Hlavička
Zprávy -
12/02/2019

Chřipka nepolevuje. Nepřecházejte ji, škodí srdci a vede i k transplantaci

Epidemie chřipky v Česku neutichá, pacientů naopak přibývá. Nejvíce právě u lidí v produktivním věku. Nejen proto, že nejsou očkovaní, ale nepochybně se na situaci podílejí i ti, kteří nemoc přecházejí. Šíří ji tak mezi ostatní a mohou vážně uškodit i sami sobě.

reklama

reklama

Česko je stále uprostřed epidemie chřipky, podobně jako většina států Evropy. Nemocných v tuzemsku neubývá, ale přibývá. Ve srovnání s předchozím týdnem (více zde: Česko zasáhla epidemie chřipky. Nejlepší rada? Vyhýbat se lidem) jde o vzestup o 2,5 procenta. 

Podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který výskyt chřipky monitoruje, je aktuální nemocnost na úrovni 1 757 nemocných na 100 000 obyvatel. To spolehlivě přesahuje hranici epidemie.


reklama

Chřipka teď nejvíc řádí mezi dospělými

Lidé, kteří se nechali očkovat, udělali dobře. Součástí čtyřvalentní vakcíny byla i ochrana před virem A/H1N1, který se právě teď mezi lidmi šíří nejvíc. „Nejnovější údaje potvrzují, že i nadále probíhá plošná chřipková epidemie na celém území Česka. Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ potvrdila hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Vzestup lékaři evidují hlavně u dospělých v produktivním věku, tedy ve věkové skupině mezi 25 až 59 lety věku. Mezi jednotlivými kraji nejsou významné rozdíly, ale nejvyšší nemocnost hlásí hygienici z krajů Libereckého, Jihomoravského, Zlínského, Plzeňského a Moravskoslezského. 


Chřipka je odolný virus

To, že právě teď chodí s chřipkou k lékaři dospělí v produktivním věku, je zčásti vinou těch, co nemoc přecházejí. Chřipka je mimořádně virulentní a virus poměrně odolný. Na klice nebo držadle ve vlaku či autobuse vydrží až dva dny, na ruce, kterou jste si dali před pusu při kašlání, pak asi čtyřiadvacet hodin.

O tom, jak virus nešířit, jsme psali například v článku Jak správně kašlat a kýchat?. Pokud se chcete spolehnout na vlastní obranu, je nutné pečlivě dodržovat hygienická pravidla. Více o tom v textu Braňte se chřipce a naučte se umývat si ruce správně. Chybujeme všichni.


Nemoc šíří i lidé, co ji přecházejí

Tak jako tak ale všichni doplácíme nejen na neproočkovanost populace, ale i na lidi, kteří nemoc raději přecházejí, než aby ji léčili a sami se izolovali. Někteří to dělají nevědomě, jiní mají pocit, že i v takové chvíli musejí cestovat a pracovat.

Takové přecházení chřipky je mimořádně nebezpečné hlavně pro ty, kteří ho aplikují na sebe. Lékaři to stále opakují – chřipka není nachlazení, ale vážné virové onemocnění celého organismu.

Už jen nákaza chřipkou může být nebezpečná a leckdy smrtící. Ročně v Česku zabije až dva tisíce lidí. A i pouhé přecházení chřipky může být fatální nebo přinést doživotní následky.


Chřipka dokáže zničit i srdce

Nejčastější komplikací při chřipce bývají přidružené záněty průdušek nebo plic. Ještě nebezpečnější ale je, pokud infekce přeroste v napadení jiných orgánů. Hned první v pořadí bývá srdce. Neléčená chřipka tak může vést například k zánětu srdečního svalu, zánětu osrdečníku nebo k napadení a poruchám funkce srdeční chlopně.

Podle dostupných statistik je třeba kardiak na životě ohrožen 52krát více než zdravý jedinec. Riziko infarktu je až dvojnásobně vyšší, a navíc člověku hrozí ještě několik týdnů poté, co chřipkou onemocní. I když pacient s (navíc neléčenou) chřipkou tato rizika přestojí, může v příštích letech čekat chronické problémy se srdcem, ovšem také třeba s klouby. V krajním případě může přechozená chřipka vést až k nutné transplantaci srdce.


Epidemie zuří ve většině Evropy

Epidemie chřipky v Česku mimo jiné dokazuje, jak je současný svět propojený, jak snadno se viry mohou šířit a také fakt, že nemoci neznají hranic. Nejsme v tom totiž zdaleka sami. Ve fázi plošné epidemie chřipky je i nadále většina evropských států včetně našich sousedů – plošnou epidemii hlásí Německo, Rakousko i Polsko.

„Převažuje stále virus typu chřipky A (A/H1N1), ale v řadě zemí a s různou intenzitou zároveň cirkuluje i virus A/H3N2. Turecko, Ukrajina, Uzbekistán, Lucembursko, Francie, Izrael a Ukrajina uvádí momentální dominanci viru typu A/H3,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


David Garkisch

Foto: Maxpixel.net, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama