Hlavička
Kauzy -
08/09/2020

WHO kritizuje Česko, trasování je třeba zvýšit. Mlčte, vzkázal Babiš

Včasné a rychlé vyhledávání nemocných je jediná možnost, jak koronaviru vzdorovat, varovala Světová zdravotnická organizace (WHO) Českou republiku před plánem omezit trasování nakažených a jejich kontaktů. Premiér Andrej Babiš na Twitteru vzkázal, že WHO by měla mlčet.

reklama

reklama

Hygienici v Česku nestačí trasovat všechny pozitivně testované lidi na covid-19 a jejich kontakty. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje změnu, podle níž by hygienici testovali a sledovali jen lidi s vážným průběhem nemoci. Ostatní by nemuseli na testy ani do karantény, a to přesto, že se s nakaženým člověkem setkali. Rozhodnutí chce oznámit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek.


K testování, trasování a izolaci není alternativa. Situace je znepokojivá

reklama

Před takovým řešením epidemiologické krize, do které se podle všech ukazatelů Česko řítí, dnes varovala česká pobočka WHO. Postup by podle ní měl být přesně opačný - s narůstajícím počtem nových případů nákazy by Česko rozhodně nemělo v trasování nemocných zvolnit, ale naopak posílit kapacity pro masivní testování populace. \""Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde,\"" uvedla česká pobočka WHO na facebooku s tím, že \""situace v České republice je nyní znepokojivá\"". 

Premiér Babiš včera argumentoval tím, že 80 procent nakažených nemá žádné nebo jen mírné příznaky nemoci. Právě na to reagovala WHO hned v úvodu své výzvy (celý text prohlášení najdete pod článkem). \""Také lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. I když se jedinec stává nakažlivějším, jakmile se u něj projeví symptomy, všichni nakažení mají schopnost přenášet tuto infekci. Toto je důvodem, proč je tak důležité všechny pozitivní a jejich blízké kontakty včas diagnostikovat/identifikovat, izolovat a poskytnout jim zdravotní péči, pokud jí potřebují,\"" upozorňuje WHO.


Babiš: WHO by měla mlčet. Jsme na tom velmi dobře

Reakce premiéra Babiše byla poměrně příkrá. Na Twitteru napsal: \""@AndrejBabis Čtu, co teď vydala @WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře.\""

Jenže podle WHO je opak pravdou a země na tom s koronavirovou nákazou není vůbec dobře. Organizace upozorňuje, že jen sedm zemí v Evropě má vyšší nárůst než Česko.  A že v tuzemsku za poslední dva týdny skokově narostl počet nových případů o 75 procent.

Navíc WHO argumentuje i počtem hospitalizovaných lidí, o němž premiér i epidemiologové říkají, že je stále nízký. WHO ovšem upozorňuje na sílící trend - za dva týdny vzrostl počet hospitalizovaných ze 125 na 214 lidí. A pacientů, kteří musí být připojeni na ventilátor nebo mimotělní dýchání, bylo před dvěma týdny 31, zatímco dnes jich je už 54.

\""Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy. Mnoho evropských zemí nyní očekává zhoršení situace,\"" vyvrací WHO výroky o \""velmi dobré\"" situaci.


Praha je na tom nejhůř, musí posílit kapacity

Nejhorší situace panuje v Praze, kde hygienici už přiznali, že nezvládají dohledávat, kontaktovat a trasovat všechny pozitivně testované. Také proto hygienici a ministerstvo zdravotnictví zvažují, že by v testování a trasování pacientů zvolnili a věnovali se jen vážnějším případům. Více v článku Trasování jen u vážných případů, zvažují hygienici. Nestačí dohledávat

WHO situaci v Praze také připomíná, ale nabízí pro opačné řešení, než nad jakým uvažuje ministr zdravotnictví a vláda. \""Krajská hygienická stanice v Praze však tvrdí, že již dosáhla své kapacity pro trasování a že až 30 % kontaktů pozitivně testovaných osob zůstává neidentifikovaných. Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné. Jedná se o naprostý základ, který musí být úřady schopné zajistit,\"" píše WHO.


WHO: Zaměstnanci hygienických stanic jsou skutečnými hrdiny pandemie

Bez důkladného a včasného trasování se podle WHO může Česko propadnout až do situace na jaře, kdy plošná nařízení ochromila ekonomiku. \""Tato opatření přerušují řetězce přenosu covid-19 a jsou jediným nástrojem, který máme, abychom se vyhnuli závažnému narušení běžného života a ekonomiky, jaké jsme zažili letos na jaře. Bez kontroly šíření nemoci není možný bezpečný návrat do zaměstnání a škol, ani není možné efektivně chránit zranitelné osoby mezi námi.

Na prohlášení zdravotnické organizace dnes reagoval také ministr Vojtěch, který ujišťoval, že změnou systému trasování kontaktů se v Česku trasovat nepřestane a že země od sledování kontaktů neustupuje.

WHO chválí Česko za dosavadní posilování a rozšiřování testovacích kapacit a uklidňuje, že i nemocnice zatím mají volnou dostatečnou kapacitu i pro nárůst, který v příštích týdnech přijde. Postavila se také za české hygieniky: \""Zaměstnanci a zaměstnankyně krajských hygienických stanic jsou skutečnými hrdiny této pandemie a neodkladně potřebují výraznou pomoc.\""


David Garkisch

Ilustrační foto: Leif Jørgensen, wikimedia.org, CC 4.0

____________________________________


World Health Organization (WHO): Country Office in the Czech Republic 

Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde. 

Také lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. I když se jedinec stává nakažlivějším, jakmile se u něj projeví symptomy, všichni nakažení mají schopnost přenášet tuto infekci. Toto je důvodem, proč je tak důležité všechny pozitivní a jejich blízké kontakty včas diagnostikovat/identifikovat, izolovat a poskytnout jim zdravotní péči, pokud jí potřebují.

Tato opatření přerušují řetězce přenosu covid-19 a jsou jediným nástrojem, který máme, abychom se vyhnuli závažnému narušení běžného života a ekonomiky, jaké jsme zažili letos na jaře. Bez kontroly šíření nemoci není možný bezpečný návrat do zaměstnání a škol, ani není možné efektivně chránit zranitelné osoby mezi námi. 

Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy. Mnoho evropských zemí nyní očekává zhoršení situace. Mezi 55 stranami dohody o Mezinárodních zdravotních předpisech z roku 2005, které jsou evropskými členskými zeměmi WHO v Evropě, zaujímá Česká republika 16. místo v čtrnáctidenním výskytu covid-19, což znamená nárůst o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům. Pouze 7 zemí v evropském regionu WHO má nyní vyšší nárůst v tomto období. 

Počet hospitalizovaných pacientů a také těch, ve velmi vážném stavu, kteří musí být připojeni na respirátor nebo mimotělní dýchání, vzrostli ze 125 na 214, respektive z 31 na 53 v posledních čtrnácti dnech. Navzdory těmto číslům a skutečnosti, že ještě v následujících dnech a týdnech, dojde k nárůst, české nemocnice mají stále dostatečnou kapacitu, aby byly schopné poskytovat odpovídající péči. 

Testování na covid-19 se značně rozšířilo a ukazuje dobré výsledky. Stále však podle ministerstva zdravotnictví existuje volná kapacita pro testování, což je velmi pozitivní. Nové diagnostické testy - rychlejší, jednodušší a levnější - mohou být brzy k dispozici a přinesou další pomoc. 

Krajská hygienická stanice v Praze však tvrdí, že již dosáhla své kapacity pro trasování a že až 30 % kontaktů pozitivně testovaných osob zůstává neidentifikovaných. Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné. Jedná se o naprostý základ, který musí být úřady schopné zajistit. Zaměstnanci a zaměstnankyně krajských hygienických stanic jsou skutečnými hrdiny této pandemie a neodkladně potřebují výraznou pomoc. 

Lidé by měli brát tato fakta vážně a dělat co mohou, aby snížili riziko nákazy. Většina nakažených má mírnou formu nemoci, ale významná část nemocných trpí dopady této choroby týdny a někteří z nich ještě mnohem déle. 

Hygiena rukou, etiketa při kýchání a smrkání, dodržování fyzické vzdálenosti od ostatních, vyhýbání se přeplněným a uzavřeným prostorům se špatnou ventilací, správné používání roušek tehdy, kdy odstup od druhých není možný, snižují riziko infekce. Pro některé z nás právě toto znamená rozdíl mezi životem a smrtí. 


reklama

reklama

reklama

reklama