Hlavička
Kauzy -
12/02/2018

Zastavte okamžitě projekt \""Ukrajina\"", žádají lékaři a lékárníci ministra

Až k poškození zdraví pacientů může vést speciální program, který má do zdravotnictví přilákat zdravotníky z Ukrajiny. Varují před tím zástupci lékařů, lékárníků i stomatologů. Projekt podle nich obchází zákon a stanovenou povinnost cizinců složit v češtině aprobační zkoušky.

reklama

reklama

Hned tři zdravotnické profesní komory zaslaly výzvu ministru zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi. Požadují, aby okamžitě zastavil projekt \""Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny\"". Jeho prostřednictvím se do Česka dostávají ukrajinští lékaři, zubaři a lékárníci.


Rozumný záměr, špatné provedení

reklama

Kritiku projektu lze shrnout jednoduše: rozumný záměr, ale špatné provedení, které obchází české normy a zákony. Ukrajinci totiž v Česku musí skládat aprobační zkoušky v češtině. Teprve pak mohou pracovat jako samostatní lékaři, lékárníci nebo stomatologové. 

Do té doby mohou mít pouze odbornou praxi a jsou více méně v postavení studentů, kdy pracují pod přímým dohledem jiných lékařů. Navíc je podmínkou, aby je do země pozvala škola nebo výzkumná instituce. Teprve pak jim může ministerstvo zdravotnictví udělit výjimku.


Projekt obchází povinnou odbornou zkoušku v češtině

Podle všech tří zdravotnických komor zmiňovaný projekt tato pravidla obchází. \""V podstatě je vyloučeno, aby se jakýkoliv uchazeč ucházel v rámci projektu o místo zdravotnického pracovníka, má-li být splněna zákonná podmínka uznání jeho způsobilosti složením aprobační zkoušky,\"" uvádí dopis ministrovi, který podepsali za lékaře Milan Kubek (ČLK), za stomatology Roman Šmucler a za lékárníky Lubomír Chudoba. Všichni tři jsou prezidenty svých profesních komor.

Podle komor by mohlo dojít až k \""závažným poškozením zdraví pacientů v důsledku neodborných zákroků prováděných nekvalifikovanými pracovníky\"". Lze si to docela dobře představit, pokud si například nebude lékař či lékárník rozumět s pacientem nebo spolu navzájem. Právě aprobační zkouška vedená v češtině má ověřit nejen odborné znalosti cizinců, ale i jejich schopnost dorozumět se.


Nebezpečí nesmí převážit snahu obsadit prázdná místa

Podle výzvy zdravotnických komor se projekt pro přetahování ukrajinských lékařů a lékárníků snaží povinnou aprobační zkoušku obejít. To je to jediné, co komorám vadí. \""Proti projektu jako takovému by komory neměly připomínek,\"" upozorňují prezidenti komor v dopise ministrovi.

\""Nebezpečí vyplývající z přílivu neprověřených pracovníků nemůže být převáženo zájmem na usnadnění obsazování volných pracovních míst. Komory proto žádají ministerstvo zdravotnictví, aby s okamžitou platností část projektu týkající se zdravotnických pracovníků pozastavilo,\"" uzavírá dopis.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví k výzvě zástupců tří zdravotních komor zjišťujeme.

Původně tento projekt na ukrajinské pracovníky ve zdravotnictví vůbec nemířil. Byl určený \""vysoce kvalifikovaným zaměstnancům v oblasti výroby a služeb\"". V roce 2016 byl ale rozšířen i na zdravotnictví a ročně měl přitáhnout do Česka až 500 lidí z Ukrajiny. Více o tomto projektu a jeho podmínkách si můžete přečíst na stránkách ministerstva zdravotnictví.

David Garkisch

ilustrační foto: pixabay.com

reklama

reklama


reklama

reklama