Hlavička
Zprávy -
12/07/2018

Jak mění KSČM s ANO zdravotnictví? Bude bez peněz, zaznělo ve sněmovně

Česko má vládu ANO a ČSSD s podporou komunistů. Po patnácti hodinách diskuse jí silou 105 hlasů vyslovili poslanci důvěru. Opozice kritizovala nejčastěji roli komunistů a jejich vliv. Došlo i na zdravotnictví, kde podle poslanců komunisté zaškrtili nutné změny a reformy.

reklama

reklama

Shrnutí včerejšího maratonu debat ve sněmovně je jednoduché: šlo v drtivé většině o kritiku ANO, ČSSD a také faktu, že jejich společná vláda se opírá o podporu komunistů, kteří tak získali v moderních dějinách Česka dosud nebývalý vliv. Na obranu vznikající vlády nevystoupil téměř nikdo.

Protože hlasy komunistů pro vyslovení důvěry vládě Andrej Babiš potřeboval, musely z jeho strany přijít vůči nim nejrůznější ústupky. A zdaleka nejde jen o diskutované zahraniční mise českých vojáků nebo obsazení lukrativních postů ve státních firmách komunisty. Několik poslanců v této souvislosti zmínilo i české zdravotnictví.


reklama

Svoboda: Bez peněz neexistuje pro zdravotnictví řešení

Zřejmě nejzásadnější projev, který spojil novou vládu, zdravotnictví a vliv komunistů, přišel od poslance ODS, někdejšího primátora Prahy a lékaře Bohuslava Svobody. Ten před poslanci popsal vlastní zkušenost s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Dohoda s komunisty, že novou vládu podpoří, podle Svobody vedla k radikálnímu obratu názorů mladého ministra. Už neprosazuje připojištění a spoluúčast pacientů, což bude mít podle Bohuslava Svobody zásadní dopad na české zdravotnictví. 

„Všechny tyto věci zmizely prostě proto, že proběhla nějaká koaliční dohoda a komunisté si něco prosadili. Je to koaliční princip, nebo korupční princip? Já nevím. Ale velmi dobře vím, že pokud opustíme hledání možností, jak získávat do zdravotnictví více prostředků, nemáme pro zdravotnictví žádné řešení, protože ty prostředky prostě nebudou. Bude jich zase čím dál tím míň, protože zdravotnictví bude stále dražší a dražší, je to tak na celém světě, a my budeme stále nemocnější a nemocnější,“ řekl na adresu ministra zdravotnictví a nové vlády poslanec Svoboda.


Co s chybějícími doktory, ptal se poslanec a lékař Svoboda

Svoboda ale nezůstal jen u financí. Zmínil i kritický nedostatek lékařů, který se navíc bude „prudce a radikálně zhoršovat“. Upozornil, že plán vlády na navýšení počtu studentů medicíny nestačí. „Efekt tohoto rozhodnutí se objeví za osm až deset let. My máme nedostatek lékařů teď, v tuto chvíli. Je to zase něco, co zní velmi dobře, ale vlastně to v tuto chvíli nic neřeší. Má otázka je, co bude zítra, co bude pozítří?“ uvedl před poslanci lékař Bohuslav Svoboda.

„Pokud chce vláda něco prosadit ve zdravotnictví, musí to udělat druhý den potom, co nastoupila. Musí to mít nachystané, protože vždycky to bude mírně řečeno nepopulární a vždycky ta vláda, když to neudělá hned, tak najednou začne vidět na další volby a na to, že by zase mohla něco slíbit a neudělat to. A pak už se to nikdy nestane. To je problém, který mám, který dovedu definovat, a když si to čtu v těch ostatních oblastech, všude vidím ten prst komunistické strany, jak tam prosazuje svoje myšlenky,“ dodal Bohuslav Svoboda. Jeho celý projev najdete zde.


Stanjura: Stíhaný Babiš není pro Vojtěcha problém

Zdravotnictví zmínil ve svém projevu také šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. A narazil na zajímavý precedens a zjevné měření dvojím metrem u ministra zdravotnictví Vojtěcha.

„Odvolal ředitele nemocnice, kterého sám jmenoval, z důvodu, že je trestně stíhaný. Pochvala, pane ministře, opravdu. Mám dvě konkrétní otázky. Měl by tento princip platit i pro člena vlády? A druhá: Měl by tento princip platit i pro předsedu vlády, když platí pro ředitele nemocnice? Odpověď ani neočekávám,“ upozornil Stanjura. Více o postupu a výrocích ministra v článku: Ministr Vojtěch odvolal stíhaného ředitele. Stíhaný premiér Babiš nevadí.


Stanjura: Zaměstnavatelé za Babiše zaplatí nemocenskou

Zbyněk Stanjura také upozornil na další kontroverzní bod v programu vlády – zrušení karenční doby, jinými slovy znovuzavedení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Zaplatí to totiž zaměstnavatelé. Více v článku: Boj o nemocenskou za první tři dny. Zaměstnavatelé se bouří, zaplatí to oni.

„Mohl bych se ptát, kde je v programovém prohlášení vlády snížení odvodů pro zaměstnavatele ve výši 2–5 % podle vývoje ekonomiky. Nula! Zato těm zaměstnavatelům na oltář toho, že Andrej Babiš bude premiérem, dáte zrušení karenční doby,“ uvedl Zbyněk Stanjura.


Je pro Faltýnka ministr Vojtěch chlapec, nebo muž?

Jen na okraj připomněl Stanjura i vystoupení druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka v ČT. Ten se opřel do Jakuba Michálka (Piráti) kvůli jeho věku ve chvíli, kdy Michálek upozornil na trestní stíhání premiéra kvůli kauze Čapí hnízdo. Faltýnek se ho vzápětí optal, kolik mu je let. „To není možný, aby tady takový chlapec říkal takové věci,“ reagoval tehdy Faltýnek.

Zbyněk Stanjura proto před poslanci připomněl i nízký věk ministra zdravotnictví Vojtěcha (31). „Vidíme i tragikomické prvky – mladý ministr zdravotnictví. Pozor, když má mladý člověk správnou stranickou knížku, tak může mít i velkou vládní funkci, kdežto když nemá mladý člověk tu správnou stranickou knížku, tak nevím, kde kluci na to chodí, ale měli by se doučovat,“ dodal za smíchu části sněmovny Zbyněk Stanjura.


David Garkisch

Ilustrační foto: Wikimedia Commons, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama