Definitivní konec vyhlášené ortopedie? Lékaři a sestry podali výpověď

Ortopedie v nemocnici v Orlové bývala mezi pacienty vyhlášená. Letos ale v nemocnici kraj zrušil akutní lůžka a udělal z ní léčebnu dlouhodobě nemocných. Teď se rozpadá i sehraný tým lékařů a sester, který se měl přesunout do Karviné. Přes padesát lidí podalo hromadnou výpověď.

Tato poslední revolta zdravotníků je vyústěním dlouhého příběhu o krachu kdysi vyhlášené regionální nemocnice. A také o ztrátě pacientů, kteří tak přicházejí o dostupnou zdravotní péči. Teď jim mizí i šance, že by se dočkali péče alespoň v sousedním městě. Rozpadá se totiž tamní ortopedický tým lékařů a sester, který měl přesídlit do Karviné.


Lékaři a sestry chtějí do Havířova

Právě v tomto přesunu je problém. Zdravotníci totiž usilovali o přesun do havířovské nemocnice. „Preferujeme nemocnici v Havířově, zejména z důvodu kapacity operačních sálů. Bylo nám sděleno, že bychom mohli využívat dva operační sály denně. Jsou větší a vhodnější pro ortopedickou operativu,“ řekl České televizi ortoped orlovské nemocnice Marek Solák.

Volbu Havířova upřednostňoval i dosavadní primář ortopedie v Orlové Tomáš Knybel, který navíc neváhal v médiích kritizovat podmínky v Karviné. V pondělí byl ale odvolán a to je další důvod, proč zdravotníci podali hromadné výpovědi. Hned v první vlně jde o deset lékařů a 43 sester, další přitom avizovali, že se k hromadné výpovědi přidají.


V Orlové bývalo lépe, kraj to změnil

Úpadek nemocnice v Orlové ovšem začal mnohem dříve. Bývala přitom kvalitní nemocnicí, a především místní ortopedie byla široko daleko vyhlášená. Pacienti, kteří pod ni spadali, měli třeba výměnu kyčle rychleji a na stejné úrovni jako ve špičkových centrech například v Praze. Nemocnice pochopitelně poskytovala i další širokou péči, včetně té akutní lůžkové a dalších ambulancí.

Dnes ale zařízení funguje především jako léčebna dlouhodobě nemocných, i když několik ambulancí ještě zbylo. Původní nemocnice zanikla letos v březnu politickým rozhodnutím krajských zastupitelů, kteří zrušili akutní lůžkovou péči a přesunuli ji „mimo město“.

Zhruba třicetitisícová Orlová tak přišla o potřebnou zdravotní péči. Místní pacienti teď spadají pod přetížené nemocnice v Karviné a v Havířově, které je navíc nezřídka odmítají, a to dokonce i záchrankám.

Přímo ve městě přitom stojí zachovalá a rekonstruovaná nemocnice s vybudovanými operačními sály za desítky milionů korun. Nikoli náhodou právě v Orlové na severu Moravy letos symbolicky začala kampaň Proti kolapsu zdravotnictví. Více o tom v článku Krizový štáb: Nemocnice v Orlové jako ukázka selhání zdravotní péče.


Odvolejte náměstka hejtmana, žádá petice kvůli stavu zdravotnictví

Ve hře o nemocnice, lékaře a sestry jsou ovšem i jiné zájmy. Ortopedický tým nemocnice v Karviné nutně potřebuje, protože bez něj ztratí akreditaci ke vzdělávání mladých lékařů bez atestace. Tu totiž může mít jen ARO v nemocnici, která má nejméně čtyři operační obory. Bez ortopedů z Orlové Karviná o akreditaci přijde. Kvůli tomu teď vyhlásil stávkovou pohotovost místní Lékařský odborový klub Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj.

Situace na severu Moravy eskalovala dokonce k petici za odvolání náměstka hejtmana Martina Gebauera (ANO), který v kraji odpovídá za zdravotnictví. Jejím autorem je ekonom Petr Drozdík, jeden z místních občanů. Podle něj Gebauer selhal ve slibech, že zdravotní péči v regionu zlepší, a naopak ji rozkolísal a zhoršil. „Dlouho jsem zvažoval, jakým způsobem vyjádřit nejen své pocity, ale i pocity mých sousedů a občanů, kteří jsou poslední dobou velice znechuceni tím, co se ve zdravotnictví děje,“ uvedl pro ČT Drozdík, který chce v prosinci petici předložit zastupitelům kraje a požádat je o odvolání náměstka Gebauera.

Ten naopak tvrdí, že v petici jsou nepravdivé informace a z vyhrocení situace viní lékaře. „Lékař by měl v prvé řadě léčit a neměl by se vykašlat na svoje pacienty,“ prohlásil Gebauer. Napadl lékaře za to, že mají v Karviné připravené operační sály, ale nechtějí tam nastoupit. „Z jejich svévole pacienti nebudou operováni,“ řekl také.


David Garkisch

Ilustrační foto: Naše zdravotnictví 


Anketa

Obáváte se o osud nemocnic ve vašem kraji?

Celkem hlasovalo 184 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Best in covid? Česko má nejvíc úmrtí na počet obyvatel na světě

Obří očkovací centrum začne fungovat o měsíc později. Nejsou vakcíny

Babiš odvolal ministra Blatného. Podle prezidenta Zemana škodil Česku