Hlavička
Zprávy -
11/04/2019

O očkování je zájem, docházejí vakcíny. Lidé se bojí spalniček i klíšťat

Epidemie spalniček přinesla zajímavý efekt, lidé se začali zajímat o očkování. Dokonce tak, že na mnoha místech v zemi docházejí vakcíny. A nejde jen o ochranu proti spalničkám. Hitem je i vakcína proti klíšťové encefalitidě a i ta měla výpadek. Panika přesto není namístě.

reklama

reklama

Pokud lze na současné epidemii spalniček najít nějaký pozitivní efekt, je to jakési probuzení společnosti. Šířící se epidemie totiž připomněla rizika infekčních nemocí a lidé si je začínají více uvědomovat.

Hledají dávno zapomenuté očkovací průkazy, pátrají v paměti po tom, které nemoci prodělali, nebo se ptají u svých lékařů. Další si nechávají testovat protilátky nebo se rovnou shánějí po vakcíně. A nezůstává přitom jen u spalniček. Redakce Našeho zdravotnictví oslovila očkovací centra a lékaře napříč Českem a ukazuje se, že lidé vyprodávají i vakcíny proti klíšťové encefalitidě. 


reklama

Spalniček se bojí učitelé i úředníci z přepážek

Zvýšený zájem lidí o očkování dokládají nejen lékaři a očkovací centra, ale i fakt, že některé vakcíny jsou kvůli tomu nedostatkové. Několik týdnů tak měla výpadek v dodávkách vakcína FSME proti klíšťové encefalitidě. Ovšem ještě větší zájem je o očkování proti spalničkám, což vedlo k úplnému vyprodání vakcíny Priorix. 

Takové jsou i zkušenosti lékařů. „Proti klíšťové encefalitidě máme aktuálně vakcín dostatek. Se spalničkami je to tak plus minus. Pokud se lidé chtějí nechat očkovat, měli by se spíš domluvit dopředu. Momentálně ještě něco mám, ale jak to bude do budoucna, to nedokážu říct. Zatím se pacienti ještě mohou objednat,“ uvedla lékařka Ludmila Sattranová z očkovacího centra v Českých Budějovicích. 

Právě o očkování proti spalničkám je teď podle lékařky mimořádný zájem. „Mezi lidmi se ví, že se spalničky teď hodně šíří. Chodí k nám hodně učitelé, bankovní úředníci a zdravotníci, kteří nejsou z nemocnic, protože tam je očkují sami. Byli tu taky už i hasiči,“ popsala skladbu zájemců o očkování Ludmila Sattranová.


Někde vakcíny mají, někde jsou vyprodané, někde čekají

Podobné je to i ve Fakultní nemocnici Motol. „Vakcína Priorix proti spalničkám aktuálně není dostupná u dodavatele. Naše nemocnice sice zásobami této vakcíny ještě disponuje, nicméně její spotřeba aktuálně mnohonásobně vzrostla,“ uvedla Jana Merxbauerová z tiskového oddělení FN Motol. Podle ní ale mohou pacienti jako ochranu proti spalničkám volit ještě další přípravek M-M-RVaxpro.

Vakcíny proti spalničkám ale scházejí nebo nejspíš brzy budou scházet třeba ve Fakultní nemocnici Brno. „Vzhledem k tomu, že začínáme s vakcinací zdravotníků jako jinde v republice, tak vakcín proti spalničkám dostatek nemáme. V současnosti vyšetřujeme asi 550 zdravotníků na protilátky,“ řekl Našemu zdravotnictví mluvčí FN Brno Pavel Žára.

Výpadky v dostupnosti vakcín přiznávají i v krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. „Ano, stává se to často,“ řekl tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant na dotaz, jestli zvýšený zájem pacientů vyprodává vakcíny. Právě v tuto dobu je mezi lidmi zvýšený zájem o vakcínu proti klíšťové encefalitidě.

Zlínská nemocnice potvrzuje nedostupnost Priorixu proti spalničkám, zato proti klíšťové encefalitidě mají aktuálně dvě vakcíny: FSME-Immun a Encepur. „Vakcína FSME se po několikatýdenním výpadku objevila minulý týden,“ uvedl mluvčí Havrlant.


Jen žádnou paniku

Možnou paniku z nedostatku vakcín ovšem mírní na všech oslovených pracovištích. Pro pacienty to většinou znamená raději předem zavolat, objednat se a případně očkování odložit o několik dnů, než bude vakcína zase dostupná.

„Samozřejmě že může dojít k aktuálnímu výpadku, ale ten netrvá dlouho, maximálně dva tři dny,“ vzkázala zájemcům o očkování Hana Vránová z tiskového oddělení FN Královské Vinohrady v Praze. 

Pokud by byl v některém očkovacím centru či nemocnici nedostatek vakcín, obvykle stačí oslovit sousední místo nebo za očkováním cestovat do jiného regionu. 


Pro děti je vakcín dostatek, dospělí to mají horší

Obavy z nedostatku vakcín vyvracejí i jejich výrobci. Pro děti je jich dost, nedostatek mohou pocítit spíše dospělí, protože se na mnoha místech v zemi povinně i dobrovolně očkují zdravotníci bezprostředně vystavení epidemii spalniček. Stejná situace navíc panuje i v Evropě, a proto je o vakcíny zájem, který momentálně převyšuje nabídku. 

Na výzvu Ministerstva zdravotnictví například výrobce vakcíny MMR v polovině března dovezl do Česka třicet tisíc dávek jako náhradu za výpadek Priorixu. Přesto platí dosud nezvyklá situace: oba výrobci oznámili, že až do června budou dodávky vakcín omezené. 


Protilátky zjišťovat nemusíte

Češi se ve své reakci na epidemii spalniček nijak neliší od jiných národů. Když se nemoc začne šířit, lidé si na očkování rychle vzpomenou. Ukázal to i příklad z bašty odmítačů očkování v okrese Clark County ve státě Washington v USA.

Když tam, i jejich vinou, vypukla epidemie spalniček, za jediný měsíc tam vzrostl prodej vakcín proti této nemoci o 500 procent. Více jsme o tom psali v článku Jak to vypadá, když přijde epidemie spalniček? I odmítači běží pro vakcínu.

Pokud si nejste jistí, jestli jste spalničky prodělali nebo jste proti nim byli očkováni, měli byste vakcinaci zvážit. Potíž je i v tom, že u mnoha dospělých původní očkování „vyvanulo“ a je třeba se nechat přeočkovat.

Můžete si tedy nejprve nechat zjistit, jestli máte proti spalničkám v krvi protilátky, a pak se případně nechat očkovat. Takový postup je ale dražší a vyšetření protilátek podle lékařů není nutné podstupovat.

„Ne, vůbec ne, naopak. Americká pediatrická asociace vůbec nevyšetřuje protilátky a rovnou očkuje. Vůbec nic nehrozí, tam není žádný problém. Ono je to koneckonců i levnější, protože platíte jenom vakcínu a neplatíte to vyšetření protilátek,“ uvedla pro Naše zdravotnictví ředitelka protiepidemického odboru pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Více v článku Návod na spalničky: Kdo potřebuje očkování? Proč, kde ho vzít a za kolik?.


David Garkisch

Ilustrační foto: Maxpixel.net, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama