Hlavička
04/03/2020

Vláda: Veřejné akce budou. Roušky a dezinfekci ochráníme před „šmejdy“

Bezpečnostní rada státu rozhodla, že plošně neomezí veřejné akce v zemi. Přesto budou spadat pod jistá opatření. Stát také začne schraňovat roušky či dezinfekci pro potřeby zdravotníků. Zároveň nařízením omezí jejich cenu, aby se s nimi nespekulovalo.

reklama

reklama

Zaměření na ochranné prostředky pro zdravotníky je patrně nejvýraznějším rozhodnutím bezpečnostní rady. „Priorita je dnes zabezpečit respirátory, dezinfekční prostředky. Především pro naše zdravotníky. Rozhodli jsme se, že uděláme centrální nákup a centrální distribuční systém,“ uvedl po jednání rady premiér Babiš.


Konec vývozu respirátorů ze země

reklama

Od včerejší půlnoci se už z Česka nesmějí vyvážet respirátory třídy FFP 3, které skutečně dokážou filtrovat viry. Rozhodlo tak Ministerstvo zdravotnictví s tím, že se respirátory už nesmějí prodávat nikam jinam a nikomu jinému než zdravotnickým zařízením a zdravotníkům. „My potřebujeme tu omezenou kapacitu tam, kde je potřeba,“ řekl k rozhodnutí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

K dispozici budou tyto nejsilnější respirátory nemocnicím, ordinacím, praktickým lékařům, také pracovníkům v zařízeních sociální péče a potažmo složkám státu a integrovanému záchrannému systému.


Překupníci astronomicky vyhnali ceny respirátorů a roušek

Naprosto vykoupené zásoby těchto respirátorů, a to i těch proti virům neúčinných, včetně neúčinných roušek, vedly v posledních dnech k mohutnému rozvoji obchodu s nimi. Lidé, kteří je předtím vykoupili, nebo je dokonce dovážejí ze zahraničí, vyhnali cenu respirátorů až na pět tisíc, přestože ta původní se pohybuje dokonce i pod sto korun.

Stejných pět tisíc lidé přitom překupníkům zaplatí i za respirátory FFP 1, které fungují jen proti prachu, ale rozhodně nikoli proti virům. Více jsme o tom psali v článku Rouška nebo respirátor? Jak je vybrat a jak používat? Má to vůbec cenu?. Podobně se zvedly i ceny nedostatkových roušek, které přitom svého nositele proti koronaviru také nechrání.


Babiš: Ministerstvo kvůli šmejdům nastaví cenu respirátorů

Horní hranice ceny těchto ochranných pomůcek není dosud nijak stanovená, ale Ministerstvo financí ji začne zřejmě ještě dnes regulovat. „Ministryně Schillerová vydá do dvanácti hodin rozhodnutí o cenové regulaci, abysme předešli všem těm šmejdům, kteří se situaci snaží zneužít,“ oznámil po jednání bezpečnostní rady premiér Andrej Babiš.

(Připravujeme podrobnosti.)

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0

reklama

reklama

reklama

reklama