Hlavička
Zprávy -
24/04/2020

VÝZVA: Prodělali jste nákazu? Vaše krevní plazma zachrání ostatní

Česká lékařská komora se zapojila do hledání dárců plazmy vyléčených z nákazy koronavirem. Právě jejich krevní plazma by mohla pomoci vážně nemocným, a navíc i posunout výzkum nemoci dál. Komora žádá lékaře, aby s prosbou oslovili své pacienty.

reklama

reklama

Od vypuknutí epidemie nákazy novým koronavirem se v Česku aktuálně nakazilo 7138 lidí a více než dvě stovky jich zemřelo. Lékaře teď ale velmi zajímá také jiná množina - ti vyléčení. Oficiálně jich je už 2152. A v těle nosí vzácné protilátky, které mohou pomoci jiným lidem, co právě kvůli nákaze bojují o život.


Lékaři by měli požádat své pacienty o dárcovství

reklama

Jde zatím jen o experimentální léčbu, která ovšem přináší nadějné výsledky. Vážně nemocným je podávána krevní plazma lidí, kteří už nemoc překonali a jejich plazma tak obsahuje protilátky proti Covid-19.

Česká lékařská komora se zapojila do hledání těchto dárců a vyzvala všechny lékaře, které sdružuje a kteří mají v evidenci \""své\"" vyléčené pacienty, aby je požádali o darování krevní plazmy. Akutně ji pro léčbu pacientů s vážným průběhem nemoci potřebuje pražská Ústřední vojenská nemocnice.

Podmínkou je u dárce pochopitelně prokázaná nákaza novým koronavirem a rovněž prokázané vyléčení z nemoci. Měl by být ve věku od 18 do 60 let a samozřejmě mít ochotu plazmu darovat. Ozvat se může na telefon 727  943  854 nebo e-mail [email protected].


Darování plazmy pomůže nemocným i výzkumu

Nejde jen o to, že by případní dárci pomohli těžce nemocným pacientům s komplikovaným průběhem nemoci a třeba jim tak zachránili život. Metoda podávání tzv. rekonvalescentní plazmy by mohla celosvětově pomoci s řešením nákazy.

Češi jsou pátou zemí, kde se tato metoda testuje - mimo jiné i proto, že v tuzemsku platí velmi liberální politika pro darování plazmy a lidé ji mohou dobrovolně darovat i v soukromých zařízeních. Proto se krevní plazmy v Česku ročně odebere 570 tisíc litrů a později pak slouží pro výrobu léků.

Oddělení hematologie a krevní transfuze ve vojenské nemocnici proto začalo veřejně oslovovat dobrovolné dárce ochotné plazmu poskytnout. A lékařská komora přispěla prosbou vyslanou mezi lékaře, kteří by ji měli přetlumočit svým pacientům.


Plazma léčila už španělskou chřipku

Nápad podávat pacientům krevní plazmu těch po překonané nákaze není zdaleka nový. Poprvé ho lékaři použili už při pandemii španělské chřipky v roce 1918. Později se aplikace takové krevní plazmy používala i při potírání spalniček, u epidemie SARS či MERS a dokonce i při nedávné epidemii eboly v Africe.

K léčbě nemoci Covid-19 metodu poprvé použili letos lékaři v Číně  a v březnu veřejně publikovali své poměrně nadějné výsledky. Po nich se do experimentů zapojili lékaři v USA, Španělsku, Itálii a teď i v Česku.

Podle výsledků z Číny, byť provedených jen na patnácti pacientech, se stav nemocných zlepšil během několika dní. \""Léčebná metoda spočívá v tom, že lidé, kteří infekci překonali, si v těle vytvořili účinné protilátky. Ty pak viru zamezí poškozovat buňky a množit se. Pokud se plazma s účinnými protilátkami podá nemocným, poskytne jim pasivní imunitu, dokud imunitní systém nezačne vytvářet protilátky vlastní,\"" vysvětlil pro magazín Forbes Miloš Bohoněk, primář Oddělení hematologie a krevní transfuze z Vojenské fakultní nemocnice v Praze.


Bude plazma řešením do vývoje vakcíny?

Ne všichni lidé s prodělanou a vyléčenou nákazou jsou k darování plazmy pro léčbu vhodní. Zdá se, že nejvhodnější jsou ti, co měli těžší průběh nemoci a nikoli bezpříznakoví nemocní, u kterých měla nákaza jen velmi mírné dopady.

Jak ale pro Forbes přiznal i primář Bohoněk: \""Vše je stále ještě otázkou spekulací a výzkumu, protože se jedná o velmi ‚mladou‘ infekci a k dispozici je dosud málo potřebných dat.\"" Do dvou týdnů by ale mohli \""rekonvalescentní plazmu\"" užívat nejohroženější pacienti a pokud by jí bylo dostatek, pak i ti s lehčím průběhem nemoci.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama