Hlavička
Zprávy -
10/10/2021

Kubek: Bez souhlasu prezidenta nelze o jeho zdraví informovat. Je pacient

Lékařům nezbývá než mlčet, pokud pacient nedovolí, aby o jeho stavu informovali. Takové je resume šéfa lékařské komory Milana Kubka k hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana. I on by mu však doporučil, aby lékařům rozvázal ruce a rozptýlil dohady o svém zdravotním stavu. Občané na to mají právo.

reklama

reklama

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je kvůli jeho hospitalizaci i aktuální politické situaci, kdy má pověřit sestavením vlády nového premiéra, asi nejsledovanějším tématem po právě ukončených volbách. Prezidentská kancelář o zdravotním stavu informuje spíše mlhavě a spekulace o zdraví Miloše Zemana tak jen podporuje.

Prezident Zeman byl na doporučení svého ošetřujícího lékaře a zároveň ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala v neděli hospitalizován. Důvod jeho převozu a umístění v nemocnici ale není veřejnosti oficiálně zcela znám. Neprozradil ho při krátké tiskové konferenci ani  profesor Zavoral. „Jelikož nemám souhlas pana prezidenta vám sdělit jeho diagnózu, tedy přesně jeho diagnózu, s čím se léčí, nemohu to udělat, neboť bych porušil zákon o lékařském tajemství,“ uvedl Zavoral.

Před novináři pouze konstatoval zjevná fakta: „Krátce po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci prezidenta republiky Miloše Zemana na mé doporučení. Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. Přesně známe diagnózu, tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny ÚVN a je v péči odborníků.“

reklama


Kubek: Je nepochybné, že jde o vážný stav

Nedostatek informací o zdravotním stavu prezidenta republiky vyvolává debaty a dilemata, jak a nakolik má mít veřejnost právo na informace a prezident Zeman naopak na soukromí. Za lékařský stav na ně v rozhovoru na ČT24 reagoval i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj lékaři sami o sobě nemohou o uvolnění informací rozhodovat, na to má právo pouze prezident jako pacient.

„Pan profesor Zavoral nemohl informovat o zdravotním stavu prezidenta bez jeho souhlasu. Prezident republiky je pacient jako každý jiný a má právo na ochranu své osobnosti a svých citlivých údajů,“ uvedl v České televizi Milan Kubek s tím, že prezidentovi přeje hodně sil a brzké uzdravení. Podle Kubka je nepochybné, že prezidentův zdravotní stav bude vážný, když musel být tak narychlo hospitalizován. 


Občané mají právo to vědět

I šéf lékařské komory ovšem uznává, že veřejnost má právo vědět, jak na tom prezident Zeman je: „Je legitimní právo občanů vědět, jestli je prezident republiky schopen vykonávat svůj úřad. Vzpomeňme na ten únorový komunistický puč v roce 1948, kdy svoji jasnou roli sehrála nemoc tehdejšího prezidenta Beneše. Pan prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil a zejména v současné povolební situaci je samozřejmě jeho role nezastupitelná.“

Podle Kubka by prezident měl svolit ke zveřejnění alespoň základních informací o svém zdravotním stavu. „Já bych mu chtěl doporučit, jestli si to mohu dovolit, aby dal pokyn k tomu, že jeho ošetřující lékaři budou moci podat veřejnosti informace o zdravotním stavu. Samozřejmě není třeba zacházet do nějakých detailů, ale nějaká souhrnná pravdivá informace by mohla utnout ty různé nedůstojné, které samotného pana prezidenta poškozují,“ míní Milan Kubek.


Pravdivé zprávy zamezí spekulacím 

I šéf lékařské komory se z kusých informací, z veřejně známých zpráv o chronických obtížích prezidenta domnívá, že nejspíš půjde o závažný stav. „Já bych se opravdu nerad pouštěl do nějakých spekulací, ale je jasné, že ta situace je vážná,“ míní Kubek.

Odmítl komentovat „spekulace Václava Klause“ o prezidentově onemocnění jater, ale znovu zopakoval, že už jen kvůli tomu by Hrad měl o prezidentově stavu informovat. „Spekulovat můžeme všichni, ale měli bychom všichni respektovat důstojnost člověka o kterém spekulujeme a o to víc, když je to prezident republiky. A o to důležitější – znovu to opakuji – je to, aby sám pan prezident ve svém vlastním zájmu a zájmu své důstojnosti povolil lékařům pravdivě, byť stručně a přehledně informovat o svém zdravotním stavu, aby ty nedůstojné spekulace uťal,“ uvedl v České televizi Milan Kubek.

„Vědět bychom to měli. Občané by měli vědět, jestli je pan prezident schopen vykonávat svůj úřad, ale musí se rozhodnout on, protože je také pacientem, tak on jako pacient musí dát souhlas ošetřujícím lékařům k tomu, aby informovali a ty spekulace tím rozptýlili,“ dodal Kubek.


Právníci: Veřejný zájem převažuje

Někteří experti ovšem tvrdí, že současná situace lékařům dovoluje alespoň částečné informace o prezidentově stavu zveřejnit. Patří k nim například Oldřich Kužílek, spoluautor informačního zákona a odborník na otevřenou veřejnou správu. Připouští, že zákon o poskytování zdravotnických služeb lékaře zavazuje k mlčenlivosti, ale také v jednom z ustanovení umožňuje její prolomení, pokud to vyplývá z jiných právních předpisů.

Jak Kužílek řekl serveru Seznam Zprávy, takovým předpisem je podle něj nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů (GDPR). Toto nařízení podle Kužílka říká, že mlčenlivost neplatí, „pokud je to nezbytné z důvodu významného veřejného zájmu“.

„Zrovna nyní veřejný zájem dramaticky převažuje nad ochranou osobních údajů,“ domnívá se Kužílek a argumentuje tím, že na prezidentovi nyní závisí důležité rozhodnutí, koho pověří vyjednáváním o nové vládě.

Ke Kužílkovi se ve vyjádření pro Seznam Zprávy přidal i advokát Tomáš Nahodil. „Situace dospěla do bodu, kdy je třeba říct, je-li, anebo bude-li během své hospitalizace v umělém spánku, a pokud ano, jak dlouho. Alespoň orientačně,“ myslí si advokát Nahodil s tím, že by takovým oznámením ani lékaři ani prezidentská kancelář zákon neporušili.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama