Hlavička
Rady a tipy -
02/09/2018

Změna autolékárniček pod kritikou: chybět budou nůžky a je málo rukavic

Od října doznají povinné autolékárničky několika zásadních změn. Některé z nich odborníci na první pomoc vítají, před jinými varují a další změny jim naopak scházejí. Chybou je podle nich třeba vyškrtnutí nůžek z výbavy nebo to, že vyhláška nenařizuje více rukavic.

reklama

reklama

Ministerstvo dopravy se rozhodlo změnit vyhlášku o povinné výbavě automobilů. Mimo jiné z ní zmizí například náhradní žárovky nebo pojistky. Jde o rozumné opatření, protože třeba výměna žárovky bývá u některých vozů tak složitá, že ji řidiči většinou nechávají na servisech. Je to důkaz, že čas od času je nutné sladit předpisy s běžnou praxí.

Podobně se – zřejmě už od října – změní i vybavení autolékárniček. V jejich případě už ale taková shoda mezi odborníky nepanuje. „Po domluvě s Ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky nebo náplastí s polštářkem a už ji nebude nutné měnit kvůli expiraci,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). V lékárničce také už nebude povinné vozit nůžky, které se podle Ministerstva dopravy příliš nevyužívaly, a ani trojcípý šátek nebude potřeba.


reklama

Šátek je zbytečný, rouška dokonce nebezpečná

Nejprve na čem panuje celkem shoda – trojcípý šátek je zpravidla zbytečný. Slouží k fixaci zlomené ruky nebo nohy a vzhledem k tomu, že sanitka dorazí na místo nehody v řádu minut, je fixace zlomených končetin většinou nesmyslná a šátek tím pádem zbytečný.

Plastová rouška je určená k ošetření proražené plíce. Zkušenosti záchranářů ale už tuto metodu zavrhují, protože použití neprodyšné fólie může být pro zraněného dokonce nebezpečné. Doporučuje se raději využít gázy nebo klasického obvazu. I na vyškrtnutí roušky se tak odborníci na první pomoc shodnou.

Náplasti s polštářkem zase slouží k ošetření drobných poranění a mít je jako povinnou výbavu kvůli první pomoci tak není nezbytně nutné. Životy na nich nezávisí.


Prošlý obvaz u první pomoci nevadí, ale...

Shoda s návrhem Ministerstva dopravy už tak úplně nepanuje u zrušení expirace lékárniček. Svým způsobem je i tohle rozumný krok. Záchranáři už dlouho upozorňují, že výměny lékárniček kvůli \""prošlým\"" obvazům jsou zbytečné. U první pomoci nejde ani tak o sterilitu zásahu a navíc nepoškozený a suchý obvaz po datu expirace svou sterilitu a čistotu nijak neztrácí.

Nově lékárničky žádnou expiraci mít nebudou. \""Pokud přestaneme dbát na datum expirace jednotlivých komponent v autolékárničce, může se stát, že řada řidičů nedokáže odhadnout,  je-li materiál v lékárničce stále v dobrém a použitelném stavu. Legislativou nebude stanoveno žádné měřítko,\"" varuje paramedička Zuzana Kučerová z organizace PrPom, která v Česku vyučuje první pomoc.

Stejný názor má i Martin Smolík z konkurenční společnosti WorkMed. \""Rutinní výměny autolékárniček jsou pouze podporou obchodu, nikoli smysluplným opatřením. Ovšem není správné ani takové řešení, kdy někdo bude mít lékárničku v autě dvacet let. Doporučovali bychom obměnu některého z vybavení, třeba obvazů, po nějakém intervalu, například po pěti letech,\"" řekl pro Naše zdravotnictví Smolík.

Podle záchranářů stáří ničí hlavně gumové rukavice, zaškrcovadla a časem nakonec i obvazy, které ztratí pružnost, savost a rozpadnou se. 


Jedny rukavice? Absurdní. Potřeba jsou aspoň troje

Právě zmiňované rukavice jsou dalším kamenem úrazu. Ministerstvo je sice ponechává v povinné výbavě, ale ovšem jen v jednom páru. Profesionálové sami vědí, že jeden pár při zásahu téměř nikdy nestačí, nehledě na to, že stresovaný amatér je může při navlékání snadno roztrhnout.

\""Považujeme za naprosto nezbytné navýšit počet rukavic na minimálně tři páry. Ideální je upravit také velikosti tak, aby výrobci nemohli vkládat do autolékárniček například jen velikost rukavic S proto, že jiné právě nemají skladem - i těchto praktik jsme byli svědky. Rukavice jsou základní ochranou pro laické zachránce,\"" tvrdí Zuzana Kučerová ze společnosti PrPom.

Naprosto stejný názor má její kolega s organizace WorkMed David Smolík. \""Doporučovali bychom tři páry. Když máte jen jeden a ve stresu rukavici roztrhnete, což se stává zcela běžně, nemáte pak nic,\"" uvedl Martin Smolík.


Nůžky jsou nezbytnost, ale měly by stříhat. Je chyba je vyškrtnout

Tvrdou kritiku od záchranářů ale schytává vyškrtnutí nůžek z povinné výbavy lékárničky. I oni vědí, že mnoho výrobců (kvůli chybějící specifikaci) do lékárniček přidávalo nůžky, kterými se nedá přestřihnout ani list papíru. \""To je jednoduché - kvalitní nůžky vám totiž docela zásadně zvedají cenu celé lékárničky,\"" vysvětlil Martin Smolík.

Zrušit ale nůžky úplně, je podle záchranářů chyba. Měly by být povinné a kvalitní. \""Odstranit nůžky považujeme za velmi rizikové. V nejhorším případě může toto rozhodnutí způsobit, že laik nebude moci odstranit pevný oděv z masivně krvácející rány a nedokáže efektivně zastavit krvácení,\"" domnívá se Zuzana Kučerová.

Kvalita nůžek by podle ní naopak měla být povinně zaručená, aby se s nimi dal přestřihnout i bezpečnostní pás nebo například kožená motorkářská kombinéza. Společnost WorkMed pak navrhuje ještě možnost nahradit nůžky nožem, ideálně v kombinaci s řezačkou pásů a rozbíječem skel.


Reflexní vesty aspoň dvě na auto. Nejlépe jednu pro každou sedačku

Další věcí, která u změny vyhlášky záchranářům chybí podobně jako dostatek rukavic, jsou reflexní vesty. Martin Smolík z WorkMedu doporučuje alespoň dvě na jedno auto. Zuzana Kučerová z PrPom jde ještě dál - podle ní by počet vest měl odpovídat počtu sedadel v autě, aby měl každý cestující svoji.

Podle záchranářů, které oslovila redakce Našeho zdravotnictví, by bylo také vhodné mezi výbavu aut zařadit i hasicí přístroj. Především se ale shodují na tom, že vybavení autolékárniček by mělo být kvalitní. Mnoho komponentů v mnoha lékárničkách je nepoužitelných už od výroby. Obvazy připomínají síťovinu, nesají a nekryjí, náplasti nelepí, rukavice jsou malé a nepoužitelné, nůžky rovněž. Vyhláška totiž přesně nespecifikuje jejich vlastnosti a tak je mnoho autolékárniček spíše na ozdobu a jaksi do počtu, aby řidič při kontrole neměl problémy. Bude jich pak mít o to více u autonehody...


V nouzi si pomůžete jakkoli. Musíte to ale umět

Ministerstvo před sestavováním nových pravidel pro lékárničky oslovilo i odborníky z České resuscitační rady a Českého Červeného kříže. Obě organizace se svorně vyslovily pro to, aby lékárnička zůstala povinnou součástí výbavy auta, což v řadě evropských zemí neplatí. Tomuto požadavku plánovaná změna vyšla vstříc. Stejně jako vyškrtnutí plastové roušky pro pneumotorax.

\""Lékárničky ale nejsou samospasitelné,\"" upozornil Jaroslav Hornych z Českého Červeného kříže. Stejně reagoval i Martin Smolík ze společnosti WorkMed: \""Kvůli tomu, že nemáte lékárničku, nikdo neumře. Když víte jak, můžete si pomoci čímkoli jiným, třeba oblečením. Pokud máte sebelepší lékárničku a neumíte vybavení použít, je vám k ničemu.\""


David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama