Hlavička
Příběhy -
16/02/2023

Rekonstrukce obličeje vrací pacienty do běžného života, což ukazuje i příběh pana Jiřího

Rekonstrukci obličeje většinou potřebují pacienti s onkologickým onemocněním, někdy poúrazovým stavem. Věnuje se jí mimo jiné i oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Přečtěte si případ pacienta ze Vsetína, který je ojedinělý v tom, že absolvoval již třetí reoperaci.

reklama

reklama

Sedmapadesátiletý pan Jiří má onkologické onemocnění od roku 2015, kdy mu, jak zdůrazňuje, zachránil život vsetínský stomatolog, který tehdy pro jistotu poslal vzorek z úst na histologii. Rakovina ledvin již metastázovala do čelistní kosti, jejíž část bylo potřeba vyměnit.

„To jsem podstoupil první operaci s výměnou části kosti za implantát. Bohužel náhrada po roce praskla, takže jsem musel na další operaci. Jenže po roce se stalo totéž,“ říká pacient v předvečer dalšího zákroku. Tentokrát ale dostane dlahu, která by měla vydržet vše. „Těším se na to a vím, že jsem tady v těch nejlepších rukou.“

Pomohly nové technologie

Původní dlahy praskaly, protože byly tzv. rekonstrukční – jsou vyráběny průmyslově. „My jsme je pak v průběhu operace ohýbali, připravili k implantaci. Tohle zpracování za studena s sebou ale nese určité strukturální změny, proto pak dlahy nevydržely delší zátěž. Teď jsou nové, lepší technologie, a tak jsme si mohli nechat udělat dlahu na míru u společnosti Tescan Medical přímo pro tohoto konkrétního pacienta,“ popisuje primář Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně MUDr. Jiří Šimek, Ph.D..

reklama

K novému implantátu je potřeba nejdříve vytvořit 3D obraz. „Firma si vytvoří 3D obraz implantátu a vytiskne ho na speciální tiskárně, která pracuje s tavenou slitinou. Dlahu vytisknou, opracují a upraví, aby získala požadovanou tvrdost a pevnost,“ dodává Šimek.

Obrázek: Vizualizace implantátu (zdroj: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně)

Podobných operací provádějí na oddělení šest až sedm ročně, většinou u onkologických pacientů.

„Pokud je to možné, nahrazujeme část čelisti kombinací uměle vytvořené dlahy a částí vlastní lýtkové kosti operovaného člověka. Výhodou je, že do kosti můžete časem udělat dírku a přidat zubní implantáty. To u samotné dlahy možné není,“ konstatuje primář Jiří Šimek a doplňuje, že je skvělé, jak šly za posledních deset let dopředu virtuální technologie. 

Obrázek: Vizualizace implantátu (zdroj: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně)

„Dnes se dá fyzicky vytvořit téměř vše, co je nakreslené, a to ještě z materiálů, které jsou pevné a biotolerantní, tedy dají se člověku našroubovat přímo do těla. Navíc to ušetří i čas na operačním sále. V tom vidím obrovský pokrok.“

Normálně fungovat

Zmíněný pacient strávil na operačním sále zhruba dvě hodiny a byl hospitalizovaný čtyři dny. Za rok už při běžném kontaktu nepoznáte, že operaci podstoupil. Snad jen kdyby chtěl ukázat v mnoha záhybech na krku, kde má jizvu.

„Jsem šťastný, že jsou dnes takové možnosti. Mohu normálně fungovat, jen jídlo koušu pouze na jedné straně, na té druhé nemám zuby. Ale to mi nijak nevadí, zvykl jsem si. Stále podstupuji onkologickou léčbu, snažím se udržovat v kondici, mít životosprávu. Žiju plnohodnotný život. V to bych před těmi osmi lety vůbec nedoufal.“

Autor: Pavlína Zítková (zdroj: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně)

Foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (vpravo na fotogtrafii citovaný primář Jiří Šimek)

reklama

reklama


reklama

reklama