Hlavička
Rady a tipy -
29/11/2017

Aplikace Záchranka: užitečný pomocník v nouzi do mobilu

Chystáte se v zimě na hory? Nejen tam se vám může hodit aplikace Záchranka. Nově vás spojí přímo s Horskou službou. Především ale záchranářům určuje vaši polohu - pochopitelně i ve městě. Už ji používá skoro půl milionu lidí. Dnes představili její nové vylepšení.

reklama

reklama

Mobilní aplikace Záchranka je oficiální aplikací zdravotnické záchranné služby. Každý kraj v Česku je vybavený k přijímání nouzových volání skrze ni. V mobilních telefonech ji nosí skoro půl milionu lidí a tisícovkám z nich už v nouzi pomohla. Dnes autoři aplikace představili její plánované rozšíření, které se bude hodit především lyžařům, turistům, ale třeba i neslyšícím nebo prostě lidem v úzkých.

Aplikace Záchranka už teď plní důležité funkce. Po spuštění aplikace a stisknutí červeného tlačítka se na dispečink záchranky okamžitě odešle informace o vaší přesné poloze, zároveň se začne vytáčet číslo tísňové linky a vzápětí se vám ohlásí operátor záchranky.

V případě nehody tak záchranáři na dispečinku, v sanitce a dokonce i ve vrtulníku ihned znají vaši přesnou polohu. To se může hodit nejen když spadnete z kola uprostřed lesů nebo havarujete s autem na odlehlé neznámé cestě, ale klidně i uprostřed města. \""Pokud jste uprostřed budovy, určuje aplikace vaši polohu v okruhu do sto metrů. Jakmile jste pod širým nebem, jde už o přesnost na metry,\"" vysvětlil autor aplikace Filip Maleňák.

reklama


Poradí s nejbližší pohotovostí, lékárnou i defibrilátorem

To je sice zřejmě nejdůležitější efekt aplikace, ale zdaleka ne jediný. V osobním profilu si můžete vyplnit vlastní údaje, které mají záchranáři hned k dispozici. Jsou mezi nimi například jazyk, kterým hovoříte nebo informace o vašem zdravotním stavu. Třeba jestli se léčíte s diabetem, srdcem, plícemi nebo jestli jste nevidomí čí neslyšící. Záchranáři se s vaší anamnézou mohou už po cestě lépe připravit na zásah.

Kromě toho vám aplikace podle vaší přesné polohy nabízí nejbližší lékařské a zubní pohotovosti nebo lékárny a dokonce i umístění nejbližšího defibrilátoru. A najdete v ní i základní postupy první pomoci. Aplikace byla spuštěna loni na jaře a dosud přes ni přijali záchranáři 14 tisíc volání. Každý den ji v průměru využije 21 lidí v nouzi.


Zraněný lyžař? SMS dostanou horští záchranáři na mobil

Teď se chystá zásadní rozšíření aplikace. Její autoři to oznámili u příležitosti blížícího se Mezinárodního dne zdravotně postižených 3. prosince. Nikoli náhodou. V nových funkcích přibyde i vylepšení aplikace pro neslyšící. \""Zatím mohli neslyšící jen odeslat zprávu o své poloze a případně o tom, že neslyší. Operátora na lince neslyšeli a ten jim nemohl odpovědět. Nově ale může poslat potvrzující textovou zprávu, že pomoc je na cestě,\"" řekl Našemu zdravotnictví autor Filip Maleňák.

Nové funkce aplikace, které budou brzy spuštěny, z ní ale udělají skvělého průvodce i pro lyžaře a obecně turisty v horách. Dosud byla aplikace propojená \""jen\"" s dispečinky záchranných služeb ve všech čtrnácti krajích. Teď k ní  přibyde i přímé spojení na sedm dalších středisek Horské služby. 

\""Zraníte-li se na horách a přivoláte si pomoc, dostanou vaši zprávu s vaší přesnou polohou na svůj telefon všichni horští záchranáři v okolí,\"" popsal Filip Maleňák. I v tomto případě poputuje zpráva rovněž záchranářům - anebo si můžete vybrat a oslovit přímo jen Horskou službu. Lyžaři kromě toho v telefonu najdou rady, jak se chovat na sjezdovkách a při lavinovém nebezpečí.


Diabetik? Kardiak? Astmatik? Záchranáři to zjistí už na cestě

Novinky se ale týkají i případů nouze ve městech. I když záchranáři znají vaši adresu, nemusejí například vědět, v jakém patře bydlíte. I tuhle informaci budete moci ve svém osobním profilu nastavit. Nově vám aplikace také umožní označit z předvoleb stručnou povahu vašeho volání, tedy jestli se stala nehoda, jestli jde o zranění, srdeční nevolnost a podobně. 

Také budete moci v aplikaci vyplnit rodné číslo. Ani to není bezúčelné. \""Pokud máte v nějaké nemocnici záznam pod svým rodným číslem, záchranáři se k vaší podrobné anamnéze dostanou už po cestě k vám,\"" uvedl výhody novinky autor aplikace.


Jak aplikaci používat?

Nová vylepšení budou v aplikaci Záchranka k dispozici od ledna, ale využívat ji můžete už teď. Podrobný popis všech funkcí i návod na stažení aplikace najdete na webu zachrankaapp.cz. Pro využití všech funkcí se jednoduchým postupem (odesláním SMS) registrujte pod svým jménem a telefonním číslem.

Pokud by se vám někdy stalo, že odešlete nouzovou zprávu omylem, nic hrozného se neděje. \""Jen nepokládejte telefon, protože zpráva už byla odeslána. Počkejte na operátora. Ten vám řekne, že se nic nestalo a že jste si aspoň vyzkoušeli, jak příště pomoc přivolat,\"" doporučil Filip Maleňák, který aplikaci vypracoval ještě jako studentskou bakalářskou práci. Dostupná je pro mobilní telefony se systémem Android, iOS a Windows.

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama