Hlavička
Zprávy -
11/03/2020

WHO vyhlásila nákazu koronavirem za celosvětovou pandemii

Nákaza koronavirem vstoupila do nové fáze. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji už začala označovat jako pandemii. Na přístupu k nákaze se tím nic nemění, označení pandemie ale potvrzuje závažnost nové infekce. Dosud WHO o situaci mluvila jako o zdravotní nouzi.

reklama

reklama

Nákaza novým koronavirem SARS-CoV-2 dosáhla podle nejvyšší světové zdravotnické autority WHO stupně pandemie. Dnes to oznámil šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Naposledy se tak stalo při vypuknutí chřipky H1N1 v roce 2009, kdy byla infikována čtvrtina celosvětové populace. Ani nákazy SARS či MERS tohoto stupně nedosáhly.


Označení pandemie se WHO dosud bránila. Už to nejde

reklama

Světová zdravotnická organizace kvůli koronaviru vyhlásila 30. ledna stav zdravotní nouze. Až dosud se ale bránila označovat nákazu jako pandemii, aby to nevyvolalo paniku a strach, i když zároveň vyzývala všechny země světa, aby se na pandemii připravily. Ještě koncem února WHO prohlašovala, že označení pandemie neodpovídá faktům.

To se teď změnilo. „Jsme hluboce znepokojeni, jak alarmující úrovní šíření a závažnosti (koronaviru), tak alarmující úrovní nečinnosti. Vyzývali jsme každý den, aby země podnikly naléhavé a agresivní kroky,“ prohlásil Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel WHO. „Proto jsme přehodnotili, že Co-19 lze charakterizovat jako pandemii,“ dodal.


Nakažených je 120 tisíc, více než čtyři tisíce lidí zemřelo

Podle WHO se nákaza rozšířila už do 101 zemí světa. Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj situace sleduje, uvedla, že je na celém světě prokazatelně nakaženo 121 564 lidí a více než čtyři tisíce lidí už nemoci podlehlo. Bez následků se vyléčilo přes 60 tisíc lidí. Nejvíce nakažených je v Číně (80 969), pak v Itálii (10 149), Íránu (zhruba 9 000), Jižní Koreji (7 755) a ve Španělsku (2 174). 

Podle šéfa WHO se virus šíří nejvíce v Itálii, Jižní Koreji a ve Spojených státech. V USA navíc pomalé zavádění testů a omezená kapacita pro testování ochromily reakci na nákazu. Přesto jsou i dobré zprávy. „Šíření viru lze stále kontrolovat. Je to proveditelné,“ uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Poukázal na Čínu i Jižní Koreu, kde se zdá, že výskyt ohnisek i počet nově nakažených klesají.

Zároveň ale dodal, že oficiální počty zachycených pacientů „nevypovídají celý příběh“, tedy že nepostihují všechny skutečné případy nákazy, a čísla tedy budou jistě vyšší.


Co je pandemie? A co to pro svět znamená?

Pandemií se označuje epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů. Přesto neexistují žádná kritická kritéria nebo prahové hodnoty počtu nakažených či mrtvých pro to, kdy už epidemie přeroste v pandemii.

Označení situace kolem koronaviru SARS-CoV-2 za pandemii nemá ani žádný právní význam nebo dopad. Přesto to podle expertů naznačuje, že situace je vážná a vyžaduje celosvětovou spolupráci. Jednotlivé země mají své vlastní pandemické plány.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com


reklama

reklama


reklama

reklama