Hlavička
11/07/2018

Pozor na léky na tlak a srdce. Stahují je z trhu, mohou vyvolat rakovinu

Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) nařídil stažení léků na vysoký tlak a proti srdečnímu selhání. Týká se to řady medikamentů, které obsahují látku valsartan. Ukázalo se, že valsartan je po celém světě kontaminovaný nebezpečným karcinogenem.

reklama

reklama

Pokud vy nebo vaši blízcí užívají léky proti vysokému tlaku nebo pro prevenci srdečního selhání, měli byste zpozornět. Ty z nich – a není jich málo –, které obsahují účinnou látku valsartan, se stahují z trhů mnoha zemí. Problém není v léku samotném, ale v tom, že jsou tyto léky kontaminované silným karcinogenem, který do nich nepatří. 

Státní úřad pro kontrolu léčiv vysvětluje stahování léčiv podezřením „na závadu v jakosti – možnou přítomnost nedeklarované nečistoty v léčivé látce“. Jde o veliký průšvih, který patrně způsobil externí čínský dodavatel valsartanu. Při testech to odhalila Evropská léková agentura, podle které jde o „důsledek změny ve výrobním procesu“.


reklama

Léky znečistila chemikálie, která se používá u raketových paliv

Onou „nečistotou“ je nebezpečný a silný karcinogen N-nitrozodimetylamin (NDMA). O tom, jak rizikový může být, zřejmě nejlépe svědčí jeho jinak běžné využití. Používá se k výrobě kapalných raketových paliv, změkčovačů a maziv.

Patrně jde skutečně o chybu ve výrobě, protože NDMA může neúmyslně vzniknout při určitých chemických reakcích a je vedlejším produktem výroby některých pesticidů, pryžových pneumatik nebo vzniká při zpracování ryb.

N-nitrozodimetylamin může být toxický a způsobuje nádory v játrech, ledvinách a v dýchacím traktu. Vystavení vysokým hladinám může způsobit poškození jater a vyvolat rakovinu.


Rada pacientům: Léčbu nepřerušujte, ale vyhledejte lékaře

Kvůli kontaminovanému valsartanu SÚKL stahuje všechny šarže následujících léků z českého trhu: Blessin, Blessin Plus, Kylotan Neo, Kylotan Plus, Valzap, Valzap Combi a Vanatex HCT. Jde o léky, které se užívají k léčbě pacientů s vysokým krevním tlakem, aby se snížily komplikace, jako je srdeční infarkt a mrtvice. Užívají ho také lidé, kteří měli srdeční selhání nebo nedávný infarkt. Celkem z trhu krátkodobě zmizí asi 60 procent těchto druhů léků.

Léky se na trh opět vrátí, ale některým pacientům to může způsobit obtíže. Státní úřad pro kontrolu léčiv proto doporučuje následující postup. V zásadě navrhuje léky s valsartanem nahradit tzv. ACE inhibitory. Nově léčení pacienti by na ně měli přejít rovnou, u těch rozléčených SÚKL doporučuje přechod na ACE inhibitory. 

„Pacienti, kteří jsou rozléčení valsartanem dotčeným stahováním, by v žádném případě neměli bez porady s lékařem přerušit léčbu. Doporučujeme, aby co nejdříve navštívili svého ošetřujícího lékaře, který zváží převod na jinou léčbu, pokud je to možné,“ radí SÚKL.

David Garkisch

Foto: Pexels.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama