dopravě, nemocnicích a sociálních službách je nošení roušky pochopitelné. Vnímal jsem i názory lidí, kteří mi psali, a samozřejmě používám selský rozum,“ řekl Babiš v České televizi.


Opozice: Je to chaos, amatérismus, riskujete důvěru lidí

Podle opozice takové změny ukazují, že vláda a Ministerstvo zdravotnictví nemají žádný ucelený plán, postupují nahodile, amatérsky a populisticky, nikoli odborně. „Andrej Babiš s Adamem Vojtěchem by si už konečně měli přestat dělat z lidí blázny. Nebo zkoušejí, co všechno veřejnost vydrží? Nikdo neví, co vlastně platí,“ napsal na Twitteru šéf ODS Petr Fiala.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jde o „nekompetenci nemehel“, která hrozí tím, že lidé nebudou chtít opatření dodržovat. „Tímto neuvěřitelným chaosem (vláda) nejenže demonstruje svoji absolutní nekompetenci, ale i riskuje důvěru lidí v přijímaná opatření,“ uvedla.

Podobně se do ministra Vojtěcha na Twitteru pustil i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Ministr Vojtěch mění opatření, která v pondělí a ve středu s velkou slávou ohlašoval na tiskovkách. Ukazuje se, že vláda nemá žádný plán a nebyla schopna ani využít návrhy, které jsme jí naservírovali až pod nos,“ uvedl Bartoš.


Restaurace bez roušek, doprava s nimi, školy podle semaforu

Jak se tedy pravidla vyhlášená k 1. září znovu mění? Poměrně zásadně. Roušky nebudou povinné ani ve školách, ani v obchodech, a dokonce ani v restauracích nebo ve službách, jako jsou třeba kadeřnictví a holičství. Tam všude se přitom měly roušky podle původního rozhodnutí ministra Vojtěcha nosit.

Povinné nošení roušek naopak zůstává v nemocnicích, zdravotnických a sociálních zařízeních nebo na úřadech. Protože se blíží volby, opatření se týkají i jich a také ve volebních místnostech budou muset mít voliči i členové volební komise nasazené roušky.

Stejně tak budou muset nosit roušky i cestující v hromadné dopravě, ať už v městské, nebo v meziměstských vlacích, autobusech a ve vozech taxi. Povinnost platí i pro zájezdové autobusy.

Zmiňované školy se budou podle mírnějších pravidel řídit tzv. semaforem. Jakmile se konkrétní okres zbarví podle hygieniků a epidemiologů do oranžové, budou v něm roušky ve školách povinné.


Hromadné akce uvnitř a nad sto lidí jen s rouškami

Původní plány ministra Vojtěcha nařizovaly od září povinné roušky i v obchodech, ve službách a také v restauracích. To se po jednání s premiérem také změnilo a roušky tam nebude nutné nosit. Nejasné zatím zůstává, jak se budou řešit vnitřní hromadné akce. Pokud se jich bude účastnit více než sto lidí, už by roušky měli mít. Ministerstvo ale zatím neuvedlo, jestli půjde například i o kina, divadla anebo noční kluby. Některá opatření tak ještě bude později upřesňovat.

Obětí dnešního jednání premiéra, ministra, hlavní hygieničky a týmu chytré karantény se stal epidemiolog Rastislav Maďar. Právě on vede pracovní skupinu pro karanténní opatření na Ministerstvu zdravotnictví a přísnější pravidla pro nošení roušek prosadil. Teď bude jeho skupina nově spadat pod hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.

Dnes vyhlášená opatření by podle ministra Vojtěcha už měla být od začátku září definitivně platná. Jejich podoba se bude přehodnocovat koncem září.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

reklama

reklama