Hlavička
Zprávy -
11/02/2019

Čínská medicína v Hradci končí. V nemocnici už „léčitelé“ působit nesmí

Centrum tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici Hradec Králové s koncem února zaniká. Zřejmě tak padá i plánovaný projekt kliniky čínské medicíny v areálu nemocnice. Poslanci vyškrtli tyto „specialisty“ z řad zdravotníků, v nemocnici působit nemohou.

reklama

reklama

Takzvané centrum tradiční čínské medicíny (TCM) ve Fakultní nemocnici Hradec Králové působilo více než tři roky. „K únoru 28. února ukončí svou činnost. Současná legislativa neumožňuje další působení čínského specialisty tradiční čínské medicíny v našem zdravotnickém zařízení,“ potvrdil mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Ordinace navíc byla ztrátová, když během její tříleté existence centrem prošly asi tři tisíce pacientů. Tečku za její existencí udělali už loni v říjnu poslanci, když napravili předchozí precedens, který o rok dříve přiznal čínským léčitelům status odborných zdravotnických pracovníků. Více v článku Čínská medicína mizí ze zdravotnictví. Poslanci ji škrtli a označili za léčitelství.


reklama

Konec ordinace zřejmě znamená i konec plánované kliniky

Je to zřejmě už definitivní konec i pro chystanou kliniku tzv. čínské medicíny, která měla v hradecké nemocnici původně vyrůst. Přinejmenším je jasné, že to nebude v areálu nemocnice. Z něj ostatně čínské léčitele vykázal už ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podrobnosti najdete v článku Plánovaná čínská klinika má potíže. Ministr ji chce vyhodit z nemocnice.

Plány s velkým centrem v Hradci se tak od konce února zužují na poskytování akupunktury, kterou bude nabízet dosavadní vedoucí centra František Musil. Ostatní pacienti a zájemci jsou odkazováni na Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ v Praze. „Jsme připraveni zájemcům o tradiční čínskou medicínu poskytnout informace o možnostech léčby metodami TCM v České republice,“ uvedl zakladatel fondu Jan Hovorka.


Kubek: Zdravý rozum nakonec zvítězil

Zprávu o konci ordinace čínských léčitelů uvítala Česká lékařská komora. „Je to určitě dobře, protože existence léčitelů – ať už jsou čínští, nebo kdokoliv jiný – v areálu fakultní nemocnice je ostuda. Bylo to hazardování s dobrým jménem tak špičkového zdravotnického zařízení, jakým Fakultní nemocnice Hradec Králové je,“ reagoval prezident komory lékařů Milan Kubek.

„Od začátku bylo jasné, že kdyby nešlo o finanční zájem čínských lobbistů, kteří krouží kolem prezidenta Zemana, nic takového by nebylo možné. Je dobře, že díky tomu soustředěnému tlaku opět nabyl vrchu zdravý rozum,“ dodal Kubek. Upozornil i na dluhy, které po centru zbyly: „Je třeba ohlídat, aby nakonec ty peníze nezaplatila nemocnice nebo stát z peněz daňových poplatníků.“

Prezident Kubek v této souvislosti připomněl i připravovaný zákon o léčitelích, který má podporu lékařské komory: „Je třeba, aby léčitelé byli právně zodpovědní za rady a doporučení, které svým klientům dávají. Aby byli povinni vést nějakou dokumentaci, aby bylo jasné, co dělali, co doporučili, a v neposlední řadě aby také platili daně jako ostatní podnikatelé.“


Čínské šamanství způsobuje vybíjení zvířat

Dočasně úspěšný pokus povýšit čínské léčitele mezi zdravotnické profese vyvolal silnou kritiku České lékařské komory i vědecké a akademické obce. Prosadil to někdejší šéf sněmovního zdravotnického výboru Roman Prymula (ANO). Chybu napravili úpravou zákona nejprve senátoři a po nich i poslanci.

Takzvaná tradiční čínská medicína sklízí kritiku i protesty napříč světem. Poptávka po údajně léčivých „produktech“ z mnoha zvířat totiž některé druhy už vyhubila nebo přivedla na pokraj vyhynutí. Psali jsme o tom například v textu Odvrácená tvář čínské medicíny: tygří vývar, penis i víno. Proč umírají tygři? nebo Vyhubení nosorožců? Kvůli pověrám čínské medicíny vymírají i další druhy.


Tradiční čínská medicína? Mýtus! Vymyslel ji Mao Ce-tung

Přestože se mnoho lidí domnívá, že jde o prastarý a ověřený způsob léčení, opak je pravda. Tradiční čínská medicína je mýtus. Ve skutečnosti je stará zhruba sedmdesát let a v Číně ji postupně zavedl „velký kormidelník“, předseda komunistické strany Mao Ce-tung. Rozhodně však nešlo o pokrok, ale o krajně nouzové řešení. V komunistické diktatuře Číny se nedostávalo skutečných lékařů, zejména na venkově, kde žila většina obyvatel.

Mao Ce-tung se rozhodl kritický nedostatek lékařů nahradit jejich výrobou. V polovině sedmdesátých let vyškolil během několika málo měsíců celou armádu „tradičních čínských lékařů“. Titul získali ve tříměsíčních a pětiměsíčních kurzech. Čína tak měla během okamžiku dalších 150 tisíc lékařů a 350 tisíc zdravotníků. 

Ti by pochopitelně nedokázali vstřebat v rychlokurzech poznatky moderní medicíny, a tak jim komunisté namixovali „tradiční“ čínskou medicínu z metod, jako je vykuřování, aromaterapie, akupunktura či nejrůznější diety a užívání bylinek. Na zdravotní stav Číňanů to nemělo valný vliv, ale alespoň měli placebo lékařské péče. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, CC BY 2.0


reklama

reklama


reklama

reklama