Hlavička
Zprávy -
13/09/2022

ČLK pořádá 14. září konferenci o epidemii covid-19. Jaké jsou jeho dopady a byla protiepidemická opatření účinná?

Nejhorší období s covidem je snad za námi. Rozhodně nás ale ještě tento virus neopustil, a především rizikové skupiny je potřeba nadále chránit, aby se předešlo nejhoršímu možnému průběhu. I proto se ve středu 14. září od 15 hodin koná v sídle České lékařské komory v pražském Domě lékařů konference o epidemii covid-19.

reklama

reklama

Hlavními tématy konference budou dopady epidemie nemoci covid-19 na Českou republiku s mezinárodním srovnáním, účinnost protiepidemických opatření, současná diagnostická a léčebná doporučení a bezpečnost a účinnost očkování.

„Dva roky fungovalo naše zdravotnictví v různých nouzových režimech, abychom během vln covidové epidemie dokázali udržet ekonomiku a společnost v chodu. Díky obrovskému nasazení lékařů, sester, dalších zdravotníků i dobrovolníků, kteří nám pomáhal, se sice podařilo zachránit desítky tisíc lidských životů. Více než čtyřicet tisíc lidí však v důsledku nemoci covid-19 zemřelo. V důsledku toho došlo dokonce i ke zkrácení průměrné očekávané délky života, jaké jsme si v mírových dobách nedokázali představit,“ řekl prezident ČLK Milan Kubek.

Během epidemie se postupně nakazilo více než sto tisíc zdravotníků, z toho patnáct tisíc lékařů. Většinu závažných případů mezi zdravotníky jsme podle Kubka evidovali ještě v době, než se rozjelo plošné očkování. A smutné statistiky evidují více než stovku mrtvých zdravotníků, z toho 42 lékařů.

reklama

„Nyní zažíváme další, v pořadí již sedmou epidemickou vlnu, která se atypicky objevila v létě a která, jak se zdá, plynule přeroste ve vlnu podzimní. Všichni doufáme, že i v čase podzimních plískanic bude většina nákaz, tak jako v létě, probíhat méně závažným způsobem. Spoléhat se na to však nemůžeme. Zdravotníci musí být připraveni. Je totiž zřejmé, že tak jako vždy, tak i tentokrát, bude vláda spoléhat na nás. Na to, že to zdravotníci zase nějak zvládnou. Politici přitom neměli a nemají odvahu brzdit příliv nových nemocných účinnými protiepidemickými opatřeními, a neexistuje ani žádná sofistikovaná státní kampaň na podporu očkování,“ varoval Milan Kubek.

Efektivita očkování  

Cílem České lékařské komory je především ukázat efektivitu očkování a podpořit tak nejenom mezi lékaři, ale též mezi laickou veřejností zájem o očkování.

„Vzhledem k tomu, že právě očkování je naší nejúčinnější zbraní proti covidu a nejschůdnější cestou k normálnímu způsobu života, snaží se Česká lékařská komora nečinnost státu alespoň trochu nahradit vlastní aktivitou. Naším cílem je ukázat efektivitu očkování a podpořit tak nejenom mezi lékaři, ale též mezi laickou veřejností zájem o očkování,“ uvedl prezident ČLK.

Aktivní účast na konferenci přislíbili předseda Vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, předseda Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý, pediatr a vakcinolog Daniel Dražan, demografka z katedry sociální demografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Dagmar Dzúrová, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a snad by se měl účastnit i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Komora prosazuje vědeckou medicínu založenou na důkazech a důrazně vyzývá všechny lékaře, aby respektovali odborná doporučení, která ČLK zveřejňuje. Žádáme všechny lékaře, aby podporovali očkování včetně podávání tzv. posilovacích dávek očkování a aby neškodili svým pacientům šířením nepodložených pochybností o účinnosti a bezpečnosti očkování. Zároveň vyzýváme všechny zdravotníky, aby se nechali naočkovat a přeočkovávat,“ apeloval Milan Kubek.

Většina zdravotníků význam očkování podle Kubka chápe. „Minimálně dvě dávky očkování dostalo 88 procent lékařů, přičemž 76 procent lékařů obdrželo třetí, tedy posilující dávku očkování. Lékařů, kteří absolvovali již druhou posilující dávku, je zatím 3,5 procenta. Tato čísla sice vysoko přesahují celostátní průměr, ale přesto nemusí stačit. Česká republika v počtu očkovaných obyvatel totiž za vyspělou západní Evropou stále zastává, a to v průměru o dvacet procentních bodů. Naopak v množství nakažených i zemřelých na počet obyvatel patříme k nechvalným premiantům. A s tím se nesmíme smířit,“ dodal.

„Pokud konference pořádaná Českou lékařskou komorou přispěje ke zvýšení počtu řádně očkovaných, pak to nebude z naší strany energie vynaložená nadarmo,“ uzavírá pozvání na konferenci Milan Kubek.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Česká lékařská komora / se souhlasem prezidenta ČLK Milana Kubka

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama