Vyhlídky českého zdravotnictví jsou děsivé. Enormně porostou jeho náklady, skokově přibyde pacientů a zároveň poklesne počet lékařů i sester. Máme poslední roky se na to připravit, varuje na základě jasných čísel šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
"Statistika nuda je, má však cenné údaje," zpívá se v jedné české pohádce. V případě ředitele ÚZIS Ladislava Duška to první neplatí a to druhé se naopak potvrzuje. Když má každoročně promluvit na sjezdu lékařské komory, sál se vždycky utiší a zbystří. Profesor Dušek má totiž oprávněně pověst zajímavého i zábavného rétora. Dokáže zdánlivě suchou statistiku podat nejen srozumitelně, ale dokonce tak, že jeho výklad pravidelně přerušují výbuchy smíchu posluchačů.
Nejinak tomu bylo na sjezdu lékařů v Brně i letos. Důvodů, proč jeho slova pozorně vnímat, je ale rozhodně více. A ty další už zdaleka tak úsměvné nejsou. Ústav zdravotnických informací a statistiky si stát platí a udržuje už od roku 1960 a jeho úkolem je krátce řečeno sledovat zdravotnictví řečí čísel a předvídat jeho vývoj.
Bez systému připojištění se zdravotnictví neobejde
Zprávy o budoucnosti českého zdravotnictví nejenže nejsou příznivé, jsou spíše hrůzostrašné. Už teď má problémy a je hluboce podfinancované, ale skutečný šok teprve nastane. "Stále ještě máme šanci se připravit na období, které přijde za zhruba 15 let - to zestárnou velmi silné ročníky a přinesou významný nárůst vážných onemocnění. Nevyhnutelně, celá Evropa se na to připravuje," říká v rozhovoru profesor Ladislav Dušek.
S tím souvisí i rapidní nárůst nákladů na zdravotnictví. Už v roce 2030 na něj budeme potřebovat přes 600 miliard korun ročně - to je skoro dvojnásobek toho, co dnes. "To neutáhne jeden zdroj financí, nelze systém opírat jen o zdravotní daň. Všude ve vyspělých státech je financování vícezdrojové a je třeba vážně uvažovat o systému připojištění," říká v zajímavém rozhovoru profesor Dušek, šéf ÚZIS.
Zmiňovaná čísla a celou prezentaci profesora Duška, která doprovázela jeho přednášku na sjezdu lékařů, najdete zde na stránkách České lékařské komory.
Jaký je podle vás stav českého zdravotnictví? Mají lékaři pravdu, když mluví o personální krizi a podfinancování celého oboru?
Personální krize je realitou, kterou bohužel potvrzují všechna dostupná data. O této situaci ví i ministerstvo zdravotnictví, informuje o ní a snaží se hledat cestu ke zlepšení. Jenže ono to bohužel není řešitelné mávnutím kouzelného proutku - když 20 let něco nesledujete, neplánujete, tak to pak nespravíte za pár dní.
Já osobně nevidím hlavní problém ve financích, to by ještě řešitelné bylo. Největším problémem je stárnutí lékařů v ambulantním segmentu, kde proto už teď pozorujeme negativní roční bilanci počtu ordinací - více ordinací zaniká než vzniká. Situace je v některých regionech kritická hlavně v segmentu praktických lékařů. Druhý problém, který bych zdůraznil, představuje nedostatek sester v akutní péči.
A jaké jsou vyhlídky českého zdravotnictví? Na sjezdu lékařské komory jste prezentoval docela hrůzostrašné grafy a o některých lékařích mluvil dokonce jako o dinosaurech před pádem meteoritu, tedy o jejich vyhynutí...
To byla nadsázka, za kterou bych se měl asi omluvit. Byly to grafy ukazující průměrný věk praktických lékařů blízký 60 letům. Bohužel odchody do důchodu bez náhrady v této nesmírně cenné profesi mohou obyvatele více a více posouvat do nemocnic, a to i s banálními problémy.
Paralela s vymírajícími druhy je v tom věkovém složení lékařů - vypadla celá jedna "desetiletka", obor se musí posílit. To znamená i zatraktivnit pro mladé lékaře. K tomu by měla směřovat právě nastartovaná reforma primární péče, kterou, pokud vím, podporují a spoluvytvářejí čelní představitelé praktických lékařů.
Když odhlédneme od odborností a zaměříme se na místa - kde je ta krize už opravdu kritická? Jsou to regiony anebo to jde napříč celou zemí?
Rozdíly mezi regiony jsou značné a v každém je situace trochu jiná. Nelze sice paušalizovat, ale obecně výpadek kapacit praktických lékařů postihuje spíše menší a malá sídla, což je další negativní jev. Protože právě v těchto sídlech má odbornost praktického lékaře téměř strategický význam. Pokud bych měl zmínit nějaký region, tak v segmentu praktického lékařství se situace jeví jako nejkritičtější v Jihomoravském kraji.
Vy jste na ÚZIS předvídali krizi už před několika lety. Potvrdilo se to anebo potvrzuje? A je to lepší nebo horší, než jste předpokládali?
Predikce bohužel vycházejí, z posledních údajů se dokonce zdá, že se vývoj mírně zrychluje. Tedy konkrétně, zatím produkce lékařských fakult kryje odchody do důchodu a v úhrnu se úvazková kapacita lékařů každoročně zvyšuje. Predikce ukazuje, že po roce 2021 by mohl nastat zlom a odchody převýší nově příchozí úvazky. Proto osobně nesmírně vítám vládní program podpory studie oboru Všeobecné lékařství na lékařských fakultách, který by měl jejich "produkci" navýšit o 15 procent. To je perfektní, jen se to mělo udělat před více než 10 lety. Ale i tak je to funkční program a povede ke zlepšení situace, byť bude už skoro 5 minut po dvanácté hodině.
Mluvíme především o lékařích, ale jaká je situace u zdravotních sester? Nejhorší je podle čísel v Praze. Čím se to dá vysvětlit? Nestěhují se spíš lidé do Prahy než naopak?
Už jsem zmínil, že odchody sester z akutní lůžkové péče jsou velmi významným problémem, a máte pravdu, že situace v Praze je zvláště kritická. Nutno podtrhnout, že v posledním období, tedy mezi 2017 - 2019, se pokles zmírnil, ale i tak celkově odešlo od roku 2010 z akutní péče více než 2000 úvazků sester. V Praze podle mne může mít vliv i obrovská kompetice na trhu práce. Lidé s tímto vzděláním v Praze snadněji najdou alternativní a dobře placenou práci. Nadto práci ne tak stresovou, beze směn a podobně. Ale to je jen moje osobní vysvětlení, data na to nemám.
Hodně se mluví o feminizaci zdravotnictví. Je to opravdu tak? A v čem je to vlastně problém?
Studium lékařství přitahuje zejména dívky, to je pravda. Lékařské fakulty opouští 70 procent žen a jen 30 procent mužů. Prvoplánově to ovšem nelze označit za chybu, je to realita, kterou si já subjektivně dovedu vysvětlit i velkou nabídkou a progresem jiných studijních oborů, spíše "chlapeckých", jako je třeba informatika, bioinformatika a podobně.
Převaha žen přináší do predikovaného vývoje zdravotnictví další dimenzi, musíme počítat s dalšími výpadky kapacit, protože mladé lékařky logicky budou odcházet na mateřskou dovolenou. Nadto může být nedostatek sil pro některé lékařské profese, které jsou přeci jenom více "mužské".
Co s tím vším, jde to ještě zachránit? Stárne populace, stárnou lékaři, nových přibývá málo, pacientů bude stále naopak víc. Je z toho cesta ven?
Stále ještě máme šanci se připravit na období, které přijde za zhruba 15 let - to zestárnou velmi silné ročníky a přinesou významný nárůst vážných onemocnění. Nevyhnutelně, celá Evropa se na to připravuje. Je to o restrukturalizaci kapacit, posílení komunitní péče, implementaci modelů integrované péče, posílení praktických lékařů… výčet by byl dlouhý a já jistě nejsem odborník na management péče, neměl bych se proto pouštět do učených rad. Ale dostupná data říkají, že máme 15 let na přípravu, a to mi přijde dostatečné.
Zachrání nás import lékařů, sester a pečovatelek - třeba jako je tolik diskutovaný Projekt Ukrajina?
O projektu Ukrajina nemám informace, nemohu se vyjadřovat. Příchod vzdělaných a kultivovaných lidí z jiných států je obecně prospěšný a nic proti němu nemám, naopak. Naše společnost je uzavřená do sebe, tohle ji může jen obohatit. Ale pokud jde o zdravotnictví, tak v kvantitě, kterou lze asi očekávat, je to spíše jen přilepšení, nikoli řešení stávajících problémů.
Lékaři - a nejen oni - požadují, aby do zdravotnictví šlo aspoň 9 procent HDP. Zmůžou ještě něco peníze, dokážou ty problémy vyřešit? Anebo jinak - je to podmínka úspěšného řešení?
Finance samozřejmě situaci nezhorší. Ale nemohou být jedinou podmínkou, musí být doplněny restrukturalizací lůžkového fondu, měly by směřovat do posílení následné péče a modelů integrované péče. Řada těchto projektů se už dnes rozjíždí a začíná mít efekt - třeba projekty zaměřené na paliativní péči, spolupráce onkologických center s praktickými lékaři a podobně. Chci tím říci, že u peněz nejde jen o kvantitu, ale i o účelné vynaložení, směřování.
A ještě k tomu objemu ve vztahu k HDP. My jsme udělali dlouhodobou predikci finančních potřeb systému a vyšlo nám pro rok 2030 asi 602 miliard pro celý systém. A to v takzvaných cenách budoucích, tedy se započítáním inflace, růstu platů a tak.
Vím, že to není populární říkat - ale tohle neutáhne jeden zdroj financí, nelze systém opírat jen o zdravotní daň. Všude ve vyspělých státech je financování vícezdrojové a je třeba vážně uvažovat o systému připojištění. To říkám jen za sebe.
A taky se mi z cest po západních zemí zdá, že lidé v Německu, Švýcarsku, Rakousku a Velké Británii (země, které jsem poznal i pracovně) si zdravotní péče více váží, neberou ji jako samozřejmost a vědí, že stojí peníze. Můj dojem. U nás mám někdy pocit "švédského stolu", ale to by bylo na jinou debatu.
David Garkisch
Ilustrační foto: David Garkisch, CC0, Martin Kubica
Anketa
Jak vidíte budoucnost českého zdravotnictví?
-
Zuzana Lidi se nechali zmanipulovat a běhají po doktorech jak zběsilí. Nechápou,ze jen ztrácí cas,že jim nikdo nemůže pomocí,ale musí si pomocí sami,stejně tak, jak si nemoc způsobili.doktor odstraňuje jen příznaky a nemoc se stává chronickou.pouzivejte kritické myšlení. -
Venda Madam, na každou ... se vaří voda! Vy, když se toho dožijete, budete taky nemocná a stará. Ono to jaksi k sobě patří, páč na něco umřít musíme. Za druhé: povinně že mzdy každému strhávají peníze a ty končí v bezedném chřtánu zdravotnictví, zdravotnictví vedeném jako v Kocourkově! Za třetí: z peněz daňových poplatníků lékaři zdarma studují a to včetně cizinců zejména ze Slovenska... Tohle by se mělo přestat dotovat, chceš být doktor, tak si to zaplať ze svého! -
Petr Jste vedle jak ta jedle. Nemoci si málokdo bude vymýšlet. Ty nemoci tu prostě jsou,jsou tu tuny závadných a některé život ohrožující potraviny z Polska,všude se to hemží auty s nápisem TDI a okouřeným zadním nárazníkem(rakovina na 4 kolech),stres taky není prospěšný...Problém jsou především lékaři.Ti schopní jsou už dávno na západ od našich hranic.Tady jsou už jen ti co léčí a nikdy nevyléčí.Z naší rodiny jsou už 2 chlapy po smrti,protože podstoupili operaci kýly.Jedna operace byla laparoskopicky.Bohužel obě operace skončily smrtí.Nikdo se neomluvil,nikdo z lékařů s náma nechtěl mluvit a schovali se před náma.
-
-
Věrka Naše "zdravotnictví" bude naříkat donekonečna. Nadělali pacienty ze všech lidí - honí nás na "preventivní prohlídky" za účelem najít sebemenší záminku proč nás začnou dopovat práškama a teď fňukají. Vždyť to chtěli a chtějí! Prášky samozřejmě nepomáhají (nebo jenom na chvíli), zato neduhům a nemocem z z jejich vedlejších účinků se daří, to dávno vědí. A hned mají koho " léčit" - předepisovat další chemii, vyšetření, opakované operace, většinou zbytečné, zpackané, hned mají pseudovědci o čem předraze bádat, vymýšlet drahá (a neúčinná) léčení, nové léky, nové přístroje, nové postupy atd atd. a jenom, celý národe, co nejvíc stonej! My si potřebujeme mastit kapsy, my vás, pacienti, potřebujeme! Vy lidi nemůžete být zdraví, co bychom si bez vás počali! Ať jdou do háje s takovou politikou. Doktorů a personálu je DOSTATEK, peněz ve zdravotnictví je DOSTATEK. léků-pomalých zabijáků je NADBYTEK!! Jen si, lidičky, všímejte těch reklam všude na každý prd, proti prdu, na tichý prd, proti tichému prdu... A co nestačí s lidským zdravím udělat ta jejich chemie, na to jdou přes reklamy: Na rakovinu všeho možného, ADHD, Alzhaimra, na všelijaké opičí nemoci, všude se o tom mluví, píše, rokuje, dopodrobna popisuje...protože vědí, co dokáže udělat s lidmi také sugesce. A přitom pořád budou naříkat, jak je jich málo, jak mají strašně moc práce, strašně moc odpovědnosti, a samozřejmě strašně málo hlavně PENĚZ a volného času. Celý život jsem byla zdravá, nevěděla, co je rýma,kašel,chřipka, neschopenka. K dr. jsem musela až před důchodem s naštípeným kotníkem - a toto banalitou všecko začalo. PO 20 letech prý nutného léčení už nakonec úplně všeho jsem skončila na vozíku a s 30ti prášky denně. Až jsem se nas.ala - a DOST! Prášek mám 1, protože mi vyoperovali i štítnou žlázu, na ostatní se.u, opět začínám chodit - a bude líp - uzdravují se mi postupně všechny systematicky a záměrně ničené vnitřní orgány. Jsem zvědavá, na co jednou umřu, když už nevěřím doktorům, jedu si, jak jsem byla zvyklá a je mi čím dál líp. Ať jde celé ufňukané zdravotnictví do háje zeleného!!!Hlavně ti ufňukaní chlapi-doktoři a ti jejich kancelářští, ti jsou nejhorší. -
Lukáš Pospíšil Dobrý den, ano Věrka to shrnula výstižně. Zdravotnictví v ČR je tunel, penezovod a vyrábí tudíž pacienty, nemoci a závislosti. Z pacientů dělá narkomany. Ano akutní péče, chirurgie a některé další části našeho zdravotnictví pomáhají, ale to je minoritní jev. Majoritní důsledky jsou nesamostatnost, kontaminace, devastace a zneužití původního poslání. Beneficienti totiž nejsou pacienti ale firmy jejichž zisky rostou symetricky s počtem pacientů a naopak. Žijeme v době, kdy se systém živí sám sebou a stravuje vše živé. Nechodit k lékaři, přijmout plnou odpovědnost za zdravi vlastní i ostatních tak, aby jsme nebyli lapeni do pasti, zachovali si zdraví rozum, stejně nikdo z nás svůj život nepřežije, důležitější je žít a ne být nemocný, což být většinou nemusíme. Vhodné potraviny a životospráva je víc, než všechny recepty na chemii. Děkuji -
Zdislava Má pravdu, předsedo, s...e na běhání po doktorech, akorát vás zlikvidujou. Vím, o čem mluvím, x let jsem tam dělala ficku pro všechno - zdravotní sestru. A nakonec mi v nemocnici jedna k...a doktorka zlikvidovala manžela. Bylo mu 55 let. -
Petra A jakym zpusobem ty organy nyni lecite, pani Verko? A vysledky mate pocitove nebo i nejak laboratorne overene? -
Jarmila Kolkova Velmi hezky napsané a pravdivě,praciji ve zdrav. -
Lukáš Tohle Vám nevěřím. -
Valerie To je blabolu napsano.Ach ju.Vazeni ze jde zdravotnictvi ke dnu a vypada tak jak vypada to je zasluha vas hypochondru.Je s podivem ze sestry i lekari zvladaji napor tech co to berou jak sport.Zachranna sluzba vozi opilce a ruzne blbosti jen aby si na ne nekdo nestezoval.Drive platilo ze na odborne ambulance dojde ten kdo ma doporuceni praktika ale opak je pravdou Na odborne ambulance se chdi s kdejakou blbosti a skoro kazdy chce neco predepsat na bolest apod.Zachranka vam v pul treti v noci priveze blba,ktery ma dva dny trisku v palci a ono ho to boli pry tak ze si zavolal sanitu.Ale ze by sel za praktikem to pry nestihl.A chvili na to co ho dovezou prijede jeho manzelka s autem.A takto vypadabohuzel.Dala by se napsat kniha.Takze ne vse svadet na lekare a sestra ale chce to zacit u sebe.Ja rikam davno nestaci pojisteni co vam srazi z platu.Kazdy by to mel zaplatit a pak at si zajde na pojistovnu ,jestli mu to uzna a vrati.Jen tito pacienti prispivaji k tomu ze zdravotnictvi vyhazuje penize a lekari a sestry jsou leda tak znechuceni.Toto je realita toto jsou vyhozene penize a pak az jdenou nebudou muzeme podekovat temto co toto denne zneuzivaji.Je hezke jak by se to dalo popsat i jinak.Kazdy den v tydnu se da popsat co to bude.V patek opilci apod.V sobotu a nedeli ti kterym se nechtelo cekat u praktika a zatezuji personal atd.Takze nez tu bude nekdo kritizovat zdravotnictvi a zdravotniky tak by se mel zamyslet sam nad sebou.Verte ze to je des co si lidi vymysleji a s cim chodi do nemocnic..A co se tyka tech starsich rocniku ti kdyz se nechaji dovezt do nemocnice tak u tech se jim rekne proc prijeli kdyz uz to je tak spatne,meli prijet driv.A mlade prijde z hospody a boli ho bricho a hned chce osetrit.Asi tak.A kdo u toho pracuje ten to vi. -
Tomáš Maškulík Pre praktika ( z čisto ekonomickeho pohľadu ) je lepšie mať samých zdravých ľudí, ako každému predpisovať kopec liekov. Tak prečo by som si zo zdravých ľudí robil pacientov, ktorým by som musel pravidelne niečo kontrolovať ? Vačšina civilizačných nemocí ( cukrovka, vysoký tlak alebo cholesterol ) má na prvom mieste režimovú liečbu ( dieta, pohyb, redukcia hmotnosti u obéznych, ..... ) a až potom lieky. A tie prášky nie su všemocné. Napr. keď sa bude diabetik prežierať sladkým, tak mu cukor do normálu nedostane ani trojkombinácia práškov ( možno až inzulinova pumpa ). Naopak mal som pacienta, ktorý išiel do seba a začal sa chovať tak, ako by sa mal a z 3 liekov na tlak mu ostalo pol tabletky ( ktora mu bude časom asi tiež vysadená ). Keď je tlak ( alebo cukor alebo cholesterol ) vysoký, tak lieky pridávam. Keď je nízky, tak uberám. Je na pacientovi, ako sa k tomu postaví. Aj keď treba povedať, že sa občas nájdu aj takí, co žijú zdravo a režim dodržujú a aj tak lieky potrebujú ( asi genetika ). Doktorov je možno dostatok, ak by pacienti čerpali jeho prostriedky rozumne ( napr. aby nechodili s bolestou chrbta rovno na neurologiu ale začiatok liečby nechali na svojho obvoďáka ) . Peňazí by malo býť cca 10% HDP ( čo priznal aj premiér ), ale jem ich tam iba 7,5% ( niektoré údaje hovoria iba o 6,8% ). K Vašej medikacii sa radšej ani vyjadrovať nebudem.
-
-
Janíček no, ono předvídat a zvláště budoucnost je velmi ošidné - na Václavském náměstí byl vybudován dokonce v době předsametové Prognostický ústav - nevzpomínám si, a ani zaměstnanci tohoto ústavu si nevzpomínají, že by předvídali roky po Sametu - ani to nikdy nezveřejnili - Londýn předvídal koncem 19. století nemožnost života, protože ve městě bylo 4 milióny koní a jenom úklid po nich měl ve 20. století zlikvidovat jakoukoliv jinou profesi - New York měl být v té samé době pod houstnoucí pavučinou drátů tak, že by nebylo ve dne vidět na oblohu - počátkem 20. století mělo být nad Paříží ve vzduchu tolik vzducholodí, že byly balony s obsluhou určené jako semafory - v Atlantiku a Pacifiku měly být vybudovány obrovské ostrovy, aby letadla měla kde doplnit pohonné hmoty, umožnit vystřídat posádky a odpočinek pro cestující - rakovina měla pod vlivem kapslí s radiem být už počátkem 20. let vymýcena, antibiotika měla zvítězit nad obrovskou plejádou nemocí a viry díky chemii byly na cestě do zapomnění - o trojrozměrném zobrazení, o chirurgických robotech, o počítačové diagnostice a biologické léčbě ani nemluvě - ono totiž jen tak projektovat současnost do budoucnosti je opravdu obtížné …. jak uvádím na začátku - předvídat a zvláště budoucnost je velmi obtížné - tak Zdar ! -
vlad Jak to, že bohatý kapitalismus nemá peníze na zdravotnictví? Zlatí komunisté, ti to dělali mnohem lépe a bez dluhů. -
Andy Kapitalismus nemá peníze? Žiji v Bavorsku a momentálně ležím po úrazu už skoro měsíc v nemocnici. České zdravotnictví by sem mělo jít na školení. Německé zdravotnictví resp.pojištˇovny hospodaří s přebytkem, tak tu nemelte kraviny. -
jarda Mít tu zdravotnictví jako za komoušů, tak není třeba řešit důchody, řada lidí by se jich nedožila, či ho pobírala jen krátkou dobu, v Rusku, kde je zdravotnictví podobné co bylo se např. muži dožívají průmerně tak okolo 55 let. -
AO A jak by se vám líbilo, že byste za socializmu nedostal léky např. na zelený zákal a oslepl, protože ty byly za valuty a jen omezene, nebo se nedostal na umělou ledvinu, protože jste nesplnil věkový limit a další potřebná kriteria. Takže vás komise odsoudila k smrti a nikoho to neudivilo. Totéž bylo s náhradami kloubů. Lékaři pracovali s věcmi na jedno použití opakovaně, aby vůbec měli s čím pracovat, a o technice raději nemluvím. Zažila jsem, že v nemocnici objednali přístroj z dovozu s náhradními díly, "odborníci" z plánování přístroj škrtli a dovezli jen ty náhradní díly za devizy. Tak bych byla ráda, kdybyste se vážili toho, jaké možnosti dnes máte a o čem se nikomu dřív ani nesnilo. A že to nikdy nebylo a není zdarma, to je snad jasné.
-
-
Iva Když by za každou cenu nebyli lékaři nuceni dělat vše elektronicky (recepty, neschopenky) tak by se na to nevykašlali. Dost jich odešlo z tohoto důvodu. Tak ať se teď nikdo nediví. Výjimka mohla být aspoň pro ty starší,co jsou okolo důchodového věku. -
Cleaner Jeden z - Za našich mladých let nebyly MOBILY ,Obžerství,Stav vyhoření atp -výsledek nepohyblivé ruce ,Tlustokožci (za nás prdi),velké pracovní vytížení .O těchto jevech se moc nemluví a při tom tyto budou nejvíc "zdravotnictví " vyčerpávat , nemluvě o dalších ,jako jsou potenciální SEBEVRAZI (opilci ,drogisti ,kuřáci atp).Proč někomu rozmlouvají "SEBEVRAŽDU "KDYŽ TITO DENNODENNĚ a to několik tisíc bez jakýchkoliv rozmluv páchají nejenom na svém zdraví -tisíce každodenních SEBEVRAŽD (dobře promyšlených a dotovaných jimi samotnými) a výdajů které se ani do budoucna nepodaří vyčíslit natož důsledky domyslet .Takže tento "systém "není pro lidi ,ale pro BYZNIS nesmyslných LÉKŮ a s tím souvisejících NEPODARKŮo dalším nemluvě .Proč je vydán zákon (nekouřit na zastávce ) a Policie ani nepokutuje -takže opět nic k ničemu a tak bych mohl psát romány -ne román !!!Nebrečte když to mléko ROZLÉVÁTE a držte nejen ono známé když nutíte do studia plno NESMYSLŮ které žádný "študující" V ŽIVOTĚ NEBUDE POTŘEBOVAT !!! Chceš -li být doktorem tak se uč chápat tělo a s tím související problémy a ne nepotřebné zbytečně zatěžující malou kapacitu MOZKU (asi 10procent ). Jó až bude 20 pak tam nahažte i ty spousty nesmyslných -nepotřebných . -
jarda Až budeš mít vážnější zdravotní problém, tak nevopruzuj u lekářů a jdi do sebe cpát bylinky či čínskou medicínu aby jsi nezatěžoval veřejné zdravotnictví a šel/šla brzy na krnov.
-
-
Mili Tady v diskuzi je to zase jak v Hlupákově.... -
Petr Je to prosté,místo 14 vrtulníků z USA mohly peníze jít do zdravotnictví.Tohle rozhazování peněz na Pandury,Gripeny a další blbosti je trestuhodné a tem kdo tyto nákupy nařídil má jít hned do tepláků na Mírov.Je jasné,že malá domů zase zvítězila a pár "lepšolidí" si přilepšilo na vánoce. -
Jan Za to může pošahaný USA.Trump začne křičetřt , že když nebudem plnit 2% HDP tak nám zvedne daně,cla apod. Přitom sami nedodržují klimatickou dohodu, která je pro život důležitější každým rokem.Oni klidně chcípnou ale zbraně a náboje se budou dělat pořád.Stačí zaklepat kostlivcem , že nás napadne rusko nebo čína nebo KLDR.A ostatní na to skočí. -
jarda Hlupáčci, jděte si na parlamentní listy a nevopruzujte tu.
-
-
Jan Do prčic jak se můžu připojistit už teď platím penzijní a výjdu tak tak.. Každej nemá 50 000 jak doktoři. -
nic to není jen o lékařích s 50 000,- Některým lékařům je i 50 t. málo a musejí mít víc. Dále léky - výrobce léků Zentiva byla údajně prodána. Proč si prodáváme takto důležité firmy. Nyní chybí dost léků na trhu a budeme je draze kupovat. I ty co jsme si dovedli vyrobit sami. A kde jsou peníze z prodejů státních firem když máme pokladnici prázdnou? Sprostě nás rozprodali, celou republiku a teď brečí že na nic nemáme. Panáčkové na hradě asi špatně hospodaříte.
-
-
ola dodatek: Zvýšit HDP do zdravotnictví ze současných cca 7%, co jde na zdravotní péči na průměr v EU - 9% by znamenalo za ty 2% dát 100 mld Kč, a nedejbože na německých 11%- 200mld Kč navíc. Nyní je to cca 330 mld Kč, tedy asi 1250 Euro na občana na rok, což je 3x méně než např. v Rakousku, přičemž u nás je nejnižší spoluúčast-13%( doplatky za léky + zuby). Když pan profesor Dušek říká, že je dobře, že se zvýší o15% počet studentů, tak ale zapomíná, že 1/3 studentů nastoupivších do1. ročníku lék. fakulty, tak toho nechá, prostě tu školu nezvládnou. Při navýšení o15%, jich dostuduje tedy cca 5%. Po ukončení ale nebude, kdo jich bude moci dále vzdělávat a absolventi budou jednou nohou v kriminále( tak jako např. ta mladá lékařka z ORL v Pardubicích). Krize je hluboká. Hlavně personální. Přes 20 let nikdo z politiků s tím nic nedělal a současná vláda je stejná. -
jarda Ta lékařka z Pardubic se stala obětním beránkem pro veřejné mínění, to leccos vypovídá o týhle zemi.
-
-
Mili No to, že paní Věrka výše ví, že se jak dostatek lékařů a personálu i dostatek peněz v systému, to jistě pana ředitele ÚZIS Duška uklidní a příště bude ve svých vyjádřeních optimističtější. Mne to bezpochyby uklidnilo. Když to ví paní Věrka, ví to každý a určitě to je pravda. Jak jinak. Také její shrnutí, že preventivní prohlídky jsou zhola zbytečné, je velice pádný a evidentně daty podložený argument. Čím člověk o problematice ví méně, tím více se cítí být povolán se vyjadřovat a kritizovat..... -
Irena Pokud máte na mysli prohlídky, kde se Vám změří tlak a poslechnou plíce tak takové dokáží odhalit bezpochyby úplně všechny neduhy. -
Milena No paní Ireno - jde samozřejmě o to, jak pečlivě se ta prohlídka dělá. Taky jsem svého času kamarádce zdravotní sestře říkala, že mi je nějak divně, ale že celý život mám nízký tlak, tak mne změřila a ejhle - mám hypertenzi. Preventivní prohlídka má jistě svůj smysl, ale jistě máte pravdu, že bezpochyby neodhalí všechny neduhy - ale některé odhalit může a jde o to, že mnohdy včas.
-
-
Pacient Můžete psát hloupé komentáře, ale čísla jsou neúprosná. Systém setrvačností a díky posledním obětavcům, ještě funguje, ale kdo se o nás pak postará? -
Irena Paní Mileno, já osobně mám těch neduhů celou řadu a věřte, že prohlídka, která trvá sotva pár minut nic závažnějšího odhalit nedokáže. Snad jen ten tlak, který stejně léčit neumí jako všechno ostatní. -
Mili Systém je nepřátelský vůči zdravotníkům, tudíž zákonitě se stává nekomfortním i vůči pacientům. A odpovědné lidi to prostě nezajímá - pan ministr se s lékaři prostě ani nebude bavit, na sjezd ČLK nedorazí ani nepošle náhradu - nechávají to vyhnít a tváří se, že je vše v pořádku a bohužel jsou v tom podporováni i pacienty samými - viz tato neutěšená diskuze. Tak jak to může dopadnout? Stávající ignorance to fakt nevyřeší. V nemocnicích pracují přepracované sestry, unavení lékaři - perspektiva zlepšení situace doslova v nedohlednu, nikoho to nezajímá. Na stále více práce méně lidí, administrativa jen kvete a lidi vadnou (zdravotníci i pacienti). Tak prostě lidé ze zdravotnictví budou odcházet - starší do důchodu, mladší v lepším případě do ambulantních zařízení, v horším mimo obor nebo do zahraničí a nikdo to nezastaví. A ani nechce, protože není problém a tak se to bude točit v kruhu, až..... -
AP Ano, je to tak. Vláda nechce řešit systém, řeší sama sebe. Nutné jsou reformy: Ve zdravotnictví, školství, ve vzdělávání zdravotníků, ve financování. Necpat peníze jen do nových přístrojů, budov (tam se případné úplatky ztratí nejlépe), je třeba myslet na to, aby měl kdo ty přístroje obsluhovat a aby v těch budovách bylo dost personálu. Jak může reformu řešit člověk po škole bez praxe a politicky zvolen na 4 roky, jakou asi může implementovat novou koncepci do zdravotnictví? Než se rozkouká, jde z kola ven. No a ono ani víc let by nepomohlo, viz jiná ministerstva.....V čele ministerstev by měli schopní manažeři a ne neschopní politici....Bude to chtít někdo změnit, dokud to nepadne?
-
-
colos Jo jo, ale smutné na tom všem je to, že to není jenom zdravotnictví. Každý nás tady 30 let opíjí svobodou, což je důležité a nechci to zpochybňovat, ale na ostatní se každý ve vládě vysr..l. Spoustu věcí nikdo neřešil a s rozhádanými politiky do budoucna ani nevyřeší. Když vidím zdravotnictví, tak to je groteska sama o sobě. Když ležíte na pokoji, tak vidíte jak sestry nevědí co dělá levá a pravá ruka, před operací a nástupem do nemocnice Vám řeknou hlavně nepít a nejíst a když před operací se Vás zeptají zda jste si ráno vzal prášek který mám každý den brát, tak se s nimi hádáte, že mi bylo žečeno nástup na LAČNO.......a když si onen prášek v nemocnici chcete vzít, tak nemocnice zjistí že onen prášek Letrox na štítnou žlázu ani nemají............to je doslova všechno GROTESKA..........a to když jsem odcházel, tak jsem si ještě musel koupit léky za 600 kč.........Nic ve zlém ale kdysi uváděl herec Milan Neděla pořad KOMIK a JEHO SVĚT, tohle je něco podobného. -
ola A to vas prosim tech 600 kc zruinovalo? Vite, ze za 1 den hospitalizace pricmrnda zdravotni pojistovna mene, nez Vy zaplatite ve 3 hvezd. hotelu?
-
-
p Nikdo nechce řešit ceny všeho ve zdravotnictví. Dražší přístroje, léky atd. Zdravotnictví je skutečná černá díra a bude to ještě horší? A to ještě jde? Systém připojištění není pro běžný pracující národ použitelný. Ceny bydlení, potravin, spoření na důchod a k tomu další náklady na připojištění ? A z čeho se to bude platit? Zdravotní sestra má cca. 2x vyšší plat než např. jeřábnice, která je jedou nohou v kriminálu, v kraválu, prachu atd. Hrubý plat 14000. Na straně druhý jsou tlaky na zrušení minimální mzdy. Pak nebude jisté už vůbec nic a po měsíci dřiny se člověk nezmůže na zaplacení bydlení ? Asi to chce povstání lidu, protože tímto směrem jsme vyrazili zpět do středověku. -
Honza Hlupáci stále píší, kolik mají zdravotníci peněz. Proč je tedy lékařů a sester stále méně a stárnou? Řešení krize by pomohla vyrazna spoluúčast ,která by přinesla více peněz, a omezilo zneužívání péče.Platy by musely stoupnout tak, aby o práci ve zdravotnictví byl opět zájem! Ministr by měl přestat lakovat vše na růžovo! -
Irena Pokud má někdo pocit, že jsou zde všichni hlupáci tak by měl především začít u sebe. Proč je méně lékařů? Protože odcházejí jinam za lepším to není nic nového. Proč stárnou? Protože to je běžný biologický proces. S výraznou spoluúčasti můžete začít u sebe. Většina pracujících odvádí tolik peněz, že je ani nevyčerpá. -
Mahas ale peni Irenko, co to placate? :-) Za posledni mesic , jen ten mesic, vaseho zivota, pokud neumrete na miste pri infarktu, mrtvici ci autonehode, spotrebujete to, co jste do systemu odvedla od prvni vyplaty... Takze to predtim byste mela platit kompletne cash, ze?
-
-
Honza Odcházejí i jiné profese,ale ne v takovém množství, proč? Důležitá jsou jedině čísla, ne pocity nebo přání. Zpráva ředitele UZIS je jasna,vychází z přesných čísel,to ,co nastane,je jistota,žádné strašení ! Zkuste už teď najit zubaře, nebo pediatra. Kdyby vsicni lekari v penzijnim věku skončili a lékaři v nemocnicích přestali s nezákonným přesčasy, tak se systém zhroutí už teď ! -
Irena Vážený Mahasi, nevím proč bych měla plácat. Vy zkuste začít tím, že se nejdříve naučíte psát. Pokud si myslíte, že je vůči nám zdravotnictví až tak štědré při infarktu nebo mrtvici tak to jste asi opravdu mimo. Něco o službách vím a věřte, že je to o něčem jiném. Proč v těchto případech většina lidí zemře když je zde na místě taková snaha a velkorysost. -
BR Vy máte informace o tom, že by "většina lidí" při akutním infaktu nebo mrtvici u nás zemřela? To je hned poznat, že jste odborník z oboru.Z jakého zdroje prosím čerpáte? JPP? Určitě máte ucelenou a jasnou představu o tom, jak si stojí péče o akutní infarkty v ČR vůči zbytku Evropy, jaká je v ČR dostupnost PCI center a urgentní PCI (srdeční katetrizace). Určitě budete přesně vědět kolik procent lidí u nás zemře na akutní IM v rámci nemocniční péče. Tak schválně. -
Mahas ten blud o vetsine, ktera zemre na infarkt ci mrtvici, jiste umite dolozit statistikami z UZISu ci OECD? Proto mame iktova centra, kardiocentra a doktori naprosto zbytecne delaji invazivni zakroky ci trombolyzu, ze? :-) BTW vinikem infarktu a mrtvice je v 95% pripadu sam pacient, neb je to vysledek jeho zivotniho stylu, pokud je etiologie ischemicka, ze? Kdyby hloupost nadnasela, parkujete na obezne draze Marsu a dale
-
-
BR Aby jste se nemusela trápit hledáním neexistujících pověr, odcituji vám úryvek ze zprávy OECD z roku 2017: "Úmrtí na akutní infarkt myokardu a cévní mozkovou příhodu, které je možné odvrátit léčbou, výrazně ubylo po vytvoření specializovaných center pro kardiovaskulární onemocnění na konci minulého desetiletí. Třicetidenní úmrtnost na akutní infarkt myokardu dokonce zaznamenala jeden z nejprudších poklesů v EU a v roce 2015 dosáhla nejnižší úrovně 6,9 ze 100 pacientů. To je méně než v Německu (7,7), Rakousku (7,4) a ve Spojeném království (7,2)" -
Irena Nemám informace jaké Vy považujete za věrohodné. Mám informace od zdrojů mně dosti blízkých . Samozřejmě nevím přesně kolik procent lidí zemře na akutní IM , za to vím v jakém stavu následně přežívá a jak dlouho. Ještě o něco horší to bývá v případě mrtvice. Takže o skutečném vyléčení může být řeč jen opravdu výjimečně. Pokud bych toto měla absolvovat, tak sama za sebe bych raději zvolila rovnou patologii. -
BR Vážená dámo, jste typickým příkladem demagogie zaměňující příčinu a následek. Za všechno můžou doktoři ! Evidentně ani o té následné kvalitě života nic nevíte. Možná znáte 2-3 případy z blízkého okolí, pak je ovšem lepší nezevšeobecňovat a nešířit bludy a místo toho alespoň napsat "podle mého názoru..." Kdybyste chápala patofyziologii rozvoje akutní mrtvice, tak byste věděla, že šance na 100% uzdravení má jenom minimální část pacientů, protože z pohledu nároků mozku na kyslík a živiny se hold za tak krátkou dobu nepovede obnovit adekvátní průtok krve do mozkové tkáně. To není vina doktorů v Česku, že mozková tkáň odumírá do 5 minut od zástavy přítoku krve - kupodivu to probíhá stejně i v Americe a třeba i v Rusku - abych byl politicky kortektní. U srdce je situace příznivější, srdce vydrží o poznání déle a výsledek je přímo závislý pouze na chování pacienta, t.j. za jak dlouho si zavolá pomoc. Tam se plné vyléčení bez jakýchkoliv následků dá počítat na desítky procent. Pokud si někdo zavolá RLP po 12 hodinách běžícího infarktu, těžko se může jakýkoliv doktor vrátit v čase a odumřelou srdeční svalovinu mu zachránit. Zkustě se dovědět více o objektivních příčinách nemocnosti. Taky o tom, jak fungují chorobné procesy a co lze a nelze zvrátit, jaké jsou obvyklé příčiny rozvoje infarktu a mrtvice. Co se týče té vaše zmínky o patologii, to je samozřejmě vaše volba a zcela legitimní a já Vám moc fandím, že máte v tomto pevný názor. Naprosto stačí v rozhodnou chvíli nikam nejít resp. nevolat si pomoc a přirozený průběh onemocnění bez lékařského zásahu má vysokou šanci na fatální průběh. Ono totiž lékaři jsou psychopati, co zvrhle chodí do práce i o víkendech a vánocích a to jenom proto, že mají neutuchající úchylku nemocným lidem škodit a nic je netěší víc, než si vzít do péče nějakého chudáka a pořádně mu uškodit, zmrzačit, zabít - a ono to dá práci. Ale vy jste na ně vyzrála. Tak na to pamatujte a držím palce.
-
-
Lékař penzista Právě proto,že jsme léta pracovali bez řeči jako nevolnici, bez ohledu na naše rodiny,tak si na to všichni zvykli,a teď, když už pomalu odcházíme a mladí už to tak dělat nebudou ,tak se se vsichni vztekaji a mysli, že připomínám poslání lékařů, studia zadarmo a uvádění vysokých platů něco změní! Proč jsou tady se zdravotnictvím nejvíce spokojeni ti,kteří se léčili v cizině? Protože si péče váží, a vědí, že nic není zadarmo. -
Irena BR- Vážený/á pane/í,nevím proč bych měla zaměňovat příčinu a následek. Vůbec jsem nenapsala, že za všechno můžou doktoři, jen jsem si dovolila napsat, že skutečně vyléčit neumí prakticky nic. Věřte, že já jsem toho živým důkazem. Zároveň se však chovají jako všemohoucí , kteří ani v nejmenším nepřipustí, že by se jim cokoli vymklo kontrole a že by si s něčím nevěděli rady.Tím nemám na mysli jen infarkt nebo mrtvici. Také se bohužel nezřídka kdy dozvíme jak ten či onen zemřel nebo je trvale poškozen jen z nedbalosti, zanedbání péče což si doktoři samozřejmě vůbec nepřipouští.To, že pracují o svátcích a víkendech je dnes běžné v celé řadě jiných profesí. Na rozdíl od doktorů ani nedostanou často vše zaplaceno. -
Mahas ja psat umim, soudruzko, jen nepisu s nabodenicky, ale nevyrabim hrubky, tak jako vase malickost... hledejte :-), doktori vylecit umi, jenze to vyzaduje spolupraci pacienta. Treba takove bolesti zadicek, ze? Jenze cesky pacient je liny jak ves a jedine, co pozaduje, jsou masaze. Cvicit, to ne... A za mrtvici a infarkt si z 90% muze sam, neb jsou to takzvane civilizacni nemoci, ze?
-
-
BR Za své zdraví je primárně zodpovědný každý člověk a to chováním k sobě samotnému po celý po celý svůj život. Jedině to může oddálit vznik civilizačních chorob jako hypertenze, obezita, cukrovka apod. a prodloužit léta života ve zdraví. V případě, že dojde k porušení zdraví = nemoci, tak lékař není garancí toho, že se člověk uzdraví. Žádná taková garance totiž neexistuje a logicky ani nemůže existovat. Lékař má byt pouze odpovědný za správný léčebný postup, nikoliv za výsledek (tady tu větu doporučuji přečíst opakovaně, klidně 10x po sobě, než dojde k pochopení významu). Studium medicíny a lékařská praxe není o tom umět dělat zázraky na přání pacientů, ale naučit se postupovat při léčbě lidí v souladu s pravidly lékařské vědy. To, že se někdo neuzdraví, není chybou lékaře, jak si to mnozí myslí. Mnoho stavů a nemoci primárně vyléčitelných není, ale ti, co medicínu nestudovali, mají nezřídka pocit, že nemocný člověk je výsledkem neschopnosti (ve smyslu neumělství) a zejména neochoty lékařů jej vyléčit. Provést operaci technicky správně automaticky neznamená, že se postižený orgán / končetina zhojí bez následků. (a již zde máme obligátní, "oni mi to operovali, oni mi to zku....li"). Ovšem to je omyl. Pro mnoho stavů a nemocí byly vypracované doporučené postupy, které sa navíc v čase mění - jinak se "správně" léčil infarkt před 20 lety a jinak se "správně" léčí teď s rozvojem nových metod a léků. A je dost pravděpodobné, že se jinak bude "správně" léčit i za 10-15 let. Na mnoho nemocí a zejména kombinací nemocí žádné doporučené postupy neexistují, protože je ani vypracovat nelze a pak je samozřejmě na zkušenosti a schopnosti daného lékaře postupovat co nejvíce v souladu s možnostmi a znalostmi lékařské vědy, s přihlédnutím na velmi rozsáhlou individualitu pacientů zvolit ten nejlepší postup v léčbě. Stejné 2 případy se prakticky nevyskytují. A tak pouze jeden univerzální správný postup logicky neexistuje. Že lékaři "skutečně vyléčit neumí prakticky nic", je další z nepravd, které jste dnes použila. Podívejte se na statistiky úspěšnosti léčby nádorových onemocnění, zejména v ČR v posledních 20 letech. Podívejte se na snižování novorozenecké úmrtnosti, na léčbu autoimunitních a specifických onemocnění s rozvojem tzv. biologických léků. Na prodlužování průměrné délky života. Odkazuji na věrohodné zdroje jako již zmiňované hodnocení OECD. "Také se bohužel nezřídka kdy dozvíme jak ten či onen zemřel nebo je trvale poškozen jen z nedbalosti, zanedbání péče což si doktoři samozřejmě vůbec nepřipouští" - takže kažý by si měl umět obhájit správnost svého postupu, a pokud má o tom někdo pochbnosti, tak zde máme kontrolní orgány, které jsou zhusta využívány. To že lékaře kontrolují zase jenom lékaři je logické. Neumím si přestavit posuzování správných léřkařských postupů třeba zelináři nebo kosmonauty. A ta věčně omílaná mantra, že lékař lékaře nepodrazí, je naopak totální nesmysl. Jestli si myslíte, že lékaři jsou jedna velká navzájem se milující rodina, tak se moc pletete. Naopak důsledná prosfesionalita ve znaleckém oboru zachovává kvalitu a profesní čest celému řemeslu. Bohužel laici za každým neúspěchem vidí pouze a jenom chybu lékaře, ovšem neúspěch neznamená, že byl zvolen špatný postup. To, v čem asi medicína v Česku pokulhává, je fakt, že by se měli říkat věci rovnou na rovinu, natvrdo a bez okolků. žádné plané naděje, počítat vždy s nejhorším možným výsledkem. Neumíme - nevyléčíme - běžte domů a tam umřete! Takhle by to asi bylo lepší ? Hm. Anebo je lepší dát pacientům jistý pocit bezpečí a naděje, že jim přeci -
BR jen zkusíme umět pomoct. Je v tom nepochybně velké riziko finálního zklamání, ale i více lidskosti. Zkuste si odpovědet sama. Třeba v USA při nástupu k běžné operaci rovnou podepisujete formulář, zda si přejete resuscitaci a darování orgánů k transplamntaci - dodá vám to na klidu, když nastupujete na " banální" plánovaný výkon? Je to neosobní, striktní, suchá fakta. Každý může umřít - i při banálním výkonu. Vše je uděláno správně a pacient přesto umře. Sice jeden z milionu ale stane se to. Takže, názor je jedna věc, ale vyslovováním nepravd se zařazujete po bok reptalů, kterým není nic moc dobré. Každý si mohl vystudovat medicínu, být kouzelníkem a uzdravit všechny. Tak dobrou noc a pevné zdraví
-
-
Chirurg po 40 letech. Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat,ale to je to jediné, co s tím můžete dělat. Boží mlýny melou za to ,jak jste po léta zneužívali naši obětavosti a naivity. Bohužel to dopadne i na nás. Kdo nás bude léčit, tak,jako jsme léta léčili my? -
dr Mahas + BR nekrmte trolla! Irenu stejne nejvice potesi kdyz prijde do spitalu a neuvidi tam ty hnusne doktory co ji tak trapi. Ja jsem se taky rozhodl, ze na to prdim po tom co jsem zjistil, ze stavari co mi meli delat dum chteji za hodinu 2-3x tolik co vydelam ja. -
Penzista Dokud nebudou zdravotníci placeni tak, aby o tuto práci byl mezi mladými zájem,tak to bude stále horší. Staří postupně mizí. Dokud nebude výhodnější léčit, lidi než provozovat pohřební službu,tak to nemůže fungovat. -
Chirurg po 40 letech V televizi běží poděkování zaměstnancům Lidlu. Nám nikdo pořádně nepodekoval,a to jsem chirurgi věnoval celý život! Rodina musela jít stranou.To je taky jeden z důvodů, proč o naše povolání není dostatečný zájem. Co by to ministrovi udělalo, kdyby zdravotníků veřejně poděkoval? -
ola to by musel toho suprstar někdo vychovat ke slušnému chování. a co by se dalo čekat od zpěváka,co zpívá fu.k fou… https://www.youtube.com/watch?v=tlq4OLPYI4o
-
-
Chirurg po 40 letech. Slušné vychování bych už dnes ani nečekal, ale aspoň racionální jednání. -
Radiolog po 11 letech Pokud ve zdravotnictví nepracujete, můžete si tvrdit co chcete...není to relevantní. Že se tady medicína studuje “zadarmo”? Chcete mít dobře dostupnou péči? Uvědomte si, že odborníkem v oboru se zdravotník nestanete ze dne na den a rozhodně k tomu nepřijde zadarmo... čas jsou peníze, rozumíte? Netvrďte mi, že máme poslání... poslání má leda tak poslanec. A pokud řešíte pouze platy, tak se laskavě bavme o hodinové mzdě/odměně. Apropo, práce je dle mého subjektivního vnímání ve zdravotnictví čím dál víc a obecně ochota dělat “poslání” menší. Proč asi ? -
Starý a dále stárnoucí lé Za 15 let nebude šok, ale postupný konec,stačí si nakreslit graf stále stoupající věku lékařů. -
ola Teď je otázka, jestli koronovirus politiky přesvědčil, že s tím budou muset něco ( i nepopulárního pro voliče) dělat.