Hlavička
Rady a tipy -
09/11/2021

Jak léčit covid doma a kdy už je čas volat sanitku? Lékaři sepsali návod proti covidu v kostce

Častá instrukce při covidu zní: jakmile se začnete dusit, volejte sanitku. Jenže to už může být pozdě. Tři lékaři, kteří se s covidovými pacienty denně setkávají, sepsali stručný návod, co si při léčbě covidu doma hlídat a v jaké chvíli už se obrátit na lékaře. V ČLÁNKU JE CELÁ BROŽURA KE STAŽENÍ.

reklama

reklama

Covid je tu s námi necelé dva roky, a i když očekáváme zmírnění a ustálení situace, méně hospitalizovaných a klesající počet obětí, přijde další velká vlna, která naše očekávání a iluze smete.

Lidé přitom k lékaři přichází, když jim buď ještě nemůže pomoci, protože je zkrátka potřeba nemoc vyležet, nebo naopak přichází pozdě, kdy už jsou „zralí na nemocnici“.

„Máme zkušenost, že každý pátý až desátý pacient, který přijde k nám na oddělení pro podání monoklonálních protilátek proti covidu, je už v klinickém stavu přidušení. Jde tak nikoli na podání protilátek, ale rovnou míří na lůžko. Problém je, že neví, kdy přijet,“ říká pro web Nasezdravotnictvi.cz MUDr. Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice a zároveň spoluautor příručky Léčba covid-19 doma – rady lékaře.

reklama

Pokud je přitom covid diagnostikován včas, aniž by došlo k masivnímu rozvoji, a nastane léčebná intervence při hospitalizaci, je podle MUDr. Rolanda Ariase Anayi ze společnosti Diakom mnohem vyšší šance na úspěch.

„Už v počátcích covidu mě vyděsilo, že většina pacientů se chovala dle zásady – vezmu si paralen, a až se začnu dusit, zavolám si sanitku,“ popisuje zkušenosti lékař Arias Anaya, který dal první impuls k sepsání příručky Léčba covid-19 doma – rady lékaře.

 

Zdání někdy klame

Na internetu koluje spousta informací a bohužel i ty, které jsou zcela matoucí a zcestné. To byl také jeden z důvodů, proč zmíněná poradní příručka vznikla.

„Informací na internetu je strašně moc, ale jednoduché základní věci jsme nikde v konzistentní formě neviděli. Tedy například, že člověk musí dobře jíst, dobře pít, musí si polohovat postel, měřit si kyslík pulsním oxymetrem. A samozřejmě i kroky, co dělat, když nastane situace A, B nebo C,“ vysvětluje primář Chrdle.

U covidu je totiž mnohdy matoucí jeho průběh. Už od začátku se podle lékaře Ariase vědělo, že covid je tzv. happy hypoxia (pneumonia). Pacient se tedy cítí lépe, než jaký je jeho stav ve skutečnosti.

„Setkal jsem se u několika pacientů s tím, že se cítili subjektivně dobře, ale při saturaci změřené pulsním oxymetrem měli pod 80. (Hodně vážný stav. Vyhledat lékaře je důležité už při opakované hladině 93, pozn. red.) Špatná péče se týkala třeba i příjmu tekutin a energie,“ dodává Arias s tím, že tyto a další věci se zdají být logické. Všichni lékaři podle určitých znaků postupují, ale nereprezentují je veřejně.

A to chtěli změnit. Proto dal lékař Rolando Arias dohromady základní osnovu a poznatky. Primář Aleš Chrdle dodal, co vidí s kolegy na infekčním oddělení, a nakonec třetí nezávislý pohled dodal primář MUDr. Pavel Dlouhý z Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Hlavním cílem je podle těchto lékařů dodat pacientům nástroj objektivní domácí diagnostiky a péče, kterou zvládne sám i s nízkými náklady. „Brožurka je důležitá. Jsou to základy, podle kterých když lidé pojedou, nemohou udělat nic špatně. Budou vědět, kdy si říct o pomoc,“ uvedl primář Chrdle.

 

STÁHNĚTE SI BROŽURU LÉČBA COVID-19 DOMA – RADY LÉKAŘE

 

Dvě hlavní sdělení

Brožura má ukázat lidem a vysvětlit jim, v čem je to nebezpečí. Mnohdy bývá právě v těch maskovaných příznacích. Brožura navíc není rozsáhlá, takže si ji stačí vytisknout a mít ji kdykoliv po ruce.

„I když lze vždy udělat věci ještě lépe, naprosto nejdůležitější pro nás byla jednoduchost a srozumitelnost příručky. Vznikl takový lékař covidu v kostce,“ upřesňuje Arias.

V zásadě jsou v příručce dvě základní sdělení:

1. Varovné známky, kdy volat do nemocnice

Důležitým indikátorem v tomto směru je zmíněný pulsní oxymetr. „Tento stroj je i finančně dostupný a ve spoustě domácností už se stal teploměrem 21. století. Lidé tím dostali i jinou volbu než jen doporučení polykat paralen a zavolat si sanitku, až se začnou dusit,“ myslí si Rolando Arias.

Člověk by měl podle primáře Chrdleho zpozornět, pokud stav na oxymetru zůstává setrvale pod hladinou 93. „V takovém případě doporučujeme volat svému praktickému lékaři a konzultovat stav. V případě, že je to pod 90 opakovaně, rovnou volejte záchranku a nečekejte,“ varuje.

Měření oxymetrem se tak může stát nejen zklidňujícím pomocníkem pro vás, ale dobrým zprostředkovatelem při potížích v komunikaci s lékařem.

„Jako místopředseda Národní střelecké asociace mám přátele i z bývalých jednotek v Afghánistánu, a i když ti chlapi mají extrémně dobrou fyzičku, jeden z nich zemřel a další dva jsme podchytili právě díky oxymetru. Nechali si ho poslat, naměřili si saturaci 80 a hned volali. Nikdo s nimi nediskutoval, přijela erzeta, odvezla je a vše dobře dopadlo i přes to, že měli masivní oboustranný zápal plic,“ vypráví zkušenosti Arias.

2. Zásady při domácím léčení

Zbývající sdělení se týkají základních zásad, které je potřeba při domácí léčbě dodržovat. „Většinu situací s covidem lidé zvládnou doma, pokud dodržují věci jako při běžných respiračních onemocněních. Nemusí vymýšlet žádné super léky nebo super zázraky. Klid, ticho, teplo, tekutiny, tišení bolesti,“ říká primář Chrdle z Nemocnice České Budějovice.

Obzvlášť pasáž o tekutinách a výživě je podle Rolanda Ariase nesmírně zajímavá, i když jsou tam o tom jen dva řádky. „Opakovaně nám píší lidé, které jsme o správné výživě v době nemoci edukovali, a popisují, jak by to bez toho nedali. Starý člověk totiž při onemocnění přestane přijímat tekutiny, a pokud nemá výživu v tomto stavu dva tři dny, tak je mrtvý,“ varuje.

 

STÁHNĚTE SI BROŽURU LÉČBA COVID-19 DOMA – RADY LÉKAŘE


 

Pavlína Zítková

Ilustrační foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama