Hlavička
Zprávy -
17/05/2020

Očkujte se! Lékaři varují před mixem koronaviru, chřipky a pneumokoka

Vakcinologové varují před dopady toho, kdyby se příští vlny koronaviru spojily s epidemií chřipky nebo sezónou pneumokoka. Vyzvali lékaře, ať už teď vyhledávají a přesvědčují rizikové pacienty a také ať jsou proti chřipce a pneumokoku očkováni hlavně zdravotníci.

reklama

reklama

Koronavirus stále koluje v populaci, většina lidí nákazu dosud neprodělala a nemá proti koronaviru žádné protilátky a obranu. Vakcíny jsou zatím stále v nedohlednu. Epidemiologové varují, že přijdou další vlny šíření koronaviru, a to patrně na podzim, kdy je obecně sezóna respiračních nákaz.


Koronavirus společně s chřipkou mít určitě nechcete

reklama

Vakcinologové v předstihu upozornili právě na tenhle problém. Pokud se spojí koronavirus s chřipkou a/nebo pneumokokovou infekcí, následky mohou být hrozivé. A to jak pro pacienty s takovým mixem nemocí, tak pro přetížené zdravotnictví. Sezóna chřipky i pneumokoka začíná v říjnu a trvá do května. Pravidelně přitom každý rok propukají epidemie.

Nákaze chřipkou i pneumokokem se přitom na rozdíl od koronaviru umíme bránit očkováním. \""Zvýšení proočkovanosti proti těmto respiračním nákazám považujeme v současné situaci hrozby možných dalších vln Covid-19 za velice důležitý nástroj, jak předcházet dopadům,\"" uvedl profesor Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti ČLS JEP.


Začnou se Češi konečně zajímat o očkování?

Jenže v Česku je počet lidí očkovaných proti těmto dvěma infekcím katastrofálně nízký. Většinou to považují za zbytečné, chřipku berou jako běžnou sezónní nákazu a nikoli vážnou nemoc. Někteří také očkování po nejrůznějších fámách nevěří. Více například v článku Konečný důkaz? Vakcíny za autismus nemohou, ukázala studie 650 tisíc dětí

Zájem, jaký vyvolalo plošné testování na koronavirus, naznačuje, že by současná pandemie mohla zvýšit i zájem o očkování. Aktivně by v tom ale měli vystupovat lékaři. Právě k tomu je vyzývají prostřednictvím České lékařské komory vakcinologové. Ti sestavili výzvu se šesti body (celý text dole pod článkem), které by měly snížit riziko, že v zemi na podzim vypukne katastrofa ještě horší, než jakou jsme prožívali doposud.


Mluvte s pacienty, varujte je, doporučte očkování

Mezi nejdůležitější body patří zřejmě ten poslední, který lékařům jednoduše doporučuje: \""Informujte pacienty - komunikujte!\"" Jinými slovy, pacienti by měli vědět o tom, co jim hrozí. A to především ti rizikoví.

K tomu míří i další bod výzvy: \""Zaměřte se na rizikové pacienty!\"" Lékaři by měli takové pacienty vytipovat a už v předstihu je při návštěvě nebo jinak varovat a upozornit na možnost ochrany vakcínou proti chřipce i pneumokokům.


Nezapomínejte na děti, patří mezi nejohroženější

Mezi ohrožené skupiny patří kromě chronicky nemocných také senioři a děti. Zejména děti jsou ideálními přenašeči chřipky i pneumokoka a patří každoročně také mezi nejčastěji nakažené. Souvisí to mimo jiné s tím, že jsou v kolektivu mnohem kontaktnější než dospělí.

Pneumokoka má podle testů v nosohltanu dokonce 60 procent dětí proti deseti procentům dospělých. Jde o velmi rozšířenou bakteriální infekci, která přichází v pravidelných vlnách a její sezóna trvá déle než půl roku. Proto další bod výzvy vakcinologů všem lékařům zní: \""Nezapomínejme na děti!\""


Očkujte zdravotníky! Stojí v první linii

I vakcinologická společnost zřejmě letos počítá se zvýšeným zájmem pacientů o očkování. Doporučuje proto lékařům: \""Udělejte si předobjednávky!\"" A zároveň vakcinologové lékaře upozorňují, že mezi nejohroženější skupinu obyvatel patří právě zdravotníci na všech úrovních. Nejen lékaři, ale každý, kdo pracuje s pacienty, by měl být také očkovaný, proto další bod výzvy zní: \""Očkujte zdravotníky!\""

Nejdůležitější sdělení vakcinologů je ale určeno všem: \""Současná situace s Covid-19 akcentuje význam očkování proti chřipce a pneumokokům – NECHTE SE OČKOVAT!\""


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxfuel.com, CC0Výzva České vakcinologické společnosti ČLS JEP:

Současná situace s Covid-19 akcentuje význam očkování proti chřipce a pneumokokům – NECHTE SE OČKOVAT!

Lékař by se měl připravit na případný zvýšený zájem pacientů – UDĚLEJTE SI PŘEDOBJEDNÁVKY!

Nezapomeňme na zdravotníky – OČKUJTE ZDRAVOTNÍKY!

Chřipka a pneumokok je jasně indikovaná také dětem -  NEZAPOMÍNEJME NA DĚTI!

Rizikové faktory chřipky a Covid lze spojit při indikaci vakcinace – ZAMĚŘTE SE NA RIZIKOVÉ PACIENTY!

Informujte pacienty – KOMUNIKUJTE!


Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD.

Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti ČLS JEPreklama

reklama


reklama

reklama