Hlavička
Rady a tipy -
08/08/2019

Žihadlo vás může i zabít. Jaká je první pomoc a na co nezapomenout?

Je to sice jen drobný hmyz, ale může způsobit veliké problémy. Po štípanci nebo žihadle skončí u lékaře každý rok desítky tisíc lidí. A nemusí to být jen alergici, někdy stačí napít se limonády s vosou a na průšvih je zaděláno. Nezřídka kvůli tomu vyjíždějí i sanitky.

reklama

reklama

Byla to obyčejná procházka se psem. U lesní studánky se ale nechtěl občerstvit jen pes, poletovalo tam také několik vos nebo snad sršňů. Na odhánění reagovali agresivně a muž dostal dvě žihadla – do krku a hlavy. Věděl, že je na žihadla alergický, ale naštěstí měl kolem sebe další kamarády. Rychle je na to upozornil, ještě než začal otékat a kolabovat. 

Potíž byla, že šlo o odlehlé místo v lese, a tak ke zdánlivě banálnímu zásahu vyjely hned tři vozy záchranky. S jejich navigací naštěstí pomáhali kamarádi, pacient už toho nebyl schopen. Dvě obyčejná žihadla nakonec muže s oteklou hlavou, krkem a potížemi s dýcháním dostala do nemocnice.

Tento příběh se přitom neodehrál v žádných hlubokých lesích, ale na okraji Prahy. Ukazuje, že i po tak prosté příhodě, jako je setkání s bodavým hmyzem, může jít o život. A to leckdy překvapivě rychle. Stát se něco podobného na horách nebo odlehlejším místě, možná by kvůli bodnutí vosy startoval i záchranářský vrtulník.

reklama


Vždycky se ptejte: „Nejste alergický?“

Není to zdaleka vzácný případ. Jen podle statistik největší Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyhledalo loni pomoc lékaře či záchranky po bodnutí hmyzem skoro 25 tisíc jejích klientů. Náklady na jejich ošetření a léčbu pak dosáhly skoro dvacet milionů korun. Jak v takových případech postupovat?

Pokud zůstane včelí žihadlo v ráně, odstraňte ho opatrně, abyste se vyhnuli vymačkání dalšího jedu do těla. Ránu ošetřete buď přímo dezinfekcí nebo třeba přimáčknutým citronem či cibulí a dál ji chlaďte ledem nebo obkladem.

Vždycky se zeptejte, jestli postižený není na bodnutí alergický. Je to důležité pro případný zásah záchranářů i jako zpráva pro lékaře. Zodpovědní alergici u sebe navíc často pro podobné situace nosí protialergické léky – podejte jim je a pak podle vývoje zdravotního stavu případně volejte pomoc. „Při celkové šokové reakci je potřeba vyhledat lékaře vždy, i když se podaří příznaky utlumit za pomoci léků. Hrozí totiž vznik pozdní reakce,“ uvedl mluvčí VZP s poněkud příhodným jménem Vlastimil Sršeň.


Reakce na bodnutí může přijít i po několika hodinách

Potíže přitom nemusí mít jen alergici, ale třeba i lidé s atopickým ekzémem, nebo dokonce úplně zdraví lidé. Samozřejmě že žihadlo bolí každého. Bolest, otok nebo svědění ale časem ustoupí. O život může jít, pokud člověk žihadlo dostane do krku nebo jazyka, protože případný otok může zablokovat dýchací cesty. Přihlásit se mohou i mdloby, nevolnost či bušení srdce.

V krajním případě může nastoupit anafylaktický šok a bezvědomí. Podobně těžká reakce se může objevit několik minut po bodnutí, ale klidně až za několik hodin. Riziko komplikací roste u starších lidí se srdečními chorobami nebo postižením průdušek. Alespoň u nich je dobré jejich stav sledovat příštích několik hodin.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama