Hlavička
20/09/2021

Začalo očkování třetí dávkou. Těm, co mají nárok, přijde SMS

Počínaje dneškem se v Česku začíná plošně očkovat třetí dávkou vakcín proti covidu-19. Tak jako u prvních dvou dávek jde o nepovinné očkování, ale ne každý na něj zatím má nárok. Ti, co ano, dostanou upozorňující SMS. K dnešku jde o necelých osm tisíc lidí, ale jejich počty budou rychle narůstat.

reklama

reklama

Na třetí dávku mají už od začátku září nárok lidé s oslabenou imunitou, kteří získají doporučení lékaře. Typicky jde třeba o pacienty po transplantacích orgánů. Nově se od pondělí mohou třetí dávkou vakcíny očkovat už všichni, kterým od dokončeného očkování uplynulo osm měsíců.


Nárok na třetí dávku bude mít letos milion lidí

reklama

Z této podmínky vyplývá i skladba lidí, kteří teď podstupují třetí očkování. Jako první byli před osmi měsíci očkováni zdravotníci, takže jsou to právě oni, kdo nyní mohou dostat posilující třetí dávku vakcíny.

K dnešku jde celkem o 7800 lidí, ale bude jich rychle přibývat. Jen do konce září bude mít nárok na třetí dávku už 40 tisíc lidí a do konce roku jich bude přes milion. „Doporučujeme tu posilující dávku lidem, kteří jsou ve větším riziku. To jsou chronicky nemocní pacienti, kteří mají predispozici mít těžší průběh covidu, senioři starší 60 let, zdravotníci a sociální pracovníci. To jsou skupiny, kterým doporučujeme, aby se nechali přeočkovat. U těch ostatních to záleží na jejich vůli, není to úplně tak nezbytné,“ řekl dnes ke spuštění třetí vlny očkování ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Na třetí dávku vás pozve SMS

Každý, pro koho se uvolní po osmi měsících od dokončeného očkování možnost posilující třetí dávky, by měl dostat na svůj mobilní telefon SMS. Ta ho upozorní, že má nárok na další očkování. Kromě zdravotníků tak přijdou na řadu nejprve senioři nad 80 let a postupně i mladší ročníky – tak jak se v Česku očkovalo od počátku roku.

Pro třetí dávku si lidé budou moci dojít buď do očkovacích center nebo se k očkování objednat u svého praktického lékaře. K dispozici jim bude buď vakcína od společnosti Moderna nebo od firmy Pfizer/BioNTech. Druhá jmenovaná ale dosud není k dispozici. Podle ministra Vojtěcha ji distributoři začnou do ordinací rozvážet v říjnu.


Nejdůležitější je stále přesvědčit neočkované

Dosud bylo v Česku vykázáno použití 11 714 881 dávek vakcín a celkem má dokončené očkování skoro šest milionů lidí. Za včerejšek lékaři podali 1795 dávek vakcín. Nízké číslo je sice dáno tím, že šlo o neděli, ale i ve srovnání s jinými týdny je jasné, že zájem o očkování postupně klesá. Proto také dnes ministr Vojtěch opět apeloval na lékaře i neočkované. „Stále je důležité, aby se praktičtí lékaři snažili přesvědčit ty, kdo ještě očkovaní nebyli. To je priorita maximální,“ uvedl Vojtěch.

Počty aplikovaných dávek a počty nedokončených i dokončených vakcinací zveřejňuje každý den na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Informace o třetích dávkách zatím na stránkách chybí, ale zveřejňovat by se i tato data pravidelně měla už od zítřka.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere, CC0reklama

reklama

reklama

reklama