Hlavička
Zprávy -
05/06/2023

Odbory se bouří. Vláda podle nich propašovala mezi škrty v rozpočtu snížení platových tarifů a pozastavení valorizace plateb za státní pojištěnce

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR se ostře ohradil proti škrtům v návrhu rozpočtu pro rok 2024, které unikly do médií. Vadí jim zejména snížení platových tarifů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy od počátku roku 2024 o 5 procent a návrh, aby v roce 2024 nebyla valorizována platba zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

reklama

reklama

Tento návrh podle odborů připravilo Ministerstvo financí tajně a bez připomínkového řízení ho předložilo rovnou do vlády. Proto také zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR společně s Lékařským odborovým klubem – Svazem českých lékařů uspořádali v pátek 2. června tiskovou konferenci. Zrovna valorizace ale podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) odložena nebude a do návrhu se údajně dostala nedopatřením. 

Na tiskové konferenci odbory připomněly, že když počátkem roku 2022 zrušila nová vláda schválené zvýšení plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce a připravila tak zdravotnictví o 14 miliard korun, argumentovala, že místo toho nastavila valorizaci plateb za státní pojištěnce, která bude do zdravotnictví přinášet potřebné finance, navíc předvídatelným způsobem. 

Nyní však chce Ministerstvo financí tuto valorizaci pro rok 2024 podle nich zcela zrušit. V praxi by to znamenalo, že ve výši plateb za státní pojištěnce by se zdravotnictví na úroveň roku 2022 dostalo nejdříve v roce 2025.

reklama

„Chybějí zaměstnanci ve zdravotnictví, v sociálních službách, ale i v ostatních veřejných službách a veřejné správě, což pro občany znamená zhoršení kvality a dostupnosti potřebné péče a vážné komplikace při vyřizování jejich záležitostí. Přesto při obrovské inflaci vláda pro letošní rok odmítla těmto zaměstnancům zvýšit platové tarify a odměny slíbené místo nich dostali jen někteří,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

V již dříve avízovaném vládním konsolidačním balíčku je zavedení nemocenského pojištění zaměstnanců, návrh rozpočtu na rok 2024 přidává snížení platů státních zaměstnanců o pět procent. 

„Skrytě se vrací superhrubá mzda pro zdravotníky ve veřejné sféře. Bylo by od politiků fér, aby to takhle pojmenovali," dodal předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR už v pátek potvrdil svoji stávkovou pohotovost, a to právě proti záměru vlády odložit valorizaci platby za státní pojištěnce o jeden rok a snížit platové tarify od 1. ledna 2024 o 5 procent . Schválil vytvoření stávkového výboru složeného z členů výkonné rady, vyzval členy výborů odborových organizací, aby začali vytvářet stávkové výbory ve svých organizacích.
Zároveň deklaroval, že odborové svaz využije všech možností, které mu dává český právní řád, aby zabránil negativním dopadům vládních opatření na členy odborů, zaměstnance a občany a vyzval vládu, aby vedla sociální dialog a dodržovala principy právního státu. 
Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR

reklama

reklama


reklama

reklama