Ministr zdravotnictví rozhodl o tom, jak bude příští rok vypadat české zdravotnictví. Schválil úhradovou vyhlášku - jinými slovy rozhodl kdo a kolik za péči dostane zaplaceno. Zdravotníci varují, že to odnesou malé nemocnice, domácí péče, personál a nakonec i pacienti.
Pro laika je to zdánlivě nudná zpráva - ministr Vojtěch podepsal úhradovou vyhlášku na příští rok. Velmi úzce se to ale týká nás všech. Tato vyhláška v podstatě rozděluje peníze určené pro zdravotnictví. A letos se o ni svedl mimořádný boj, který vlastně stále trvá.
ČSSD se zastala doktorů a sester, Babiše ta "drzost" vytočila
Lékaři a sestry, zdravotnické odbory a dokonce i pacientské organizace vyzývají ministra, aby rozpustil část z peněz, které na svých účtech zadržují zdravotní pojišťovny. V současné době dosahují tyto rezervy asi 60 miliard a podle kritiků tak pojišťovny okrádají české zdravotnictví, protože jde o peníze, které v systému citelně chybí. Ten je totiž "průtočný" a vybrané peníze se do něj stále vrací. Pokud z nich někdo část vezme a uschová na účtu, připraví tak o ně české nemocnice, lékaře a sestry, ale nakonec i pacienty.
K výzvě ministrovi se dokonce přidala i koaliční ČSSD, která tím rozčílila jak ministra Vojtěcha, tak premiéra Babiše. Vojtěch obvinil ČSSD, že se chce jen zviditelnit. A Babiš to od svých koaličních partnerů označil za vtip nebo dokonce drzost.
Špatná zpráva i pro pacienty
Vyhlášku ještě musí schválit Legislativní rada vlády, kam ji Vojtěch odeslal. Půjde ale patrně spíše o formalitu a rada vyhlášku s největší pravděpodobností potvrdí. Stane se tak to, čeho se zdravotníci a jejich odbory obávaly - Vojtěch je nevyslyšel.
Špatná zpráva je to hlavně pro pacienty, kteří potřebují domácí péči a sestry, které ji poskytují. Také pro menší regionální nemocnice a nemocnice následné péče. Tam všude žádali a žádají zdravotníci přidat více peněz. Například sestrám domácí péče hradí pojišťovny jen 60 procent jejich práce a nákladů a skoro z poloviny tak vlastně pracují zdarma.
Krizový štáb spustil kampaň Proti kolapsu zdravotnictví
Tyto a jiné křivdy a obavy českého zdravotnictví spojily čtrnáct organizací, které zastupují lékaře, sestry, nemocnice i pacienty. Skupina nazvaná "krizový štáb" shodou okolností včera zahájila kampaň napříč republikou za lepší financování zdravotnictví. Bez toho podle nich hrozí krach zdravotní péče. Více v článku Kampaň za zdravotnictví rozjel šokující klip. Popisuje realitu lékařů a sester
Ministr Vojtěch se za to na své kritiky obořil s tím, že žádnou krizi nevidí. "Zásadně nesouhlasím s tím, že tady zdravotnictví kolabuje, protože je významně podfinancované. To je lež. Do zdravotnictví jde historický objem peněz, 350 miliard korun. Na zdravotní péči, tedy za pacienty, jde meziročně navíc 26 miliard. Kde je ta krize?" uvedl ministr Vojtěch.
Předpověď: Domácí péče se v Česku začne rozpadat
Jenže krizový štáb bojuje o dalších 25 miliard z oněch šedesáti, které leží na účtech zdravotních pojišťoven. A varuje, že bez nich bude zle. "Pan ministr tvrdí, že žádný problém ve zdravotnictví není. Přitom mu pořád dokola předkládáme jasné důkazy o opaku. Personál je přetížený a my skutečně nemůžeme brát do péče pacienty, kteří by to potřebovali. Očekáváme, že propad domácí péče bude pokračovat a domácí péče se v Česku začne rozpadat," uvedla koordinátorka zdravotních aktivit Charity ČR Ludmila Kučerová.
Podpořil ji i prezident Svazu pacientů Luboš Olejár: "Popisoval jsem panu ministrovi případy, kdy lidé čekají na sonografii tři měsíce, přitom jde o vyšetření, které se musí udělat třeba do týdne. Přesčasy doktorů to už nezachrání, protože ty přesčasy nemá kdo dělat. Na ministerstvu sedí na šedesáti miliardách. Je otázka, co s nimi chtějí dělat. Zprivatizovat?"
Požadavky pro zdravotnictví
Krizový štáb dnes zahájil kampaň Proti kolapsu zdravotnictví a zveřejnil i petici se svými požadavky. Rozdělil je do devíti bodů:
1. Veřejné výdaje na zdravotnictví se musí zvýšit alespoň na úroveň 9 % HDP
2. Úhrady za poskytnutou zdravotní péči se musí zvýšit o 45 miliard korun.
3. Je nutné zachovat současnou síť nemocnic a obnovit provoz uzavřených oddělení.
4. Je nutné zajistit, aby občané měli v případě potřeby rychlé pomoci k dispozici záchranku i potřebné lůžko v nemocnici.
5. Je nutné zlepšit pracovní podmínky v nemocnicích, aby nemocnice měly dostatek personálu.
6. Je nutné finančně zajistit domácí zdravotní péči o pacienty a její další rozvoj.
7. Je nutné zajistit zdravotní péči v pobytových zařízeních sociálních služeb.
8. Je nutné zajistit běžnou zdravotní péči, včetně nemocniční, co nejblíže k pacientovi, aby mohl být zachován jeho kontakt s rodinou.
9. Je nutné rozšířit preventivní péči o seniory i další občany a zlepšit ochranu jejich zdraví.
Kampaň začala dnes v Orlové na severní Moravě. Pokračovat bude zítra v Ústí nad Orlicí, později v Pelhřimově, Kolíně, v Karlových Varech a v dalších krajích. Podrobnosti můžete najít ZDE.
David Garkisch
Foto:
Anketa
Mělo by české zdravotnictví dostat a dostávat více peněz?
-
Pur To už je věc pacientů, at se ozvou oni. Pokud budou proti zdravotnikum, dojedou na to. -
Lékař a pacient Naprosto souhlasím, vždy jsme na jedné potápějící se lodi! -
Mili Jenže pacienty to valně nezajímá, jedině když jde do tuhého a něco se děje s nimi či blízkými...a najednou něco nejde, tak, jak si představují. Jinak to je o tom, že neviděli chudého lékaře, jakési přísaze, na kterou se nepřísahá, vracení "dělnických" či jiných peněz, umístěnkách atp...podobné nikam nevedoucí plky. -
Mili A navíc pan ministr je placen od toho, aby "neslyšel"... Tak asi. Je to nemilé, ale je to tak. -
ola Opakuji: Přilití 60 mld Kč do zdravotnictví ( co jsou na účtech pojišťoven) , by jenom oddálilo kolaps, ale hlavní problémy našeho socialistického zdravotnictví by se tím nevyřešily. Co je tedy lepší? Já myslím, že čím dříve to krachne, tím lepší vyhlídky do budoucna, hlavně pro pacienty. A na 9% HDP je třeba přidat těch miliard přes 100, ne 45mld . 350 mld je pořád 2-3x méně na občana než je u sousedů. -
Omáčka Ministra zdravotnictví je potřeba postavit ke zdi před popravčí četu. Jinak se pořádek v tomto státě nedá dělat.