Hlavička
Rady a tipy -
05/02/2021

Lékař varuje: Dětem po covidu hrozí vážná nemoc. Jak ji poznat?

Selhání a poškození orgánů, trvalé následky nebo i smrt – nezpůsobuje to přímo covid, ale reakce imunitního systému, a to dokonce týdny po vyléčení z nákazy koronavirem. Spouští se výhradně u dětí a mladých až po dvacátý rok věku. Jmenuje se PIMS.

reklama

reklama

Se současným masivním šířením koronaviru v Česku se nemoc objevila i v Česku. Postihla řádově už desítky dětí poté, co se nakazily a vyléčily z covidu-19. Jde o vážný stav, který vyžaduje rychlý převoz do nemocnice. Primář dětského oddělení Nemocnice Slaný Jiří Havránek se proto veřejně obrátil přímo na rodiče a prarodiče dětí s varováním před tímto syndromem. Radí jim, jaké příznaky sledovat a jak vzápětí postupovat.



Zánětlivý multisystémový syndrom dětí

reklama

Zkratka znamená „zánětlivý multisystémový syndrom dětí“ (PIMS - paediatric inflammatory multisystem syndrom). Je to nová nemoc a dosud jen málo prozkoumaná. Poprvé ji zachytili a popsali už loni v březnu lékaři v italském Bergamu, když tam vrcholila první silná vlna nákazy covid-19. Teď, když je Česko ve stejně kritické situaci jako Itálie loni na jaře, se PIMS objevil i v tuzemsku.

Už v polovině ledna na tento syndrom upozornil na svých stránkách Státní zdravotní ústav (SZÚ). Teď to veřejnou výzvou adresovanou „maminkám, tatínkům, babičkám i dědečkům“ udělal i primář Jiří Havránek.

Rozhodl jsem se vás informovat veřejně, neboť onemocnění bohužel není vzácné (na dětských odděleních pražských klinik leží aktuálně již řada dětí s tímto onemocněním a i my jsme již diagnostikovali pacienta ze Slaného). Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky. Na druhé straně včas podchycené je vyléčitelné!“ píše primář ze Slaného.



Hrozba pro mladé?

Až dosud platilo, že covid-19 není pro děti a mladé příliš nebezpečný. Patří mezi skupinu nejméně postiženou koronavirem a obvykle nákazu překonají zcela bez příznaků nebo jen s mírným průběhem nemoci.

S novým syndromem se situace mění. Propuká totiž až dva nebo čtyři týdny poté, co dítě covid-19 prodělá a vyléčí se z něj. Syndrom vyvolává horečku, zánět a vede až k selhávání orgánů nebo dočasnému či trvalému poškození srdce. Někdy bývá nutné dítě připojit na umělé dýchání, rozhodně ale musí za léčbou do nemocnice. V Česku se to ještě nestalo, ale v USA na syndrom už zemřelo 26 dětských pacientů, v Evropě loni dva.

Dospělé syndrom PIMS-TS nijak neohrožuje, dosud nejstaršímu pacientovi bylo 21 let. Zato spodní věková hranice není nijak omezená, nemoc se prokázala už u několikaměsíčních dětí. Zpětně se pak potvrdilo, že předtím prodělaly covid-19.



Příznaky nového syndromu

A právě v tom je nový syndrom zákeřný. Vyvolává ho sice covid-19, ale rodiče často ani nepostřehnou, že dítě nákazu mělo. Proto si riziko ani neuvědomují a nový syndrom PIMS-TS jen těžko spojí se zdravotními obtížemi jejich dítěte.

Má ovšem některé specifické příznaky, podle kterých by mohl vzbudit podezření i u laika. Primář Jiří Havránek předkládá i jakýsi návod, jak postupovat a co sledovat:



Pokud má vaše dítě horečky > 38,5 °C trvající tři a více dní a současně jsou přítomny 2 z následujících 5 příznaků:

1) vyrážka
2) popraskané zarudlé rty, zarudnutí v dutině ústní a zbarvení jazyka do sytě červené (připomíná barvu malin)
3) otok hřbetů rukou a nártů nohou a olupování kůže na dlaních nebo ploskách
4) nehnisavý zánět spojivek
5) průjem, zvracení nebo bolesti břicha

neprodleně navštivte dětskou ambulanci, kde na základě dalších vyšetření vyloučíme nebo potvrdíme tuto diagnózu a podnikneme vše, co je třeba.



Dopad onemocnění je vysoký

Syndrom PIMS-TS je pro lékaře stále záhadou. Jeho projevy jsou kombinací příznaků typických pro Kawasakiho syndrom a syndrom toxického šoku. Kawasakiho nemoc, pojmenovaná po svém objeviteli z roku 1967, japonském lékaři Tomisaku Kawasakim, zůstává ostatně tajemnou dodnes. Lékaři její příčiny dosud přesně neznají, jen vědí, že napadá především asijské děti do pěti let. V Česku tak ročně onemocní deset dětí.

Syndrom PIMS-TS je proti tomu pro lékaře téměř nepoznaný. Vědí, že se objevuje v souvislosti s koronavirem. Zatím ho označují za vzácný, protože napadá zhruba jen jedno dítě z tisíce. Jak se však covidová epidemie šíří, statisticky přibývá i případů tohoto syndromu. Státní zdravotní ústav navíc uvádí, že pokud už syndrom propukne, je „dopad onemocnění vysoký“.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0





reklama

reklama

reklama

reklama