Hlavička
Kauzy -
24/06/2020

Zdravotníci nedostali odměny za covid. Uráží nás ta arogance, říkají

Za výsměch považují zdravotníci odměny, které si mnoho z nich přečetlo na výplatních páskách. Za rizikovou práci v době koronavirové krize dostali někteří příplatky dokonce i v desetikorunách. Ne na hodinu, ale na měsíc. Naštvané odbory se proto obrací na premiéra.

reklama

reklama

Lékaři, sestry a další personál nemocnic stáli proti koronaviru doslova v první řadě. Zdravotníkům za jejich nasazení i riziko slibovali premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zasloužené odměny. Realita je ovšem úplně jiná.

Podle odborů, které zdravotníky při jednáních zastupují, s ministrem Vojtěchem není možné najít řeč a proto spoléhají na premiéra Babiše. Požadují, aby vláda ze státního rozpočtu uvolnila částku cílenou výhradně na odměny zdravotníkům a zaručila jejich vyplacení.


reklama

Na odměny zdravotníků nikdy žádné peníze nebyly

Většina veřejnosti zřejmě žije v domnění, že zdravotníci dostali za nasazení v při koronavirové krizi slibované bohaté odměny. Když Česku teklo do bot, premiér oznamoval před kamerami, že lékaři a sestry  dostanou zasloužené příplatky. Ministr Vojtěch je dokonce vyčíslil - měly být až 500 korun za hodinu. Jaká je skutečnost, jsme popisovali už v článku Odměny za rizikovou práci s nakaženými? Slibovali stovky, je z toho 35 korun

Kde ty peníze zůstaly? Nikde, protože nikdy ani žádné nebyly. \""Nemocnice žádné peníze na odměny nedostaly. Žádné prostředky navíc nemají, takže nebylo ani na ty slíbené odměny,\"" řekl dnes po sněmu Lékařského odborového klubu (LOK-SČL) jeho předseda Martin Engel.

Ministr Vojtěch sice skutečně vydal rámcový pokyn, jak zdravotníky odměnit, ale kde na to vzít, nechal na nemocnicích. \""Nastavení spravedlivé výše odměn za práci v každé jednotlivé nemocnici je jednou ze základních úloh managementu nemocnice,\"" uvedla na dotaz redakce Našeho zdravotnictví vedoucí tiskového oddělení ministerstva Renata Povolná. \""Nemocnice by na mimořádné odměny za COVID-19 měly mít dostatek finančních prostředků,\"" dodala s tím, že nemocnice dál dostávají od pojišťoven zálohy na péči a stát kromě toho pojišťovnám  navýšil platbu za státní pojištěnce.


Nemocnicím náklady rostly a příjmy klesaly, potýkají se s nejistotou

Jenže nemocnice dost peněz na odměny nemají. Spíše se potýkají s finanční nejistotou. To chápou i odbory. \""Nemocnicím náklady vzrostly, péče a s ní i příjmy jim vypadly a fixní náklady nijak neklesly,\"" popsal situaci nemocnic předseda lékařských odborů Engel.

Ministerstvo sice tvrdí, že nemocnice ještě dostanou další peníze přidělené takzvanou kompenzační vyhláškou, ale ani podle odborů nepomůže. \""Ta kompenzace je jen dorovnání výpadku péče. To jsou peníze, které by nemocnice i bez koronavirové krize dostaly,\"" odmítá Engel, že by šlo o finance navíc.


Na hasiče, policisty, vojáky nebo záchranáře se peníze našly

Situace zdravotníků je o to tristnější, že jiní odměny dostali a vláda jim na to uvolnila peníze přímo ze státního rozpočtu. \""Záchranáři, hasiči a policisté peníze dostali, armáda také a stejně i sociální pracovníci. Jediný, kdo nebyl odměněný, jsou zdravotníci,\"" upozornila místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová.

Výše zmíněným profesím vláda odměny zajistila dotacemi přímo ze státního rozpočtu. Například pro hasiče a policisty uvolnila 1,2 miliardy, pro pracovníky v sociálních službách dokonce přes pět miliard. Takové řešení si odbory představují i v případě zdravotníků. \""Asi by to bylo nejčistší. Ministerstvo by mělo zajistit peníze a vydat závazný postup, jak odměny rozdělit,\"" domnívá se Martin Engel.

Ministerstvo zdravotnictví takové řešení odmítá. \""Nemocnice jsou financovány z prostředků veřejného zdravotního pojištěn, tedy úhradami od zdravotních pojišťoven, nikoliv platbami od ministerstva,\"" uvedla vedoucí tiskového oddělení ministerstva Renata Povolná.


V odměnách panuje absolutní chaos

Zdravotníci se s ministerstvem nemohou shodnout ani na tom, kdo si odměny zaslouží. \""Podle ministerstva mají nárok na odměnu jen lidé z první červené zóny, podle nás by to měli být všichni. Kontakt s každým pacientem byl rizikový, nemuselo to být jen infekční oddělení. Nakažených zdravotníků je deset procent, to ukazuje, že žádná selanka to nebyla,\"" argumentuje Martin Engel.

Některé nemocnice odměny sice vyplatily, ale nikoli ve výši slibované ministrem Vojtěchem. \""Ne všechny vyplácely, ne všem. Každá podle svého klíče, takže je v tom absolutní chaos,\"" dodal Engel s tím, že by se postup vyplácení měl sjednotit.

Podle odborů ale ministr Vojtěch není žádným dohodám přístupný a proto se obrátili přímo na premiéra Babiše. Chtějí mu připomenout jeho slova o významné roli zdravotníků a potřebě je dostatečně odměňovat. Zatím s ním dohadují schůzku a chtěli by ho přesvědčit, aby vláda uvolnila na odměny zdravotníků peníze přímou dotací.


Ta arogance nás uráží, je to frustrující

Zdravotníci neskrývají nelibost nad nesplněnými sliby ministra. \""Ta arogance nás uráží. Díky zdravotníkům jsme koronavirus poměrně dobře zvládli a tohle je značně frustrující. Zůstala pachuť a hrozí, že v druhé vlně koronaviru už nebudou mít podvedení zdravotníci takovou obětavost a nasazení,\"" varoval Martin Engel z Lékařského odborového klubu.

Odboráři mají i podporu České lékařské komory. \""Pan premiér o odměnách jenom mluví, a pan ministr nekoná. Lékařská komora podporuje jakékoliv oprávněné požadavky zdravotníků,\"" potvrdil mluvčí komory Michal Sojka.

Sněm Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů byl dnes zároveň volební. Delegáti opět potvrdili ve funkci předsedy Martina Engela. Místopředsedy LOK-SČL se stali Jana Vedralová a Miloš Voleman.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, Marco Verch, CC 2.0


reklama

reklama

reklama

reklama