Když hudba léčí. Medici a lékaři hrají v orchestru po celé Evropě a v roce 2024 připadne pořadatelství koncertu na Česko
Lékaři nám každodenně pomáhají řešit naše zdravotní neduhy a problémy. Zapojují se ale i do projektů, které pomáhají i jinak, například hudbou. Každý rok se třeba schází EMSOC (European Medical Students’ Orchestra and Choir) – medici a mladí lékaři z celé Evropy, aby se společně věnovali vážné hudbě. Místo konání se přitom každý rok střídá a v roce 2024 přijde řada na Českou republiku. Jak koncerty probíhají? Jak náročná je příprava a kde se benefiční koncerty uskutečnily v minulosti?
reklama
reklama
Že hudba léčí, se říká často. V tomto případě ale nejen poslechem, nýbrž také výtěžkem, který vznikne z každoročních koncertů EMSOC po celé Evropě. V loňském roce se koncert konal v německém Lübecku a letos se uskutečnil ve významném švédském univerzitním městě Uppsala a ve Stockholmu.
„Oba byly z hudebního hlediska nádherné – vrcholem bylo Brahmsovo Requiem, kdy společně zazněl orchestr i sbor, tedy asi stovka lidí na pódiu, což má velkou sílu. Obzvláště jsou-li součástí tohoto hudebního tělesa vaši kamarádi, kteří se vydali na stejnou profesní cestu jako vy. Výtěžek z koncertů jde navíc na charitativní účely, takže se vždy hraje a zpívá pro dobrou věc,“ popisuje své zážitky Kateřina Najmanová, studentka 4. ročníku všeobecného lékařství 2. LF, která hraje na hoboj.
Náš český tým se zatím skládá ze čtyř mediků a čtyř absolventů lékařských fakult. Na housle hrají absolventka očního lékařství 3. LF MUDr. Kristýna Krulíková a studentka všeobecného lékařství 2. LF Petra Toušková, na violoncello David Šebek ze 4. ročníku všeobecného lékařství 2. LF a na trombon absolvent neurologie 2. LF MUDr. Richard Boček. Zpěvu se věnují absolventka infekčního lékařství 3. LF a sopranistka MUDr. Kateřina Kupská, absolventka interny LF MU, a altistka MUDr. Kateřina Vencová a nakonec basista a student 5. ročníku všeobecného lékařství Jan Venc.
reklama
Každý rok se koná výběrové řízení, jehož výsledkem je orchestr asi o šedesáti hráčích a sbor o čtyřiceti zpěvácích.
„Sestava se tedy částečně obměňuje, ale má i své pevné jádro, například Kristýna letos hrála v orchestru popáté. EMSOC je pro studenty i absolventy medicíny, většina účastníků se poprvé zapojí právě v roli studenta, ale může pokračovat i po dokončení školy,“ říká Najmanová.
Před koncertem desetidenní soustředění
Koncerty jsou ale vlastně jen takovou třešinkou na dortu. Předchází jim opravdu intenzivní desetidenní soustředění.
„Až na jeden den volna, který je věnovaný výletu, se cvičí každý den od rána až do večera. Samozřejmě je to pro všechny náročné, zvlášť když jsou noci dlouhé, ale poslouchat, jak se rodí nový repertoár, nechává rychle zapomenout na veškerou únavu. Organizátoři vždy program diskutují s profesionálními dirigenty tak, aby ho bylo možné v tomto časovém úseku zvládnout. Noty máme navíc k dispozici s velkým předstihem, takže se stihneme individuálně připravit,“ říká s nadšením Kateřina Najmanová s tím, že zpěváci dokonce letos měli přípravné online schůzky se sbormistrem, během kterých tříbili svou výslovnost švédských samohlásek.
Zdroj fotky: EMSOC / se souhlasem Kateřiny Najmanové
Na zkouškách pak jde podle Najmanové především o seznámení se s novým složením souboru a vytvoření harmonického celku.
„Spolupráce a odhodlání všech členů souboru jsou úžasné a je radost být jeho součástí. Celá akce probíhá v přátelském duchu, atmosféra je vždy pozitivní a je skvělé navázat vztahy s tolika zajímavými a talentovanými lidmi z celé Evropy a poznat kulturu hostitelské země,“ dodává Najmanová.
Výtěžek ve Švédsku putoval ke švédské nadaci Trygga Barnen, která se snaží vytvořit bezpečné podmínky pro děti a mladistvé z rodin ovlivněných závislostí na návykových látkách.
Rok 2024 bude patřit České republice
V roce 2024 bude tuto událost pořádat po osmi letech Česká republika a přípravy již jsou v plném proudu, i když zatím vznikají nápady. Dosud ještě není zcela jasné, jaké skladby zazní, ani komu přesně pomůže benefiční koncert. Podle Kateřiny Najmanové se ale uvažuje hlavně o zařízeních poskytujících hospicovou péči.
Přesto je potřeba začít včas, protože organizace takové akce je obtížná v mnoha ohledech, zejména v tom, že se EMSOC v dané zemi koná pouze jednou za mnoho let, a není tedy známou značkou, která by mohla mít stálé sponzory a předjednané místo konání, koncertní sály a podobně.
„Další složitost spočívá v tom, že celou akci připravuje tým tvořený z bývalých účastníků – tedy lékařů a studentů medicíny, pro něž je organizace takto obrovské akce novou a náročnou prací, kterou navíc děláme ve svém volném čase, kterého při studiu ani při práci mnoho nezbývá. Hlavní organizační tým má pět členů, ale celkově se na organizaci bude podílet ještě mnohem širší okruh dalších, neméně důležitých lidí. S přípravami už pomalu začínáme nyní, zorganizovat celou akci je opravdu náročné a není na co čekat,“ vysvětluje Kateřina Najmanová.
Hlavním úkolem je podle ní nyní sehnat co nejvíce sponzorů a podporovatelů, kteří umožní celou akci zajistit nejen finančně, neboť účastnické poplatky obvykle pokryjí méně než polovinu všech nákladů.
„Musíme zařídit úplně vše – od ubytování, dopravy, stravy, včetně kávy a sladkého občerstvení o přestávkách, :-) přes dirigenty, notový materiál, pronájem prostor na zkoušení a koncerty, celodenní výlet až po závěrečný večírek. A to ještě není zcela jistě vše,“ doplňuje.
A jak to vlastně medici a mladí lékaři vedle studia a práce zvládají?
„Shodli jsme se na tom, že cvičit každý den obvykle nestíháme. Noty na EMSOC ale dostáváme s velkým předstihem, takže se vždy stihneme připravit. Pro většinu z nás je navíc hudba součástí života už od dětství, a protože během roku hrajeme v jiných souborech, není příliš náročné udržet svou úroveň. Naopak věnovat se hudbě je úžasná možnost, jak zapojit hlavu jiným způsobem, jak si od náročného studia nebo práce odpočinout a potěšit svou duši,“ uzavírá Kateřina Najmanová.
Autor: Pavlína Zítková
Foto: EMSCO / se souhlasem Kateřiny Najmanové
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama