Hlavička
05/11/2020

Zpomalení epidemie se nekoná. Přibylo nejvíc nakažených za jeden den

Po krátkém poklesu statistických čísel epidemie covidu-19 se počty nově nakažených opět vyšplhaly k rekordu. Ve středu přibylo 15 729 pozitivně testovaných lidí, což je dosud nejvyšší denní přírůstek zaznamenaný od počátku epidemie v březnu. Nákaza tedy nepolevuje.

reklama

reklama

Už se přitom zdálo, že protiepidemická opatření zabrala a šíření koronaviru se zpomaluje. Několik posledních dní totiž počty nakažených klesaly. Od pondělí však zase začaly stoupat a středa dosáhla nového rekordu. Přes patnáct tisíc nových případů přitom bylo zaznamenáno za celý rok jen třikrát, dosud nejvíce nově nakažených lékaři a hygienici zachytili minulé úterý, ale včerejší maximum denní statistiku převýšilo o 65 případů. Poprvé se počet nově odhalených pacientů přehoupl přes hranici patnácti tisíc přesně před dvěma týdny. Více v článku Koronavirus drtí Česko. Další masivní skok: patnáct tisíc případů za den.


Přibývá hospitalizovaných i zemřelých

reklama

Ještě smutnější jsou čísla o počtu zemřelých. Těch také neustále přibývá a maxima dosáhla zatím toto úterý, kdy zemřelo 233 lidí za jeden den. Celkem od března na covid-19 zemřelo 4 133 lidí. Nákaza koronavirem tak už překonává všechny jiné příčiny úmrtí v Česku. Více o tom v článku Kubek: Covid není chřipka, stává se nejčastější příčinou úmrtí. Je to vážné.

Varující jsou i údaje o počtu hospitalizovaných lidí, jinými slovy o vážných případech, které vyžadují přímou a trvalou péči zdravotníků a připojení na podporu dýchání. V tuto chvíli s covidem-19 v českých nemocnicích leží 8 278 lidí. Některé nemocnice jsou už tak přetížené, že přestávají přijímat další pacienty a zdravotníci organizují ve spolupráci s kolegy převoz a umístění pacientů jinam.

Zítra například za asistence policie budou záchranáři převážet do motolské nemocnice v Praze pět pacientů z Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, z Uherskohradišťské nemocnice a Kroměřížské nemocnice. Všichni jsou ve vážném stavu a připojení na umělou plicní ventilaci. 


Krátkodobý pokles?

Potvrdila se tak pondělní slova ministra zdravotnictví Jana Blatného, který komentoval klesající počty nakažených v minulém týdnu a o víkendu: \""S hodnocením bych byl opatrný, protože u víkendových čísel se nedá předpokládat, že jsou konečná. Pondělí a úterý může být nepříjemným překvapením, zatím bych tomu příliš velký význam nepřikládal.\""

Před přílišným optimismem včera varoval i prezident lékařské komory Milan Kubek v rozhovoru pro Českou televizi. \""V minulých dnech se z neznámých důvodů méně testovalo. A pokud je méně testů, tak je i méně pozitivních výsledků, ale ten poměr je pořád stejný, kdy je přibližně třetina testovaných pozitivních,\"" uvedl prezident lékařské komory.

\""Ono i těch včerejších 12 tisíc pozitivních testů je více než za celý předchozí půlrok. Takže to rozhodně není nějaký signál, že vítězíme a že si můžeme dovolit rozvolňovat. Nesmíme udělat stejné chyby jako na jaře,\"" doplnil Kubek. 

\""Je třeba si ale uvědomit, že ani následující týdny rozhodně nebudou jednoduché, budou to temné dny a to nejen tím, že se zkracuje den. Za minulý týden i přes veškerou naši snahu zemřelo přes 1200 pacientů s covidem-19, tento týden pravděpodobně zemře dalších 1500 lidí,\"" prohlásil v rozhovoru prezident lékařské komory.


Kubek: Zdravotnictví to zatím zvládá, bude záležet na vývoji situace

Dalším varovným problémem jsou stoupající počty nakažených zdravotníků. Ty sleduje a pravidelně zveřejňuje právě lékařská komora. K tomuto úterý se nakazilo už více než 14 000 zdravotníků. Z toho jde o 2 800 lékařů, asi 6 600 zdravotních sester a přes 5 000 ostatních zdravotníků.

České zdravotnictví podle prezidenta lékařské komory situaci přes všechny těžkosti zatím zvládá, ale bude záležet na tom, jak rychle bude nových případů přibývat. \""Matematické modely staré dva týdny předpokládaly, že nemocniční kapacity se zahltí okolo 10. listopadu, ale nyní je již jasné, že se to k tomuto datu nestane. Pokud by navíc to reprodukční číslo kleslo pod úroveň 1 a začal skutečně klesat počet nemocných, pak by to zdravotnictví mělo zvládnout,\"" uvedl v České televizi Milan Kubek.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0

reklama

reklama

reklama

reklama