Hlavička
25/11/2021

Zrušení navýšení platů zdravotníkům může být poslední kapkou k jejich odchodu, varují odbory

Zdravotníkům bylo v listopadu odklepnuto, že se jim mzdy zvýší od příštího roku o šest procent. Nová vláda ale toto rozhodnutí chce nejspíše okamžitě zrušit. Proti tomu se dnes ohradil Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů.

reklama

reklama

Vláda schválila 10. listopadu navýšení platů ve veřejném sektoru, které by se od roku 2022 mělo dotknout i zdravotníků. 

Nárůst o 1400 korun bude po dohodě ministra zdravotnictví s odboráři a pojišťovnami do sedmé platové třídy a od osmé platové třídy se navýší (plat) o šest procent,“ uvedla na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Krátce na to ale kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) z koalice Spolu oznámil, že takové nařízení by nová vláda zrušila. Podle něj je nespravedlivé přidávat všem zaměstnancům stejně, rozhodovat by měl výkon.

reklama

Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky se bude pětikoalice schváleným růstem platů ještě zabývat. Určitě budeme chtít revidovat, upravovat ty parametry. Budeme nad tím přemýšlet i v kontextu dopadu na státní rozpočet a vlivu inflace,“ řekl Jurečka.

Proti možnému zrušení se ale dnes ohradil Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL).

V dnešní době, kdy pandemie je na exponenciálním vývoji, zdravotníci z posledních sil čelí fyzickému i psychickému vyčerpání. Nyní se k tomu přidává agresivita neočkovaných pacientů. Přitom zdravotníci z nemocnic jsou jediní, kteří se na zvládnutí pandemické problematiky podílí celých 24 hodin denně sedm dní v týdnu,“ uvedl předseda odborového klubu Martin Engel v tiskovém prohlášení.


Situace se ještě zhorší

Vzhledem k přetížení a pocitu zneuznání a zrady ze strany určitých skupin veřejnosti, lze podle prohlášení svazu českých lékařů očekávat další vlnu odchodů z již tak personálně devastovaných lůžkových zařízení. A případně zrušení vládního nařízení o navýšení platů by pro mnohé bylo údajně poslední kapkou.

Hejtmani některých krajů hodnotí situaci ve svých nemocnicích jako kritickou a úplné zhroucení nemocniční péče již připouštějí možný scénář. Přitom je reálné, že ke zhoršení dojde v dosud méně zasažených krajích a budeme opět čelit celostátní krizi, uvádí se v prohlášení.

Proto odborový svaz apeluje na vládu současnou i budoucí, aby skončila s politikařením a urychleně přijala opatření s celostátní působností k zastavení pandemie. 


Pavlína Zítková

Foto: UnSplash

reklama

reklama

reklama

reklama