Hlavička
Zprávy -
25/11/2021

Zrušení navýšení platů zdravotníkům může být poslední kapkou k jejich odchodu, varují odbory

Zdravotníkům bylo v listopadu odklepnuto, že se jim mzdy zvýší od příštího roku o šest procent. Nová vláda ale toto rozhodnutí chce nejspíše okamžitě zrušit. Proti tomu se dnes ohradil Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů.

reklama

reklama

Vláda schválila 10. listopadu navýšení platů ve veřejném sektoru, které by se od roku 2022 mělo dotknout i zdravotníků. 

Nárůst o 1400 korun bude po dohodě ministra zdravotnictví s odboráři a pojišťovnami do sedmé platové třídy a od osmé platové třídy se navýší (plat) o šest procent,“ uvedla na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Krátce na to ale kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) z koalice Spolu oznámil, že takové nařízení by nová vláda zrušila. Podle něj je nespravedlivé přidávat všem zaměstnancům stejně, rozhodovat by měl výkon.

reklama

Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky se bude pětikoalice schváleným růstem platů ještě zabývat. Určitě budeme chtít revidovat, upravovat ty parametry. Budeme nad tím přemýšlet i v kontextu dopadu na státní rozpočet a vlivu inflace,“ řekl Jurečka.

Proti možnému zrušení se ale dnes ohradil Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL).

V dnešní době, kdy pandemie je na exponenciálním vývoji, zdravotníci z posledních sil čelí fyzickému i psychickému vyčerpání. Nyní se k tomu přidává agresivita neočkovaných pacientů. Přitom zdravotníci z nemocnic jsou jediní, kteří se na zvládnutí pandemické problematiky podílí celých 24 hodin denně sedm dní v týdnu,“ uvedl předseda odborového klubu Martin Engel v tiskovém prohlášení.


Situace se ještě zhorší

Vzhledem k přetížení a pocitu zneuznání a zrady ze strany určitých skupin veřejnosti, lze podle prohlášení svazu českých lékařů očekávat další vlnu odchodů z již tak personálně devastovaných lůžkových zařízení. A případně zrušení vládního nařízení o navýšení platů by pro mnohé bylo údajně poslední kapkou.

Hejtmani některých krajů hodnotí situaci ve svých nemocnicích jako kritickou a úplné zhroucení nemocniční péče již připouštějí možný scénář. Přitom je reálné, že ke zhoršení dojde v dosud méně zasažených krajích a budeme opět čelit celostátní krizi, uvádí se v prohlášení.

Proto odborový svaz apeluje na vládu současnou i budoucí, aby skončila s politikařením a urychleně přijala opatření s celostátní působností k zastavení pandemie. 


Pavlína Zítková

Foto: UnSplash

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama