Hlavička
Zprávy -
10/01/2023

Nemocnost v Česku se v prvním týdnu letošního roku zvýšila o více než 10 procent. Kdy nastane zlom?

Nemocnost nabírá dál v začátku letošního roku na síle. V prvním týdnu se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) zvýšila o 10,5 procenta a dosáhla hodnoty 1956 případů na 100 000 obyvatel. Nárůst probíhá podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) hlavně mezi dospělými.

reklama

reklama

Mírně dobrou zprávou je, že v kategorii chřipkových onemocnění se celková nemocnost nepatrně snížila (o 3,5 %), ale u dospělé populace stále je vzestup, a to především u lidí starších 65 let. Tam nemocnost vzrostla o více než čtvrtinu (26,6 %) a ve věkové kategorii 25 až 64 let pak nárůst představuje téměř 20 procent (18,2 %). 

„Data nemocnosti jsou ještě stále ovlivněna svátky, skutečná nemocnost tedy může být ještě vyšší, musíme počítat i s lidmi, kteří ke konci svátečního období nevyhledali lékaře a nedostali se tak do statistik. Nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi  je  hlášena z jihovýchodní části území ČR, konkrétně z krajů Jihomoravského, Moravskoslezského, Pardubického, Olomouckého, Vysočiny, Jihočeského a Zlínského,“ upřesňuje vedoucí Oddělení infekčních nemocí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. 

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měla vlna virových respiračních onemocnění kulminovat v nejbližších týdnech. „Její intenzita je do jisté míry dluhem covidových let, kdy bylo respiračních onemocnění méně. To je ostatně vidět i na spotřebě léčiv. Ta je vyšší než např. v necovidovém roce 2019,“ uvedl ve vysílání České televize.

reklama

V aktuální chřipkové sezoně bylo do 6. 1. 2023 hlášeno celkem 136 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž 35 skončilo úmrtím.

Chřipka trápí celou Evropu

Respirační onemocnění se šíří celou Evropou. Poslední dostupná data za 52. týden roku 2022 ukazují, že je aktivita chřipky nadále na vysoké úrovni s vysokými procenty záchytů chřipkových virů, konkrétně 34 procent, přičemž za hranici epidemie je v rámci Evropy považována pozitivita 10 procent. V Evropě v letošní sezoně cirkuluje především chřipka typu A,  podíl chřipky typu B činí 6 procent.

„Situace je velmi podobná v České republice, kde se uplatňuje také dominantně chřipka typu A. Vakcíny jsou pro letošní sezónu dobře na toto spektrum virů zacíleny a stále je možné se nechat očkovat i vzdor probíhající epidemii. Jen je třeba brát na zřetel, že ochranný účinek vakcíny nastupuje až zhruba za 14 dnů od aplikace,“ dodává MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. 

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama