Záchranář: Sloužíme i bez doktorů. S pacienty bloudíme po nemocnicích

Až budete potřebovat záchranku, měli byste mít i trochu štěstí, aby zrovna sloužil také nějaký lékař. Je to neuvěřitelné, ale jsou města, kde ve službě u záchranky není žádný lékař. Zkrátka došli lidi. A co hůř, sanitou se můžete taky dost nacestovat, když mají nemocnice plno.

Republiku právě projíždí tzv. Krizový štáb, který sdružuje nespokojené lékaře, sestry i pacienty. Kampaň Proti kolapsu zdravotnictví upozorňuje, že české zdravotnictví je hluboce podfinancované a nachází se v krizi.

Ačkoliv se tento rozruch kolem zdravotnictví snaží ministr zdravotnictví i premiér tlumit, vyplývají najevo těžko uvěřitelná fakta, která ukazují tristní stav českého zdravotnictví. Mluví o nich sami zdravotníci...


Jeden lékař záchranky na celý okres. Anebo taky žádný

Podfinancované zdravotnictví trpí chronickým nedostatkem lidí. Nejsou lékaři, nejsou sestry a schází už provozní personál. Více například v článku: Nemocnicím docházejí už i kuchařky, pradleny a údržbáři. Za ty peníze...

Výše zmíněný příklad se záchrankou bez lékařů se týká města Olomouc, ale nejspíš i mnoha jiných míst a regionů v zemi. „Personál chybí všude, i na záchrance, zvláště lékaři. Například u nás se teď přes všechnu snahu osm služeb nepodařilo obsadit a sloužilo se bez lékařů, takže v Olomouci nebyla zajištěna péče o občany v souladu s pravidly kraje,“ prozradil záchranář a předseda krajské rady odborového svazu Olomouckého kraje Jan Zatloukal.

Stejné zkušenosti má i jeho kolega záchranář a člen krajské rady z Pardubického kraje Martin Vostal. „Už nejméně rok se na jednotlivých stanovištích záchranky, kde má být lékařská posádka, nedaří všechny služby lékařem obsadit. A tak se může stát, že na celý svitavský okres je k dispozici jediný lékař, a když je u případu, další k dispozici není," popisuje skrytou realitu českého zdravotnictví záchranář Vostal.

Nejde ale zdaleka jen o záchranku. "Špatné je to i v nemocnicích. Například v Litomyšli, kde je lůžková neurologie, musely sestry z této neurologie jít vypomáhat na jiná oddělení, aby se tam zabezpečil provoz, takže se stává, že nepřijímají a v celém svitavském okrese je omezena dostupnost standardní neurologie. Z důvodu nedostatku personálu teď byl zastaven i provoz na jednom chirurgickém sále v Pardubicích.“


Nemocnice skončila. Pacienti musí do jiných měst

Podobné zkušenosti má severomoravský záchranář Vít Přibylík. Upozorňuje hlavně na kritickou situaci v Orlové, kde není po zrušení nemocnice kam umístit dokonce i akutní pacienty. Ti nezřídka končí až v sousední Ostravě nebo ještě dál.

„V Moravskoslezském kraji chybí personál ve všech nemocnicích, lidé jsou přetažení a naštvaní. Velmi špatná je situace například v Opavě, doslova kritická je ovšem v Orlové po omezení rozsahu poskytované péče v zdejší nemocnici. Došlo přesně k tomu, před čím zaměstnanci i představitelé města varovali. Lékaři a další personál, který z této nemocnice odešel, se nepřesunul do Karviné, jak tvrdili představitelé kraje, ale odešel jinam. Takže karvinská nemocnice je ještě víc přetížená, nezvládá zdravotní péči o pacienty a pacienti z Orlové končí až v Ostravě,“ popisuje řidič záchranky Moravskoslezského kraje a místopředseda zdejší krajské rady odborového svazu Vít Přibylík.

Podrobněji jsme se kritické situaci v Orlové na severu Moravy věnovali v článku Krizový štáb: Nemocnice v Orlové jako ukázka selhání zdravotní péče


Kupují si premiér a ministr některé zdravotníky?

Tyto a podobné příběhy přímo z praxe a přímo od zdravotníků padaly na setkání odborářů ve zdravotnictví. Ti jednoznačně podpořili Krizový štáb, který sdružuje už patnáct organizací - včetně lékařů, sester i pacientů a právě po republice cestuje s kampaní Proti kolapsu zdravotnictví.

Kromě toho štáb vyjednává s ministrem Vojtěchem a premiérem Babišem více peněz pro české zdravotnictví. Na setkání odboráři ocenili, že Krizový štáb bojuje "za zdravotnictví jako celek, za zachování nemocnic, za dostupnost a kvalitu péče pro pacienty a za zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance, včetně mzdových a platových". 

Odboráři si všimli i toho, že se premiér i ministr snaží mezi zdravotníky vrazit klín. Některé organizace tak dokonce vystupují proti vlastním lékařům a sestrám s vládou v souladu. Podle odborářů je to možná součástí obchodu s ministerstvem zdravotnictví za nějaké budoucí výhody.

Odboráři to prohlásili ve společném stanovisku: "Za neuvěřitelné považujeme, že představitelé některých organizací proti snaze vymoci více peněz pro zdravotnictví vystoupili a apelovali na ministra, aby požadavkům Krizového štábu nevyhověl. V diskusi o možných příčinách tohoto kroku zaznělo, že může jít buď o neznalost a nepochopení požadavků Krizového štábu, nebo o snahu získat v příštím období za tuto svou současnou podporu ministerstva nějaké výhody."

Odboráři z regionů ocenili dosavadní výsledek vyjednávání Krizového štábu a uložili vedení odborového svazu v tomto vyjednávání pokračovat.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Hygienička je dál ve funkci. Omluvila se, půjde na kurz komunikace

Ministr chce hlavu krajské hygieničky. Za chaos na severu Moravy