Hlavička
Zprávy -
18/03/2019

Bludné balvany: za homeopatii, hovory s vagínou i zaříkávání rakoviny

Čeští vědci letos opět rozdávali anticeny Bludný balvan za pavědu a klamání veřejnosti. Zlatý balvan si odnesl premiér Andrej Babiš a několik dalších politiků – kvůli homeopatii, léčbě bazénovou chemií nebo škodlivosti mikrovlnek. I další udělené ceny mířily do zdravotnictví.

reklama

reklama

Bludné balvany, anticeny za přínos „k matení české veřejnosti a rozvoji blátivého způsobu myšlení“ uděluje každoročně Český klub skeptiků Sisyfos. Vždy oceňuje tři jednotlivce a tři „družstva“. Letos se naprostá většina udělených cen týkala nějakým způsobem zdraví, medicíny a zdravotnictví.

Ačkoliv se jak ceny, tak jejich udílení i doprovodný komentář klubu nesou v humorném a satirickém duchu, leckdy se za nimi skrývají i životu nebezpečné lži, nebo dokonce aktivity. To je třeba případ členky republikového výboru Pirátů Daniely Bílé, která užívá preparáty CDS (v podstatě bazénová chemie) a na Facebooku doporučovala, jak s nimi léčit roční dítě.


reklama

Zázračná homeopatika, bazénová chemie a vražedné mikrovlnky 

Letos klub skeptiků uděloval Bludné balvany po jednadvacáté. Patrně nejvíc zaujalo první místo v kategorii družstev, kam se probojovala i výše zmíněná členka Pirátů. „Zlatý Bludný balvan získávají Tomio Okamura, Věra Adámková, Andrej Babiš a další hvězdy českého politického nebe za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy,“ napsali k tomu skeptici z klubu Sisyfos.

Tomio Okamura se nominoval a umístil kvůli svým blábolům o opičím moru, který údajně dokonce už zabil jednu Češku. Okamura touto lží podporoval své protiimigrační postoje. „To, že nemoc lékaři neznají a vyskytuje se pouze v dětské hře, není podstatné. Důležité je vyvolávat paniku a strach. Takže sdílejte, než to smažou!!!“ vysmívají se skeptici Okamurovi. Do „dream teamu“ vedle šéfa SPD zařadili i jeho kolegu poslance Radka Kotena, který veřejnost varoval před mikrovlnkami, protože je to podle něj „stroj, který nás pomalu zabíjí“.

V družstvu, které obsadilo první místo, je i lékařka a poslankyně za ANO Věra Adámková, která se na půdě sněmovny chlubila tím, že je certifikovaný homeopat. A kvůli homeopatikům se na první místo mezi družstvy vyšvihl i premiér Andrej Babiš. Loni v březnu v pořadu Otázky Václava Moravce veřejnosti sdělil, že bere homeopatika dokonce na křivdu.

Klub Sisyfos k tomuto ocenění uvedl: „Pokud jste si mysleli, že čeští politici jsou lidé racionální a řídí se moderními ověřenými poznatky, tak na to raději zapomeňte, vypláchněte se bazénovou dezinfekcí, dejte si homeopatika na křivdu a bacha na mikrovlnky!“


Mluvte se svou dělohou

I druhé místo mezi družstvy se týkalo homeopatie. Získala ho Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat za podporování odborné úrovně veterinárních lékařů v homeopatii jakožto alternativní metodě.

Třetí obsadila redakce časopisu Nová Regena „za pravidelnou dávku nepravd, pseudověd a mýtů“. Časopis ženám například doporučuje hovory se svojí dělohou a angínu označuje za blokádu páté čakry: „Jde o nějaký problém, který ten člověk chce vyjádřit slovně, ale když už to dostoupá do hrdla, řekne si, že to není vhodné něco takového říct, emoce se zablokuje, a trvá-li to dlouho a opakovaně, může to odnést štítná žláza, hlasivky, opakované angíny, krční páteř...“

Jako možnou léčbu mnoha potíží časopis nabízí plazmové generátory, ozónovou terapii, koloidní stříbro, astrologii a doporučuje „hadí sílu“ kundaliní nebo vyhýbání se elektrosmogu.


Rakovina pryč za 21 dní

V kategorii jednotlivců získal bludný balvan lékař Jan Šula alias Ian Sulla. Je sice ortopedem, ale tvrdí o sobě, že dokáže vyléčit rakovinu, roztroušenou sklerózu i autismus. Zdánlivě odborný kredit si zvyšuje odkazy na honosné instituty, které ovšem neexistují. Za pochybné praktiky i metody účtuje statisíce korun. Jméno si změnil po sérii reportáží několika médií, které ho usvědčily z šarlatánství. Sisyfos mu udělil zlatý Bludný balvan mimo jiné i za to, že si dědičně přisvojil doktorát medicíny a doktorát věd po svém otci a strýci. 

Držitel stříbrného místa v kategorii jednotlivců se za lékaře jen vydává. Příběh Michala „Shark“ Haška je o to děsivější, že se pokusil získat renomé i na vlastní matce, kterou „léčil“ z malobuněčného karcinomu plic, kterému nakonec podlehla. Podle Michala Haška ovšem selhala a odmítla se uzdravit.

Teď tento samozvaný onkolog, imunolog, psycholog a spinolog dokonce pořádá zájezdy do své „ordinace“ na Bali, kde slibuje za šedesát tisíc korun během jednadvaceti dní vyléčit rakovinu.


Léčitelka, koučka a vyděračka

Bronzový Bludný balvan získala Katarína „archanděl Uriel“ Kuňová. Je zakladatelkou gnostické sekty Avenna, která byla spojená s projektem Majáku Ptyč – obří betonové stavby za dvě miliardy na břehu Berounky. Zakladatelky projektu se ovšem rozhádaly a ze stavby určené pro konec světa bude zřejmě trezorové úložiště.

Sisyfos ovšem Katarínu Kuňovou, jinak také léčitelku a koučku osobního rozvoje, ocenil za něco jiného – loni ji soud odsoudil kvůli vydírání sedmnáctiletého chlapce. Ze syna svého známého chtěla vydíráním získat přiznání, že zneužíval svoji mladší sestru. Několik měsíců případ vyšetřovala i policie a jasnovidka a léčitelka Kuňová nakonec od soudu odešla s podmínkou.


Boj s tmáři je sisyfofská práce

Český klub skeptiků Sisyfos patří ke světovému skeptickému hnutí, které vzniklo už v roce 1976 v USA. Bylo reakcí na vzestup iracionality ve společnosti a o jeho vznik se zasloužily desítky vědců a filozofů, včetně několika nositelů Nobelovy ceny.

Český klub Sisyfos vznikl v roce 1995. Jeho název odkazuje na mytologického Sisyfa a symbolizuje přesvědčení zakladatelů, že je čeká sisyfovská práce. Klub se věnuje publicistice jak ve svém zpravodaji a na webu, tak v denním tisku, pořádá přednáškový cyklus Věda kontra iracionalita, připravil několik sborníků a knih a uděluje každoroční cenu Bludný balvan.


David Garkisch

Ilustrační foto: Sisyfos, Antonio Zanchi


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama