Hlavička
Zprávy -
10/03/2021

Podpořte zdravotníky aspoň virtuálně. Nakreslete si na respirátor srdíčko

Chcete alespoň virtuálně podpořit zdravotníky? Chcete vzkázat lidem, kteří v covid-19 stále nevěří, že se mýlí a ostatních je víc? Chcete poslat vzkaz vládě, policii a justici? Nakreslete si v pátek malé srdíčko na svůj respirátor na znamení solidarity, respektu, spolupráce a odhodlání.

reklama

reklama

Akce má ve svém názvu jasný vzkaz: „Iniciativa zdravotníků – důvěřujte nám“. Je to přesně to, co zdravotníci neustále opakují, když narážejí na porušování protiepidemických opatření, neochotu je vymáhat, když čtou nesmyslné hoaxy o nemoci nebo vidí ne úplně zvládnutý program očkování.


K výzvě se připojila i Česká lékařská komora, která ostatně neustále tvrdí to samé. Více například burcuje v článku Šéf lékařské komory: Když nevěříte politikům, věřte zdravotníkům. Nejnovější iniciativa má několik výzev adresovaných veřejnosti, pak samotným zdravotníkům a nakonec vládě, policii a justici.

reklamaVzkaz veřejnosti: Věřte nám a dodržujte opatření


Na veřejnost se Iniciativa zdravotníků obrací se slovy o důvěře. „1. Milí spoluobčané, jsme v tom s vámi. I my zdravotníci jsme už unavení ze současné krize a všemožných omezení. Taktéž nás nebaví nosit respirátory a ochranné pomůcky, ale přesto je na sobě máme 12-24h denně, abychom chránili své i vaše zdraví. Prosíme vás, noste je taky!


2. Milí spoluobčané, my máme taky chuť protestovat proti vládě. Taky bychom chtěli jít na náměstí říct svůj názor, ale víme, že shromažďování lidí je jedním z hlavních faktorů šíření viru. Prosíme vás, nechoďte na hromadné akce a vyhýbejte se větším skupinám lidí.


3. Milí spoluobčané, důvěřujte nám. Toto je stěžejní část této iniciativy. Nevěřte pseudoodborníkům, kteří zpochybňují vakcíny, nebo ze sebe dělají experty na experimentální léky (např. ivermektin). Věřte nám zdravotníkům, že vám podáváme všechny dostupné léky, které vám můžou pomoct. Nejlepším lékem, který nyní máme, je jednoznačně vakcína, tak se prosím běžte očkovat hned, jak to pro vás bude možné.


Zdravotníci mluvte, podělte se o příběhy z nemocnic. A vydržte


Úlohou zdravotníků by vedle náročné snahy o potírání epidemie mělo být sdílení informací z jejich přeplněných nemocnic a jakési vzdělávání laické veřejnosti: „1. Drazí zdravotníci v první linii, mluvte! Podělte se s veřejností o tom, co prožíváte v nemocnicích, sdílejte fotky i příběhy. Pokud totiž zdravotníci mlčí, dezinformátoři vyhrávají.


2. Drazí zdravotníci, vzdělávejte! Nejste-li v první linii, najděte si trochu času a edukujte veřejnost o významu očkování, prezentujte lidskou formou vědecké články, nebo dávejte rady jak se vyhnout psychickým a fyzickým následkům covidu, nebo i homeofficu.


3. Drazí zdravotníci, vydržte! Obrovské množství lidí vám za vaši práci děkuje, věří vám a pomáhá vám tím, že dodržují opatření. Nevzdávejte se prosím.

Trestejte šíření poplašných zpráv, porušování opatření a zajistěte rychle očkování všemožných


K vládě, justici a policii jsou autoři textu příkřejší: „1. Vážená vládo, pomozte nám a zajistěte očkování pro všechny občany v co nejkratší době.


2. Vážená policie, zastavte porušování protiepidemických pravidel. Doba, kdy stačila napomenutí je dávno pryč. Nedovolte, aby opět běhaly tisíce lidí v rámci demonstrací po městech, zatímco nemocnicím docházejí poslední lůžka.


3. Vážená justicie, trestejte šíření poplašných zpráv (zejména na sociálních sítích) a úmyslné šíření nového koronaviru a šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti.“Srdíčko solidarity


Pokud se k této výzvě chcete také přidat a podpořit zdravotníky alespoň takovou připomínkou, můžete se připojit tento pátek. „V tom případě namísto tleskání na balkónech si (nejenom) 12. 3. nakreslete malé srdíčko na svůj respirátor, na znamení vzájemného respektu, spolupráce a odhodlání zvládnou tuto koronavirovou krizi společně. Děkujeme,“ uvedli ve své výzvě pořadatelé a zdravotníci Radovan Hudák a Jan Přáda.(gar)


Foto: Piqsels.com, CC0
reklama

reklama


reklama

reklama