Lékař varuje: Dětem po covidu hrozí vážná nemoc. Jak ji poznat?

Selhání a poškození orgánů, trvalé následky nebo i smrt – nezpůsobuje to přímo covid, ale reakce imunitního systému, a to dokonce týdny po vyléčení z nákazy koronavirem. Spouští se výhradně u dětí a mladých až po dvacátý rok věku. Jmenuje se PIMS.

Se současným masivním šířením koronaviru v Česku se nemoc objevila i v Česku. Postihla řádově už desítky dětí poté, co se nakazily a vyléčily z covidu-19. Jde o vážný stav, který vyžaduje rychlý převoz do nemocnice. Primář dětského oddělení Nemocnice Slaný Jiří Havránek se proto veřejně obrátil přímo na rodiče a prarodiče dětí s varováním před tímto syndromem. Radí jim, jaké příznaky sledovat a jak vzápětí postupovat.Zánětlivý multisystémový syndrom dětí

Zkratka znamená „zánětlivý multisystémový syndrom dětí“ (PIMS - paediatric inflammatory multisystem syndrom). Je to nová nemoc a dosud jen málo prozkoumaná. Poprvé ji zachytili a popsali už loni v březnu lékaři v italském Bergamu, když tam vrcholila první silná vlna nákazy covid-19. Teď, když je Česko ve stejně kritické situaci jako Itálie loni na jaře, se PIMS objevil i v tuzemsku.

Už v polovině ledna na tento syndrom upozornil na svých stránkách Státní zdravotní ústav (SZÚ). Teď to veřejnou výzvou adresovanou „maminkám, tatínkům, babičkám i dědečkům“ udělal i primář Jiří Havránek.

Rozhodl jsem se vás informovat veřejně, neboť onemocnění bohužel není vzácné (na dětských odděleních pražských klinik leží aktuálně již řada dětí s tímto onemocněním a i my jsme již diagnostikovali pacienta ze Slaného). Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky. Na druhé straně včas podchycené je vyléčitelné!“ píše primář ze Slaného.Hrozba pro mladé?

Až dosud platilo, že covid-19 není pro děti a mladé příliš nebezpečný. Patří mezi skupinu nejméně postiženou koronavirem a obvykle nákazu překonají zcela bez příznaků nebo jen s mírným průběhem nemoci.

S novým syndromem se situace mění. Propuká totiž až dva nebo čtyři týdny poté, co dítě covid-19 prodělá a vyléčí se z něj. Syndrom vyvolává horečku, zánět a vede až k selhávání orgánů nebo dočasnému či trvalému poškození srdce. Někdy bývá nutné dítě připojit na umělé dýchání, rozhodně ale musí za léčbou do nemocnice. V Česku se to ještě nestalo, ale v USA na syndrom už zemřelo 26 dětských pacientů, v Evropě loni dva.

Dospělé syndrom PIMS-TS nijak neohrožuje, dosud nejstaršímu pacientovi bylo 21 let. Zato spodní věková hranice není nijak omezená, nemoc se prokázala už u několikaměsíčních dětí. Zpětně se pak potvrdilo, že předtím prodělaly covid-19.Příznaky nového syndromu

A právě v tom je nový syndrom zákeřný. Vyvolává ho sice covid-19, ale rodiče často ani nepostřehnou, že dítě nákazu mělo. Proto si riziko ani neuvědomují a nový syndrom PIMS-TS jen těžko spojí se zdravotními obtížemi jejich dítěte.

Má ovšem některé specifické příznaky, podle kterých by mohl vzbudit podezření i u laika. Primář Jiří Havránek předkládá i jakýsi návod, jak postupovat a co sledovat:Pokud má vaše dítě horečky > 38,5 °C trvající tři a více dní a současně jsou přítomny 2 z následujících 5 příznaků:

1) vyrážka
2) popraskané zarudlé rty, zarudnutí v dutině ústní a zbarvení jazyka do sytě červené (připomíná barvu malin)
3) otok hřbetů rukou a nártů nohou a olupování kůže na dlaních nebo ploskách
4) nehnisavý zánět spojivek
5) průjem, zvracení nebo bolesti břicha

neprodleně navštivte dětskou ambulanci, kde na základě dalších vyšetření vyloučíme nebo potvrdíme tuto diagnózu a podnikneme vše, co je třeba.Dopad onemocnění je vysoký

Syndrom PIMS-TS je pro lékaře stále záhadou. Jeho projevy jsou kombinací příznaků typických pro Kawasakiho syndrom a syndrom toxického šoku. Kawasakiho nemoc, pojmenovaná po svém objeviteli z roku 1967, japonském lékaři Tomisaku Kawasakim, zůstává ostatně tajemnou dodnes. Lékaři její příčiny dosud přesně neznají, jen vědí, že napadá především asijské děti do pěti let. V Česku tak ročně onemocní deset dětí.

Syndrom PIMS-TS je proti tomu pro lékaře téměř nepoznaný. Vědí, že se objevuje v souvislosti s koronavirem. Zatím ho označují za vzácný, protože napadá zhruba jen jedno dítě z tisíce. Jak se však covidová epidemie šíří, statisticky přibývá i případů tohoto syndromu. Státní zdravotní ústav navíc uvádí, že pokud už syndrom propukne, je „dopad onemocnění vysoký“.David Garkisch


Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0

Anketa

Necháte své dítě očkovat proti covid-19, až to bude pro tuto skupinu možné?

Celkem hlasovalo 174 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nenakupujte ivermektin na internetu, neužívejte ho sami, varuje lékový ústav

Nedodržováním opatření trestáte sebe, ne politiky, vysvětluje Milan Kubek

Začíná Suchej únor, výzva nepít alkohol celý měsíc. Přidáte se?