Hlavička
03/01/2022

Začalo pilotní testování nového systému, který ulehčí život lidem s bipolární poruchou

Bipolární afektivní porucha (BAP) postihuje kolem jednoho procenta populace, tedy asi 30 milionů lidí v Evropě. V České republice se týká více než sta tisíc lidí, což je více než pacientů s cukrovkou I. typu. I proto vzniká nový systém, který má těmto lidem pomoci. Na studii se můžete podílet i vy, pokud poruchou trpíte.

reklama

reklama

Ve spolupráci Národního ústavu duševního zdraví, společnosti MINDPAX a  ČVUT probíhal od roku 2017 dlouholetý klinický výzkum AKTIBIPO400, jehož cílem bylo vyvinout digitální systém, který by pomáhal pacientům i lékařům v efektivním a personalizovaném zvládání bipolární afektivní poruchy. 

Nový systém se teď bude pilotně testovat v praxi a vědci nabízejí účast na jeho testování dobrovolníkům.


reklama

Jak systém funguje?

Bipolární afektivní porucha se řadí mezi poruchy nálady a významně postihuje denní i spánkovou aktivitu člověka. 

„Projevuje se střídáním fází mánie, deprese a stabilního období. Manické epizody jsou charakteristické zvýšenou aktivitou, zlepšenou až euforickou náladou a pocitem přílivu energie. U depresivní fáze naopak přetrvávají pocity nedostatku energie a únavy, snižuje se aktivita a zhoršuje se nálada. Oba tyto stavy mohou výrazně zasahovat do pracovního i sociální života a mohou být i život ohrožující,“ popisuje Ing. Eduard Bakštein Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví.

Systém MINDPAX se skládá z náramku, mobilní aplikace a monitoruje aktivitu, náladu a spánek uživatelů, kterým jsou také pravidelně každý týden zasílány krátké informativní psychoedukační zprávy.

„Tyto zprávy obsahují informace o bipolární afektivní poruše, možnosti terapie, medikaci, životním stylu a well-beingu. Kromě těchto obecných zpráv jsou pacientům zasílány také zprávy personalizované, v nichž účastníci získávají informace o možnostech úpravy svého režimu, relaxačních technik či povzbuzujících aktivit.  Systém tak pomáhá lidem s bipolární afektivní poruchou lépe pochopit jejich onemocnění a upozorní na možné blížící se zhoršení stavu ještě předtím, než daný člověk pociťuje nějaké příznaky,“ vysvětluje MUDr. Filip Španiel, Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví. 


První výsledky naznačují pokles problémů

První velmi předběžné výsledky už ukazují pokles manických symptomů, zvýšení pravidelnosti spánkového režimu a zvýšení kvality života, což potvrzuje i zpětná vazba od těch, kteří se studie dosud účastnili. 

„Systém využívám více než 2 až 3 roky a vnímám jako pozitivní, že si můžu hlídat data sama, dokážu si zpětně uvědomit, kdy byla jednoznačná euforie a kdy deprese,“ popisuje uživatelka, jež se s BAP léčí 5 let. 

Přehledně vizualizovaná data ze systému MINDPAX a spolupráce s jejím ošetřujícím psychiatrem jí pomohla lépe pochopit, jak u ní probíhají jednotlivé fáze. Uživatelka také za dobu používání systému zaznamenala zkrácení periody deprese i mánie. 

Do studie, která potrvá jeden rok, se mohou přihlásit dospělí lidé ve věkovém rozmezí 18 až 60 let, kteří se aktuálně léčí s bipolární afektivní poruchou. Účast ve studii je zdarma. Více informací naleznete na bipo.nudz.cz.


Autor: redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama