Hlavička
21/01/2020

Záhadný virus se už šíří mezi kontinenty. A přenáší se z člověka na člověka

Koronavirus 2019-nCoV zatím nikdo nezná, ale aspiruje na to, že bude stejně známý jako jeho bratranci SARS či MERS. Není ovšem jasné, jestli je i stejně nebezpečný. Světová zdravotnická organizace (WHO) zvažuje vyhlášení celosvětového stavu zdravotní nouze.

reklama

reklama

Zápal plic způsobený novým a dosud nepříliš prozkoumaným druhem koronaviru 2019-nCoV zabil v Číně už čtyři lidi. Poslední mrtvý pacient se přitom nakazil od jiného nemocného. Oznámily to úřady ve městě Wu-chan na východě Číny, kde podle všeho nákaza novým koronavirem propukla.

Nejenže se potvrdily nejhorší obavy, že se virus šíří navzájem i mezi lidmi, ale rapidně přibývá nemocných, a navíc se virus rozšířil už na několik kontinentů. Kromě toho za několik dní Číňané slaví příchod nového lunárního roku a s ním jsou spojené přesuny milionů lidí. Světová zdravotnická organizace už varovala, že se virus zřejmě brzy rozšíří do dalších částí Číny i jiných zemí. Zítra chce WHO dokonce jednat o vyhlášení celosvětového stavu zdravotní nouze.


reklama

Čína už přiznala přenos viru mezi lidmi

Posledním mrtvým je muž (89) z Wu-chanu, kde se virus zřejmě začal šířit. Do nemocnice přijel v sobotu s dýchacími obtížemi a zakrátko zemřel. Důležité je, že se podle zjištění lékařů nakazil nikoli od zvířete nebo jiného zdroje, ale od člověka. Podle čínské národní zdravotní komise to je nejméně třetí případ přímého přenosu koronaviru mezi lidmi.

V epicentru nákazy se navíc podle čínských úřadů nakazilo virem už nejméně patnáct zdravotníků. Oficiálně je podle WHO v Číně nakaženo 218 lidí, ale podle odhadu britských vědců je patrně skutečný počet nemocných až 1 700. Většina z nich o tom dosud ani neví.


Koronavirus se šíří i na jiné kontinenty

Nákazu tímto koronavirem už kromě Číny hlásí také Thajsko, Japonsko, Jižní Korea, USA a podezření má u jednoho z cestujících i Austrálie. Většina z nich se zřejmě nakazila právě ve městě Wu-chan.

Zdrojem nákazy byl podle dosavadního pátrání epidemiologů tamní rybí trh, kde se ovšem prodává i zvěřina. Právě z masa divokých zvířat se zřejmě nakazili první nemocní.

Nový koronavirus ještě není dostatečně prozkoumaný, a chybí tak proti němu i obrana ve formě očkování nebo vhodných léků při nákaze. Podle expertů má virus zatím nejblíže k podobnému koronaviru SARS. Ten se v roce 2003 rozšířil především v Asii a zabil téměř desetinu všech nakažených, celkem 774 lidí.

I tehdy se lidé nakazili od zvířat – nejspíš od vrápenců, což je druh netopýra, který se vyskytuje i v Česku, ale patří mezi kriticky ohrožené. Dalšími přenašeči koronaviru SARS byly patrně cibetky a psíci mývalovití.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pikrepo.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama